Родитељи ће невакцинисану децу моћи да упишу у вртић и школу уз одређене консеквенце

Родитељи који не желе своје дете да вакцинишу, ипак ће моћи да га упишу у основну школу, иако је то по закону забрањено. Једина консеквенца у овом случају је новчана казна коју ће такав родитељ морати да плати, и то до 150.000 динара.

Разлог за овакав правни вакум је тај што су у Србији на снази два закона, која су у колизији. Тачније, Законом о заштити становништва од заразних болести невакцинисана деца не могу да се упишу у основну школу. Насупрот томе, имамо и Закон о основном образовању и васпитању, по коме је основна школа обавезна за сву децу.
Због овакве ситуације, практично не постоје инструменти који ће на вакцинацију деце натерати родитеље који то одбијају.
И вакцинисана деца могу да оболе
Ова правила можда никога не би требало да занимају, да нисмо дошли у ситуацију да нам прете епидемије већ заборављених болести. Драстично нам је опао број вакцинисане деце, па су сада у страху и они ревносни родитељи, који су своју децу на време вакцинисали. Због ниског обухвата имунизације нарушена је колективна заштита, па тако и вакцинисана деца могу да оболе.
По последњим подацима “Батута”, из 2015. године, ситуација је алармантна, јер је обухват прве дозе вакцине ММР -ом пао на 84 одсто, док је за ревакцинацију нешто виши и износи 87,5 одсто. Зато смо и дошли у ситуацију која је претећа када се говори о могућности избијања епидемије, јер само у Београду чак једна трећина деце сада није примила прву дозу ММР вакцине (мале богиње, заушке, рубеоле). То значи да су нам вртићи пуни осетљивих малишана, а број вакцинисаних није довољан да би се зауставила епидемија, на пример малих богиња, која увелико траје у суседној Румунији.
Поред антивакциналиста, који износе непроверене приче, попут оне да је ММР вакцина заслужна за појаву аутизма код деце, разлог је што су родитељи збуњени и неповерљиви.
Чак и неки педијатри толеришу невакцинисање до друге године
Међутим, према информацијама “Блица” за тренутно стање помало су криви и педијатри, који су подлегли утицају уплашених и неинформисаних родитеља. Наиме, има педијатара у Србији, који због инсистирања родитеља, одлажу вакцинацију деце против ММР, док не проговоре. Разлог за то је управо у аутизму, чији се симптоми најчешће испољавају у другој години, када се и даје ММР вакцина. Ова тврдња појединих епидемиолога има смисла када се погледа обухват вакцинације у Београду. По тим подацима прву дозе ММР вакцине примило је око 67 одсто деце, док је обухват ревакцинације (пред полазак у школу) много већи и износи 87 одсто.
Др Дејан Јовен, педијатар из Дома здравља “Др Симо Милошевић” на Чукарици, један је од оних лекара са којима нема расправке око вакцина.
– Ко неће да вакцинише своје дете, мора да пише изјаву, коју предајем инспекцији. До сада сам имамо само три таква родитеља – тврди доктор Јонев.
Прећутно правило – и до две године
Каже да се ММР вакцина даје од 12 до 15 месеци, али да постоји неко прећутно правило међу педијатрима да се она може дати и до друге године, уколико је дете често болесно.
– Не могу родитељи до бескраја да одлажу вакцинацију. Једноставно то није могуће. Потврду за упис у школу дајем само оној деци која вакцину нису примила због несташице. Тада смо у обавези да им накнадно дамо – објашњава др Јонев.
Када су у питању деца која полазе у вртић, наставља доктор, педијатри су дужни да на својеврсном картону, који се предаје предшколској установи, упишу које су све вакцине примила деца.
– С обзиром да је највећа фама око ММР вакцине, многа деца крећу у јаслице и пре него што приме ову вакцину, па је због тога немогуће некоме забранити упис у предшколску установу – истиче др Јонев.
Соња Тодоровић
Извор: Блиц