Među novinama koje je zakon donosi su i mogućnost osnivanja Agencije za obrazovanje, kazne za sekretare škola, kazne za roditelje od 30.000 do 100.000 dinara, ustanove će moći da se osnivaju javno-privatnim partnerstvom… Program opšte, stručne i umetničke mature biće spreman za školsku 2018/2019. godinu. U zakon je ušlo i osnivanje đačkih zadruga, roditeljskih saveta na nivou opštine, kao i osnivanje sektorskih veća, koja će, pored obrazovnih stručnjaka, činiti i predstavnici poslodavaca, a njihov posao biće da se bave procenama obrazovnih potreba za konkretne struke.
Radno vreme
Novina je i da će se opterećenje đaka meriti brojem sati provedenih u školi, a ne samo brojem časova. Poseban zakon urediće to pitanje, ali će u ukupno vreme ulaziti sve aktivnosti – redovni časovi, izborni predmeti i vannastavne aktivnosti. Svaki učenik dobiće i jedinstveni obrazovni broj, koji će ga pratiti od vrtića, pa do zapošljavanja.
Nastavnici nezaštićeni
Aleksandar Ničić iz Sindikata obrazovanja Srbije tvrdi da direktor sada više neće imati obavezu da na slobodna mesta preuzima kolege sa nepunom normom. Moći će na 60 dana da primi koga hoće, bez konkursa, i da mu ugovor na određeno produžava koliko želi. Nastavnici ostaju potpuno nezaštićeni
Izvor: Novosti
Bilo bi korisno da kad neko piše analizu/mišljenje o nacrtu novog zakona o obrazovanju, da pre toga upozna sadržaj trenutno važećeg zakona jer sledeći stvari i trenutno postoje u zakonu: osnovanje Agencije za obrazovanje, mogućnost osnivanja ustanova javno-privatnim partnerstvom, osnivanje đačkih zadruga…. sve to već godinama postoji u zakonu, druga stvar što nije u praksi zaživeo. A neće ni uvođenjem novog zakona…
Ono što su još novosti: razredno veće (pored već postojećeg odeljenjskog veća), produžna nastava odmah na kraju školske godine za učenike koji imaju do dve zaključene negativne ocene, obavezno prisustvo nastavnika u zgradi škole minimum 30 sati (ne školskih časova) nedeljno, pokretanje prekršajnog ili krivičnog postupka škole protiv roditelja čija deca čine teške povrede obaveze učenika, mogućnost premeštanja učenika u drugu školu u višim razredima i bez saglasnosti roditelja…
Nacrt predvidja da zaposleni sa punom normom provede 6 sati u ustanovi i tu su uključeni nastava i van nastavne i dr.aktivnosti ne uzimajući u obzir pisanje priprema, pregled pismenih i kontrolnih pa još ako dodamo i put znači na poslu ceo dan. Radni dnevni prosek u EU je 4,3 sata po nastavniku a neke države i nemaju obavezan br.sati.
Po ovom nacrtu zakona kazna za roditelje od 30-100 hiljada a za nas prosvetare “ Nemo pobratime ko boga te molim“.
A , da li će taj broj detetu biti urezan na ruku, tetovažom? Što da ne, to je sada moderno ! Hoće li škola i gruntovno biti prepisana na direktora škole, i da li će se i zaposleni smatrati njegovim vlasništvom ? Da li će direktori moći da ostanu na funkciji do smrti, ili će par dana pred smrt biti zamenjeno novim ? Hoće li učenici, baš “ svake srede “ morati da dođu u školu, ili samo kada nemaju nikakav rijaliti na televiziji, pa im dosadno ? Hvala.