Roditeljima se neće oduzimati deca zbog “pljeski”, ali će morati na edukaciju o nenasilnom vaspitanju

Izmene Porodičnog zakona, na kojima se radi, a o kojima bi poslanici trebalo da se izjasne u drugoj polovini godine doneće nova pravila kada je reč o pravima roditelja da “šljapnu dete malo po guzi” ili ih udaraju onda kad misle da su to zaslužili.

Foto: Canva

Kako novi Zakon predviđa, svaka vrsta fizičkog kažnjavanja biće zabranjena, a deca će moći prijave roditelje CZS-u. Mnogi roditelji koji su pobornici fizičkog kažnjavanja dece pomislili su da će to značiti da će im za najmanju pljesku biti oduzeta roditeljska prava, a deca predata na staranje nekom drugom. U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju za Novosti kažu da nije tako.

“Niko neće ići u zatvor, niti će biti lišen roditeljstva ukoliko je ćušnuo kćerku ili sina, ali će roditelji ili usvojitelji morati da prođu edukaciju o nenasilnim metodama vaspitanja u okviru brojnih savetovališta i škola roditeljstva.” – kažu u Ministarstvu, a prenose Novosti.

Naš sadašnji Porodični zakon već predviđa da roditelji ne smeju da podvrgavaju dete ponižavajućim postupcima i kaznama koje vređaju njegovo dostojanstvo, i da su dužni da ga štite od takvih postupaka drugih. Takođe, već je predviđeno lišenje roditeljskog prava ako roditelj primenjuje kontinuirano fizičko kažnjavanje, koje se može označiti kao zlostavljanje.

Izmene na kojima se radi ne predviđaju, ipak, neke druge aspekte koje je predviđao GZ. Njima nisu rešena pitanja surogat roditeljstva, usvajanja dece u homoseksualnim zajednicama, medicinski potpomognuto roditeljstvo, oplodnja nakon smrti oca njegovim polnim ćelijama, alimentacioni fond za one čiji neodgovorni roditelji ne učestvuju u njihovom izdržavanju…

Ali jesu promenjene neke odredbe koje se tiču usvojenja deteta. U aktuelnom zakonu roditelj može označiti potencijalnog usvojitelja za svoje dete ako želi da se odrekne roditeljskog prava. U praksi se, međutim, dešavalo da se deca na ovaj način prodaju, pa će ta odredba biti izbačena. Roditelj će moći da predloži, ali ne i da odluči ko će biti staratelj deteta posle njegove smrti.

Menjaju se i starosne granice neophodne da dete izrazi mišljenje u svim sudskim i upravnim postupcima ključnim po njegova prava. Sada to pravo ima ono dete koje je navršilo desetu godinu života, a ubuduće će moći da odlučuje svaki mališan ukoliko razume o čemu je reč, bez obzira na godine.

Izvor: Novosti/Zelena učionica