Удружени синдикати просветних радника су у понедељак, 26. августа, дали рок Влади Србије да до петка, 30. августа, предузме конкретне мере када је реч о њиховој безбедности на раду – и да им одговоре да ли ће и када добити најављено повећање плата.
Како је за Инсајдер рекла Снежана Романдић из Уније синдиката школа Београда, иако је било најављено, није измењен Кривични законик. Она подсећа да је још у мају обећано да ће се изменама Кривичног законика поправити безбедност просветних радника у школама.
“Безбедност просветних радника је озбиљно угрожена. Молимо и апелујемо на надлежне да наставимо где смо стали, јер нисмо завршили преговоре који су почели октобра прошле године. И имамо ситуацију да закон, односно измена Кривичног законика није донета, иако су се бројни закони у току лета мењали. Ако он мора да чека, да нам одговоре зашто се одлаже, јер је он кључан за безбедност наставника. Зашто морамо да почнемо школску годину са стварима које нисмо завршили”, пита Снежана Романдић.
Саговорница Инсајдера је подсетила да је још у октобру прошле године договорен Протокол о повишицама, али да је његова реализација још на чекању.
Снежана Романдић је најавила да ће, ако не буде одговора из Владе током ове недеље, бити одржан заједнички састанак свих просветних синдиката.
Заједнички потези и конкретни облици протеста ће, ако не буде помака, бити саопштени на конференцији за медије у понедељак, 2. септембра.
“Ми се боримо за боље образовање у Србији. Унија синдиката школа Београда не подржава облике штрајка у форми боје, бели, зелени, плави. Ми сматрамо да својом активношћу, на било који начин, не смемо да оштетимо ученике. Сматрамо да морамо да се изборимо за положај запослених у школи на најбољи могући начин, а да се проблем не прелама преко деце”, наводи Романдић.
Удружење „Родитељ“: Угрожена су и деца
Како ће изгледати почетак школске године с обзиром на најављене акције синдиката просветара – пажљиво прате у Удружењу родитеља.
“Ми се залажемо да буде врло јасна и прецизна процедура безбедности. Кад то кажемо, мислимо на безбедност свих учесника у образовном систему: наставника, ученика и родитеља”, каже за Инсајдер Гордана Племић, председница Удружења “Родитељ”.
Према њеним речима, мало се прича о превенцији.
“О безбедности се комуницира само када се деси неки ексцес у школи. Имам утисак да нема довољно психолога у школама. У Удружењу често добијамо информације од родитеља да не могу да добију помоћ, јер једноставно нема државног кадра, па децу морају да воде код приватника, а за то је потребан новац. А многи родитељи га немају довољно”, напомиње Племић.
Како каже, Удружење “Родитељ” разуме захтеве наставника и климу у којој раде.
“Нама једино нису јасни ставови појединих синдиката просветних радника који, ако држава не буде реаговала на њихове захтеве, најављују да неће оцењивати ученике, већ да ће свима поделити петице. Не знам каква се порука шаље деци која су вредна и добра”, наводи саговорница Инсајдера.
Гордана Племић напомиње да се од масовног убиства у „Рибникару“ ни у једном тренутку нису чули ученици, „да кажу како се осећају, да ли су безбедни или нису безбедни“.
Према њеним речима, уколико се буду мењали законски акти, безбедност деце мора да буде део тог пакета.
Редакција Инсајдера упутила је питања Министарству просвете о томе да ли ће бити обећаног повећања плата просветним радницима и да ли ће бити измењен Кривични законик, међутим, одговоре нисмо добили.
Извор: Инсајдер
У оваквим текстовима о насиљу у школама а и коментарима често се пише: психолози не раде свој посао или нема их довољно. Колико знам психолог није чаробњак. Може да разговара открије проблем али не и да га сам реши без сарадње деце родитеља наставника. У ствари решење је да се примењује закон какав год да је. Насиље је законом кажњиво, Па поновљено дело и затвор ако је пунолетан, од 14-18 година поправни дом иле како се то сада зове. За млађе од 14 година казнити родитеља. Проблем је што насилници остају некажњени. Када су у питању озбиљни насилници у питању или родитељи то је посао за полицију и суд а не школу.