Први потпредседник Владе Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић изјавио је да у наредној недељи неће бити локалних самоуправа у којима ће целе школе радити онлајн, односно, по трећем моделу.
Одлука Тима базирана је на бољим подацима који се односе како на образовне установе, тако и на саме локалне самоуправе, а они потврђују оно што говоримо годину дана – да школе нису место трансмисије, као и да се деца заражавају највише ван школе. Зато, поручује министар, важно је да родитељи не шаљу децу у школу уколико било ко од укућана осећа икакве симптоме или је заражен.
Деца су нам најважнија и морамо се сви потрудити да се образовање одвија за њих најквалитетније – а то је непосредна настава“, поручује министар.
Министар је навео да је Тим за праћење и координисање примене превентивних мера у раду школа, такође, донео одлуку да се други модел организације образовно-васпитног рада, односно комбинована настава од понедељка 4. октобра 2021. године примењује у средњим школама на територији 23 локалне самоуправе.
Те локалне самоуправе су:
- Бајина Башта,
- Београд
- Ваљево,
- Велика Плана,
- Владичин Хан,
- Власотинце
- Врање,
- Врњачка Бања
- Ивањица
- Крагујевац,
- Лајковац,
- Лебане,
- Лесковац,
- Ниш,
- Нови Пазар
- Пирот
- Прокупље,
- Сјеница,
- Темерин
- Уб,
- Ужице
- Чачак,
- Шабац
Други модел наставе подразумева да се образовно-васпитни процес организује комбиновањем непосредне наставе и наставе на даљину, а одељења су подељена у групе.
Пре доношења одлуке, за сваку локалну самоуправу разматрани су општа епидемиолошка ситуација, подаци из надзора о оболевању од ковид-19 код ученика и наставника, као и подаци о утврђеним кластерима оболелих, односно броју одељења и група која су прешла на други и/или трећи модел наставе услед оболевања ученика
У свим осталим основним и средњим школама у Србији се примењује први модел организације образовно-васпитног рада који подразумева непосредну наставу у школама.
Према подацима из надзора преузетим из електронског система „Сервис јавног здравља“ које је Министарству просвете, науке и технолошког развоја доставио Институт за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ у недељи од 20. до 29. септембра 2021. године број оболеле деце школског узраста од 6 до 18 година је био 3834 (0.49%) оболелих.
У основним и средњим школама на територији Републике Србије, укупно је 297 (0.75%) одељења (16 и мање ученика) која су због најмање три случаја инфекције ученика у одељењу променила начин организације рада са непосредног рада на онлајн наставу у последњих 10 календарских дана. Укупно је 1417 (3.57%) одељења (17 и више ученика) која су због најмање два случаја инфекције ученика у одељењу променила начин организације рада са непосредног на комбиновани модел у последњих 10 календарских дана и 242 (0.61%) групе у којима се из комбинованог модела наставе прешло на онлајн (појава три случаја инфекције ученика) у последњих 10 календарских дана.
Ako je u odelenju 30 ucenika gde je distanca.Nose li se maske?.Zasto se ukidaju mere u skolama a korona divlja?