Сагласност за извођење онлајн наставе добило 20 факултета

Национално тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању (НАТ) саопштило је да је сагласност за извођење онлајн наставе добило је 20 факултета и високих школа у Србији, пише Политика.

Министарство просвете је издало сагласности одређеном броју високошколских установа за реализацију наставе коришћењем комуникационо-информационих система, као привремено решење у ситуацијама у којима није могуће несметано одвијање наставе у седишту установа.

Сагласности су, како је наведено, издате на основу захтева установа које су доставиле план надокнаде и модел примене наставе на даљину, уз поштовање важећих стандарда за акредитацију.

„Министарство је дало препоруку да се, док се не стекну услови за редовно извођење наставе у седишту, искористе сви капацитети и искуства наставног особља у вези са остваривањем наставе на даљину”, наведено је у саопштењу. Претходно је затражено мишљење НАТ-а, који је закључио да реализација наставе на овај начин не представља одступање од важећих акредитационих стандарда.

Сагласност за онлајн наставу дата је:

– Универзитету у Крагујевцу заједно са факултетима чланицама,

– Државном универзитету у Новом Пазару,

– Медицинском факултету и Факултету спорта и физичког васпитања Универзитета у Нишу,

– Факултету спорта и физичког васпитања, Филозофском факултету, Факултету техничких наука и Пољопривредном факултету Универзитета у Новом Саду.

– Факултету за образовање учитеља и васпитача,

– Факултету организационих наука

– Машинском факултету Универзитета у Београду.

– Факултету за медије и комуникације Универзитета Сингидунум,

– Академији струковних студија Шабац,

– Београдској академији пословних и уметничких струковних студија,

– Академији струковних студија Београд,

– Академији струковних студија Политехника,

– Високој школи струковних студија за образовање васпитача и тренера Суботица,

– Високој техничкој школи струковних студија у Новом Саду,

– Високој техничкој школи струковних студија у Суботици,

– Високој школи струковних студија Ваздухопловна академија (због затварања објекта који је у реконструкцији).

Изражавајући забринутост због вишемесечне обуставе наставе услед студентских блокада које трају од прошлог новембра, НАТ је подсетио да је по закону високошколска установа у обавези да организује и изводи наставу током школске године, која почиње 1. октобра и траје 12 месеци. Правилници о стандардима и поступку за акредитацију студијских програма и високошколских установа прописују, напоменуто је, да је извођење наставе суштински и обавезан елемент студијских програма, укључујући дефинисане облике наставе као што су предавања, вежбе, као и њену организацију.

„Непоштовање ових обавеза може довести до озбиљних последица по статус високошколске установе, укључујући покретање поступка ванредне спољашње провере квалитета, што у крајњем случају може резултирати одузимањем акредитације установе и/или студијских програма”, упозорено је у јучерашњем саопштењу које је потписао Небојша Здравковић, директор НАТ-а.

Како су нагласили, рад НАТ-а не прате само надлежне институције у земљи, већ и релевантне међународне асоцијације.

„НАТ не само да има право, већ и дужност да предузме све законом предвиђене мере како би обезбедило континуитет у примени акредитационих стандарда, заштитило интегритет процеса обезбеђења квалитета и сачувало свој легитимитет и позицију у међународним телима. У том правцу, НАТ ће, у најкраћем могућем року, без одлагања, предузети све мере из своје надлежности. Одступања од закона и прописа неће бити толерисана. Уверени смо да је дијалог једини пут ка решавању постојећих проблема и очувању интегритета високог образовања у нашој земљи. Међутим, дијалог не сме бити изговор за (не)извођење наставе. Студенти имају право да изразе своје ставове, али исто тако имају и обавезу да похађају наставу, док су установе дужне да осигурају њено неометано и континуирано одвијање”, закључено је у саопштењу.

Извор: Политика