Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) saopštilo je da je saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, piše Politika.
Ministarstvo prosvete je izdalo saglasnosti određenom broju visokoškolskih ustanova za realizaciju nastave korišćenjem komunikaciono-informacionih sistema, kao privremeno rešenje u situacijama u kojima nije moguće nesmetano odvijanje nastave u sedištu ustanova.
Saglasnosti su, kako je navedeno, izdate na osnovu zahteva ustanova koje su dostavile plan nadoknade i model primene nastave na daljinu, uz poštovanje važećih standarda za akreditaciju.
„Ministarstvo je dalo preporuku da se, dok se ne steknu uslovi za redovno izvođenje nastave u sedištu, iskoriste svi kapaciteti i iskustva nastavnog osoblja u vezi sa ostvarivanjem nastave na daljinu”, navedeno je u saopštenju. Prethodno je zatraženo mišljenje NAT-a, koji je zaključio da realizacija nastave na ovaj način ne predstavlja odstupanje od važećih akreditacionih standarda.
Saglasnost za onlajn nastavu data je:
– Univerzitetu u Kragujevcu zajedno sa fakultetima članicama,
– Državnom univerzitetu u Novom Pazaru,
– Medicinskom fakultetu i Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu,
– Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, Filozofskom fakultetu, Fakultetu tehničkih nauka i Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.
– Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača,
– Fakultetu organizacionih nauka
– Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
– Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum,
– Akademiji strukovnih studija Šabac,
– Beogradskoj akademiji poslovnih i umetničkih strukovnih studija,
– Akademiji strukovnih studija Beograd,
– Akademiji strukovnih studija Politehnika,
– Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica,
– Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Novom Sadu,
– Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Subotici,
– Visokoj školi strukovnih studija Vazduhoplovna akademija (zbog zatvaranja objekta koji je u rekonstrukciji).
Izražavajući zabrinutost zbog višemesečne obustave nastave usled studentskih blokada koje traju od prošlog novembra, NAT je podsetio da je po zakonu visokoškolska ustanova u obavezi da organizuje i izvodi nastavu tokom školske godine, koja počinje 1. oktobra i traje 12 meseci. Pravilnici o standardima i postupku za akreditaciju studijskih programa i visokoškolskih ustanova propisuju, napomenuto je, da je izvođenje nastave suštinski i obavezan element studijskih programa, uključujući definisane oblike nastave kao što su predavanja, vežbe, kao i njenu organizaciju.
„Nepoštovanje ovih obaveza može dovesti do ozbiljnih posledica po status visokoškolske ustanove, uključujući pokretanje postupka vanredne spoljašnje provere kvaliteta, što u krajnjem slučaju može rezultirati oduzimanjem akreditacije ustanove i/ili studijskih programa”, upozoreno je u jučerašnjem saopštenju koje je potpisao Nebojša Zdravković, direktor NAT-a.
Kako su naglasili, rad NAT-a ne prate samo nadležne institucije u zemlji, već i relevantne međunarodne asocijacije.
„NAT ne samo da ima pravo, već i dužnost da preduzme sve zakonom predviđene mere kako bi obezbedilo kontinuitet u primeni akreditacionih standarda, zaštitilo integritet procesa obezbeđenja kvaliteta i sačuvalo svoj legitimitet i poziciju u međunarodnim telima. U tom pravcu, NAT će, u najkraćem mogućem roku, bez odlaganja, preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti. Odstupanja od zakona i propisa neće biti tolerisana. Uvereni smo da je dijalog jedini put ka rešavanju postojećih problema i očuvanju integriteta visokog obrazovanja u našoj zemlji. Međutim, dijalog ne sme biti izgovor za (ne)izvođenje nastave. Studenti imaju pravo da izraze svoje stavove, ali isto tako imaju i obavezu da pohađaju nastavu, dok su ustanove dužne da osiguraju njeno neometano i kontinuirano odvijanje”, zaključeno je u saopštenju.
Izvor: Politika
Napišite odgovor