Kako dete koje ne voli da “buba” može da ima odlične ocene?

Novo vreme i novi uslovi života, nameću nam i nove, drugačije načine obrazovanja. I svi koji učestvuju u tom procesu nekako tumaraju i osećaju da im beži vreme… nepovratno. Pa čak i oni koji su tako čvrsto verovali da je najbolji onaj način rada koji se već decenijama primenjuje u školama, sada shvataju da to više jednostavno – ne funkcioniše. 

Frontalna nastava kao dominantan tip rada u školama, uporedo sa razvojem novih tehnologija, gubi svoju moć. 

S druge strane, deca su zbunjena, ne znaju ni šta, ni kako treba da uče, roditelji traže način da im pomognu, a nastavnici pokušavaju da se u svemu tome snađu, da objasne učenicima i roditeljima šta i kako treba učiti da bi se došlo do ishoda.

U ishodima je rešenje.

Obrazovni ishodi su očekivani rezultati procesa učenja; ono šta učenik treba da zna, uradi i vrednosno proceni po završetku procesa učenja. Zato je u radu sa decom neophodno poći od ishoda. Ali od njih ne treba da pođe samo nastavnik, već i učenici.

Kako učenici mogu poći od ishoda i tako savladati gradivo?

Nova generacija učenika, zahvaljujući modernom svetu koji smo za njih stvorili, traži brzo i lako usvajanje činjenica i formiranje znanja. Prateći upravo ovu potrebu, a shvatajući da udžbenik više nije i ne može biti jedino sredstvo učenja Škola Plus, izdavač sa višedecenijskim iskustvom, razvila je jedinstven alat kakav do sada nije postojao na našem tržištu ‒ Easy start (Izi start). 

Easy start (Izi start) je koncept treninga u sticanju znanja i utvrđivanja već stečenih znanja i umeća putem testova i odgovora sa objašnjenjima. Trenutna ponuda uključuje po jedan komplet za sledeće predmete, od 5. do 8. razreda: Srpski jezik i književnost, Matematika, Fizika, Biologija, Hemija, Istorija, Geografija.

Svaki Easy start (Izi start) komplet sastoji se od posebno osmišljenog priručnika i 16 test-modula. Easy start (Izi start) kompleti dosledno prate zvanični plan i program za osnovne škole.

Kako radi Easy start (Izi start)?

Može se koristiti na više načina, u školi i kod kuće. Primera radi, nastavnik može, nakon što prezentuje gradivo, deci podeliti Easy start (Izi start) za tu nastavnu jedinicu i ohrabriti ih da odgovore slobodno traže u svom sećanju, ali i u udžbenicima, na internetu, u razgovoru sa drugom iz klupe. Na taj način, bez stresa, tragajući za odgovorima, oni uče. Na isti način se to može raditi i kod kuće, pa umesto klasičnog “bubanja” lekcija, deca koristeći Easy start (Izi start) polaze od ishoda i tražeći odgovore na testove, oni zapravo uče uz mnogo manje stresa.

Rešavanjem zadataka i praćenjem odgovora sa objašnjenjima, učenik je oslobođen probijanja kroz šumu informacija ne bi li došao do suštinskih činjenica. Njegove aktivnosti su konkretizovane jer zadaci u testovima u potpunosti prate ishode učenja (kojima se iskazuje šta učenik treba da zna) i obrazovne standarde (kojima se definišu nivoi na kojima određeni ishod može biti ostvaren). 

Učenik će imati jasnu predstavu šta treba da zna na kraju određene nastavne teme pa i na kraju osnovne škole. Koncept učenja putem izrade zadataka iz Easy start-a (Izi starta) olakšaće i pripremu za usmene i pismene provere znanja. Znanje stečeno upotrebom Easy start (Izi start) koncepta ostaje trajno dobro u nastavku školovanja.

Paralelno sa štampanim izdanjima Škola Plus aktivno razvija i digitalne, onlajn, sadržaje.

Autor: dr Tanja Rončević, profesor srpskog  jezika i književnosti u OŠ „Rade Drainac”