Шарчевић: Када видите да час не касни успела је реформа образовања у Србији

Новим законским решењима предвиђено да убудуће министар може да смени директора школа, што до сада није био случај, каже министар просвете Младен Шарчевић.


– Законима је до сада фалила ефикасност. У сарадњи са другим земљама – Чешком, Мађарском, Словенијом и они су схватили да су државу развластили потпуно – рекао је Шарчевић.
Он је гостујући на ТВ Пинк појаснио је да ће се директори школа бирати тако што ће комплетну процедуру обављати комисије које раде у школама, школски одбори – као и до сада, али да последњу реч на избор директора даје министар који може и да га смени.
Нацрт закона ускоро треба да уђе у јавну расправу, а осим тог системског закона министарство је радило још пет закона.
Директор није синдикалац
– Нама јесте циљ да се директор не понаша као да је синдикалац. Колектив га подржава, а он да би имао већину понаша се синдикално. Нема ауторитет да каже “господо звонило је сви на час”. Када видите да час не касни успела је реформа образовања у Србији – категоричан је министар.
Додаје да је у старом закону за директоре стајало “стара се”, а да у нацрту новог закона сада стоји “дужан је”, “у обавези је”. Појашњава и да директор по новом закону на тој функцији може остати неограничен број мандата, али може бити смењен и за месец дана, односно све зависи да ли зна или не зна да ради свој посао.
Министар каже да га није изненадило то што је Србија на званичном сајту Светског економског форума у Давосу нашла међу земљама које би могле постати “суперзвезде” светског образовања.
Како каже, то је природан след догађаја јер је Универзитет у Београду остварио напредак на Шангајској листи, затим пораст броја студената, више објављених стручних радова, али и пораст БДП у Србији.
Одевање ученика не уређује закон
Говорећи о одевању ученика у школи и ношењу мобилних телефона, он је рекао да то не треба закон да уређује већ да постоје правилници.
– Не морате да мењате закон да би неком одузели телефон, постоје правилници. Садашњи закон регулише ред у школи – појашњава Шарчевић.
Упитан жбог чега у приватном сектору све добро функционише, док је у државном другачије, министар је рекао приватни сектор мора да докаже да вреди или га нема на тржишту.
Најважнији је квалитет
– У државном, радио не радио, примају се паре. Ми радимо измену да се само квалитет може сматрати вредношћу – каже Шарчевић и додаје да ће се радити обука директора, екстерна евалуација.
Говорећи о дуалном образовању он је рекао да је циљ да се дуално образовање уведе не само у трогодишње стручне школе, већ и у четворогодишње школе, факултете.
– Са 150 компанија већ имамо договоре. У плану уписа учествоваће локалне самоуправе, Привредна комора, Национална служба за запошљавање – појашњава министар.
Говорећи о увођењу униформи у школе он каже да то није враћање старих кецеља, већ увођење униформисане одеће.
 

 
 
Телевизија Пинк