Osmaci će na kraju godine polagati završni ispit po novom modelu, a sasvim drugačiji biće i način pregleda njihovih testova, izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević za „Večernje novosti“.
U pripremi je novi model male mature, prema kome bi zadaci iz matematike i srpskog odnosno maternjeg jezika, trebalo da ostanu slični sadašnjem, a drugačije bi izgledao treći test.
„Najverovatnije neće ostati kombinovani sa zadacima iz fizike, hemije, biologije, istorije i geografije, već će u ponudi biti dva tri različita testa, a deca će ih birati prema svojim sklonostima i interesovanjima u daljem školovanju“, naveo je Šarčević.
Kako je dodao, konačni model još nije definisan, ali tim stručnjaka radi na tome.
„Druga novina je način pregleda testova iz koga želimo da u najvećoj meri da isključimo ljudski faktor. Urađeni testovi će se skenirati i pregledati automatski, uz pomoć specijalnog softvera koji je već u izradi“, rekao je Šarčević i dodao da je namera da se što više smanji mogućnost manipulacija, dodavanja bodova, grešaka u ocenjivanju.
Ministar najavljuje i promene u štampanju testova po kojima će u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja biti oformljena štamparija čiji će posao biti štampanje završnog ispita.
Izvor: Danas
Ministre, poštedite nas bar neku godinu. Da li će i dalje učenik sa nula bodova dobiti potvrdu o položenom završnom ispitu? Idite na odmor negde.
Da se operu malo pare
Nove tehnologije su u redu, samo da li imamo para i mogućnosti za to. Hvaljeni „Elektronski dnevnik“ je lepo zamišljen, ali loše realizovan. Problema je bilo od prvog unosa učenika i ocena, sve do posledljeg časa. Hakerskim napadom ili iz nekog drugog razloda, kad je trebalo da se zaključuju ocene, sistem je pao… nekoliko dana nije bilo moguće zaključiti ocene, i svi smo bogoradali sećajući se kako je sve bilo jednostavnije dok su bili stari papirni dnevnici. Da li će se isto ponoviti i sa sistemom za pregled završnih ispita?
Pričalo se kako će biti uštede, jer tobože – neće biti toliko bacanja papira svake godine… a Esdnevnik je koliko čujemo koštao milione eura. Mogu da zamislim koliko će koštati sistem za pregledanje završnih ispira, a za nastavnike koji su dežurali na ispitima prošle godine nije bilo, a verovatno i dalje neće biti putnih troškova, već će morati da iste plaćaju iz svog džepa. Prošle godine sam dežurao u mestu udaljenom 40 km od svog, i preko 2.000 dinara sam dao samo za prevoz, jer za to nije bilo para…
Poenta je da se neko ugradi finansijski ,da li postoji softver da se očita stepen gluposti ,,pametnih“predlagača.