Родитељи неће оцењивати стручност наставника за математику, биологију или физику јер они за то нису компетентни.
Родитељи ће процењивати педагошки стил рада наставника
За то постоји евалуација директора и стручних сарадника у школи, као и екстерна евалуација која је и педагошки и стручни надзор. Родитељи ће процењивати педагошки стил рада наставника, на основу онога што сазнају од свог детета – да ли је наставник спреман да му помогне, да ли са њим добро ради, да ли виче, вређа ученике, да ли се арогантно понаша или можда врши мобинг. Родитељ није присутан у учионици и све што се дешава на часу сазнаје од детета, али се њему по навици не верује јер је тобоже мало или не зна шта прича – каже за Данас министар просвете Младен Шарчевић, објашњавајући нову улогу родитеља у школи.
На коментар да постоји опасност да ће наставник код кога дете има слабу оцену бити оцењен као лош, Шарчевић одговара да је то „банализација целе приче“. Родитељи, наглашава, неће давати нумеричке оцене наставницима већ описне, чији је циљ да се органима школе укаже на неке негативне појаве.
– Те оцене ће превасходно служити за самоевалуацију која се ради унутар школе. Имаћете случајеве да ће наставник добити јако високе оцене када се буде екстерне оцењивао његов рад, јер је децу добро научио, али не значи да треба да буде арогантан, да их вређа. Сви непедагошки поступци се дешавају иза леђа, наставничко веће формално иза тога не стоји, али суштински се то догађа. И онда имате приче које нису урбане легенде већ се јунаци знају по школи, какав је ко наставник. Наставник ће имати интерес од добије позитивну оцену и од родитеља и од ученика за педагошки стил рада, тако што ће његова каснија екстерна оцена то потврдити – објашњава Шарчевић, напомињући да је родитељска оцена само један сегмент екстерног оцењивања образовних установа, које ће бити јавно доступно на порталу Доситеј Министарства просвете.
А јавност је оно на чему министар инсистира од старта и каже да не види други начин да се то постигне, „осим да се прави инсајдерска мрежа по школама“, за коју, каже, „нема времена“ и мисли да је то „лоша прича“.
– Ово није лов на вештице већ тражење разумног модела да се неке лоше ствари по школама коригују. Зашто? Зато што не раде сви директори. Имао сам састанак са директорима и рекао сам да ћемо школама где су оцене родитеља и ђака добре и где је екстерна евалуација добра дати аутономију – наглашава Шарчевић.
На питање треба ли родитељи да буду равноправни чланови школског одбора са запосленима и представницима локалне самоуправе, он одговара да је структура школског одбора лоша, најпре за оснивача јер нема већину, али и зато што се на то тело може манипулисати из неких других центара моћи.
– Малим бројем родитеља се може манипулисати, а са великим бројем је циљ да се постигне јавност рада без инсајдера. Ако оно што иде на школски одбор мора проћи и родитељски ниво школе и јавност свих запослених, онда смо постигли демократичан однос. Родитељи су свакако заинтересовани да деци буде добро и полазим од те тачке да буду добронамерни, а што се тиче оних који се не баве својом децом, они ће Законом о породици бити доведени у ситуацију да морају ту бригу да повећају. Све то је део шире приче да се створи друштвени амбијент за реформу образовања. Не може да се ради реформа тако што ћете променити законе и наставни програм, а оставити старе навике. Ја сам се прихватио овог посла само под условом да то личи на реформу и нико ме неће одговорити да се понашам другачије – категоричан је Шарчевић.
Улога савета родитеља мора да се мења
Младен Шарчевић истиче да је садашње учешће родитеља у екстерној евалуацији кроз анкетирање недовољно, посебно јер у њему не учествују сви родитељи. Министар каже да улога савета родитеља треба да се промени, али да у овом тренутку нема готово решење већ да се кренуло од консултација са неким групацијама родитеља које су формално организоване по Србији.
Пише: В. Андрић
Извор: Данас
Onda cemo imati situaciju da npr. nastavnik / ucitelj koji se „njanja“ sa ucenicima, dozvoljava im da rade sta hoce, mazi ih, tepa im i slicno – bude ocenjen kao dobar, fin, a onaj nastavnik koji trazi red i rad na casu, ne dozvoljava vredjanje drugih, upadanje u rec – bude STROG, NAMĆOR i slicno….Ne treba se tako olako upustati u neke novine…..nastavnicima je potrebno da neko stane na njihovu stranu !
Tako je! Docekasmo jos i da nas roditelji ocenjuju, pa sto onda ne mozemo i mi njih da ocenjujemo..Sve ide iz kuce..To znaci da zele od nas da naprave njanjave,divne, da ne smemo da pisnemo i damo 1,jer cemo odmah biti lose ocenjeni?! Ma nek se nose,i ovako su nas moralno unistili, roditeljima dali sva prava..Nek im daju i knjigu pa nek ih roditelji uce,kad ih vec lepom ponasanju nisu naucili! Kada sam ja postajala prvak,do 1.septembra nisam znala ko ce mi uciteljica biti.A danas?! Kasting ce jos malo da otvore..Ona ruzna,ona debela,ona onakva..ona ovakva..ja bih kod ove,ja kod one..godinu dana unapred znaju ko ce kod koje..Ma uzas je i nastao u prosveti kada je roditelj,da ne pricam ucenik,dobio previse slobode! Nama trebaju mere iz 1950!!!! Pa bionda valjda sve doveli u red! Kakvo razocaranje!
Zahvaljujući Vama,i sličnima sve prosvetne radnike stavljaju u isti kos! Koliko ste isfrustrirani da dalje ne moze,a sama drskost Vam je ocito glavna Vrlina, bitno da je pravopis ravan 0.. I jos nesto ste zaboravila da ocena Nije merilo znanja,Al ocito ne mislite tako! Potrudite se da promenite arogantan stav i eto ga i postovanje i zelja za učenjem kod ucenika! Pozz od goleg.prof.
Bravo!
Roditelji nisu kompetentni da ocenjuju rad nastavnika. Kome to nije jasno, ne treba da izigrava gospodina ministra.
Jaoooo!!! Шта, као боље је то, објасниће ми зашто сам заслужила ту оцену? Па кад су почеле описне оцене учитељи су морали да се прилагоде том оцењивању, јер се година примењивало нумеричко!
Нисам нешто драстично против овог пројекта, али ми не уливе поверење! Хајде онда да ми оцењујемо њих, као родитеље!
Pa kada ćemo mi kao gradjani isto tako biti u toj poziciji da kontrolišemo vlast , njihove postupke i novac . Isto tako rad medicinara , rad policije , tajkuna itd . Ovo je zavaravanje i glupiranje … Već su nastavnici izgubili dovoljno autoriteta lošim zakonima … sem ako ovo nije pokušaj uvodjenja privatnih škola na mala vrata …
Ajde malo da ocenjujemo ministre 😛
Zbog cega mi ne bismo ocenjivali rad naseg popecitelja? Merodavni smo (za razliku od ljudi koji ne rade sa decom), znamo kako je to kad roditelj ne placa hiljade evra… Mislimo da ne moze biti gore, ali nas vodja uvek prevari…
Možda bi trebali i nastavnici da ocenjuju učenike na osnovu onoga što roditelji kažu da deca znaju… Pa zar da ne verujemo roditeljima….
Koleginice, glagol trebati je bezličan 🙂
Bravo! Koliko smo samo puta culi tu recenicu: Ne znam sta mu je, kod kuce sve zna!
Da, sigurno ce te jos mnogo puta čuti istu rečenicu, ali na nju se odgovara ovako :“ Moguće je da usled treme Vaše dete ne ume da iznese svo svoje znanje, a isto tako, mozda ne umete najbolje da procenite šta ono treba da zna…u svakom slučaju hajde zajedno da se potrudimo da Vaše dete bude uspešno i kod kuće i u školi.“ Na ovaj nači roditelj će postati Vaš saradnik, a ne džangrizalo.
Само да кажем ово. Опет ће највише страдати вредни и одани радници. Они које данас нико и не примећује. На цени је бахатост, арогантност, лицемерје, незнање,… да не кажем „гола сила“.
Da li ce se neko davati ocene lekarima? Uzeo 100 evra, ocena 5, uzeo 200 evra ocena cetiri itd.
Као родитељ волела бих да имам могућност да укажем на неке ствари које не сматрам добрим. Нисам сигурна на који начин то треба извести. Када сам указала обило се о главу мом детету. Нису сви родитељи исти. Неки желе знање за своју децу, нажалост већини је важнија оцена. Важно је на који начин би родитељи исказали своје мишљење. Ако су у групи или ће почети да хвале или да куде. Ни они нису сигурни шта ће бити после и ко коме преноси информације и на који начин. Исто је и са колегама. Немали је број оних који једва чекају да укажете и најдобронамерније на нешто и постајете непријатељ школе, директора,њихов (јер су повезани са њим).
Као наставнику ми није свеједно. Ко год ради свој посао поштено и сам себе оцењује, процењује, слуша коментаре и директно пита децу за мишљење. Ослушкује. Колико смо спремни за то?
Имам само једну замерку. Зашто све реформе, оцењивања и процењивања крећу од образовања. Нека се изабере узорак у свим службама које раде са људима и ја сам апсолутно за. Кад кажем службе мислим и на полицију, медицину, шалтерске службенике, политичаре, приватне послодавце, апсолутно све. Накупило се у овој јадној земљи превише онога што треба оценити и променити.
Ovakve vrste „ocenjivanja“ plašiće se samo oni nastavnici, profesori i ostali prosvetni radnici koji nemaju dovoljna znanja i pedagoskih vestina….Sta znaci „njanjav“ nastavnik ili onaj koji se dodvorava učenicima..pa nista drugo sem da taj isti nastavnik ne ume da prenese znanje na pravi nacin, ne ume da zainteresuje ucenike za predmet, ne ume da vlada grupom, ne ume da zasluzi decije postovanje, ne ume da saradjuje sa roditeljima,ne ume da prepozna razlicitost kod dece i da im se prilagodi, nije kreativan i sl… Takvi nastavnici jedino sto umeju jeste da budu strogi, arogantni, da koriste svoju nastavnicku moć u učionici i na taj nacin drže učenike pod kontrolom…Uvek je bilo i biće učenika koji će u učionici i van nje praviti probleme (ako uopste znamo definiciju problema), ali uvek je bilo i biće nastavnika koji su umeli toj istoj deci da se priblize, čuju ih, zainteresuju ih za nešto i onih drugih nastavanika koji su samo težili da se takvih učenika što pre reše kako bi sebe rasteretili muke.
У начелу, идеја је добра. Али, као и све што ова власт започне, могуће је да је ово давање оружја једном од учесника у борби. Надам се да ће ово бити само један каменчић у мозаику наставничких портрета. С друге стране, више бих волео да видим неку анализу о квалитету оцењивања у основним и средњим школама. Укратко, анализирати оцене у основној и успех у средњој школи и видети каква су ту одступања и евентуално направити пондер који ће повећавати или смањивати поене освојене на пријемном испиту. Претпостављам да подаци већ постоје само их је потребно обрадити. На тај начин може да се види и каква је школа и какви су наставници.
Kakve veze imaju ocene iz osnovne i srednje skole. Vreme prolazi, deca se menjaju, novi izazovi, nove drustvene grupe, interesovanja, pubertet….Znam mnigo dobrih a i onih koji su polagali u gimnaziji a zavrsilu su fakultet medju prvima u generaciji.Pustite decu da uce, dajte mogucnost da upise fakultet ko hoce, ako upise ono sto voli i zavrsice jer ako mu ne ide matematika ili drustvene nauke moze da se ostvari na bilo kom drugom polju veoma uspesno.Iz mog odeljenja devojka sa dovoljnim uspehom je zavrsila likovnu akademiju.U tome i jeste neuspeh naseg skolstva jwr gledamo ocene a ne zasto je nadaren i razvijamo to kod deteta.I pustite te otrcane fraze da dete nosi sve iz kuce.Izuzetak u tom slucaju su takmicari kroz osnovnu i srednju skolu koje guraju roditelji a vrlo malo su za njihove uspehe zasluzni profesori. Dete sa roditeljima ne provodi vremena koliko u skoli, roditelji rade gospodo, i za sve su vam krivi neobrazovani roditelji.A uvek je bilo nestasne i nevaspitane dece a narocito mi je zanimljivo sto u skoli uvek nastradaju deca neimucnih roditelja, naivni koji poslusaju odlikase koji se izmaknu a povedu akciju. I moj savet je elekronski dnevnik gde nijedan profesor nece moci da vidi ocenu ucenika iz drugog predmeta i zabraniti im da pricaju o deci u zbornici.Ako imaju sta da kazu postoje pedagog i psiholog u skoli i neka problem oni resavaju.
Ovaj se čovek za kratko vreme nalupeta beskonačno.LJudi ,profesori pitajte kolege u ČAČKU šta da se radi,Ne razmišljajte mnogo,čačani su vredni profesije prosvetnog radnika.
Mozda bi ova reforma mogla da preraste u sveobuhvatnu reformu drustva. Ovako kako je predvidjeno da nastavnike ocenjuju roditelji moglo bi se predvideti da, na pr. lekare ocenjuju pacijenti a sudije zatvorenici. Predsednike opstina mogli bi da ocenjuju penzioneri, a poslanike i ministre pozitivno ocenjeni kandidati iz redova nastavnika, lekara, sudija. Komsija da ocenjuje komsiju i dostavlja predsedniku skupstine stanara a skupstina predsednika da da ocenu rada zastitnika prava gradjana i poverenika..A, sta kazete? Jos jedna reformica, glupa da gluplja biti ne moze, tolike vec preturismo..Jedino sto ova ne treba da nas ucini boljim vec manjim. U svakom smislu.
I treba da ocenjujemo jer je žalosno što se izgubio pedagoški pristup u školama a deca tamo provode i više od pola dana. Nema opravdanja za nezadovoljstvo jer nam je svima isto (male plate i sva ostala sr..a, da ne nabrajam). Škola se svela na: na 1. mestu ( jer to je NAJVAŽNIJE i tema je prvog roditeljskog sastanka) gde će se ići na ekskurziju po „povoljnim“ cenama i još, koje dete ne može da ide na ekskurziju kao „po kazni“ mora da ide na nastavu. Pod 2. predavanje gradiva (otaljavanje) i onda teranje roditelja da rade sa svojom decom kući (zašto onda idu u školu kad roditelji moraju da rade sa svojom decom jer im predavanje nije bilo jasno ili doplaćuje ko može privatnog profesora). Čast izuzecima i hvala im a ima ih hvala bogu, koji su ostali i pedagozi i profesori. Deca su divna, odrasli ne valjaju!