Šarčević: Za povratak u školu postoji i “plan B”.

Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je da polaganje male mature ne bi trebalo da kasni, s obzirom da se računa da će epidemija koronavirusa do tada prestati, a da deca putem nastave na daljinu održavaju kontinuitet učenja. Šarčević dodaje i da se nastava odvija u najboljem redu, da pojedini nastavnici jesu preopterećeni, ali da je to zato što se ne drže samo osnovnih stvari, kao i da je dobio reakciju da deca sada “manje uče, a više znaju”.

“Ja sam uvek slab kad ocenjujem sebe i svoje, ali bih voleo da pohvalim svoje kolege. Ceo naš obrazovni sistem se preslelio tokom ove krize u stanove, tako da su u nastavu svi uključeni. Pregrmeli smo tu početnu fazu kada je sve bilo novo i nepoznato, ali smo se potrudili da ceo sistem pogidnemo onlajn”, kazao je Šarčević u Novom danu na N1.

I mnogo u regionu, kako dodaje, misle da je “Srbija uradila dobru stvar”.

“Deca vole nove tehnologije, a mi smo potrudili da ceo sistem podignemo onlajn. Posebno značajna je pohvala Unicefa, koji nam je pomogao da instaliramo novi softver za učenje…i promena se već vidi…Dobili smo novi kvalitet, imamo 70 mesta odakle se proizvodi nastava”, rekao je Šarčević.

Međutim, u javnosti su, nakon prvog oduševljenja, krenule kritike da su deca preopterećena, a onda i da su nastavnici preopterećeni i da im nastva oduzima mnogo vremena.

“Znam, ali radna lista nije prenormirana, imate četiri nivou digitalne obuke ljudi. Nije moja krivica što se 15 godina nije radilo s tim. Ali smo za tri godine dostigli zavisan nivo elektronske pismenosti, naučili smo da radimo sa digitalnim dnevnikom…Kolege su ovo sve sada brzo savladali, ljudi su se nekako uhodali, bio je problem kako ocenjivati i vrednovati ono što deca rade. Nekako smo ‘štelovali’ celu priču i sada dolazimo do toga da smo poslali uputstva kako da se brojčano uradi ocenjivanje dece”, naglasio je Šarčević.

Na pitanje da li je istina da je savet nastavnicima da daju prvo bolje ocene, ministar kaže da to jeste bio savet.

“Jeste, jer ako nešto počinjete, sad je naša procena da je preko 70 odsto dece u stanju da dobije pre svega dobru ocenu…ne želimo da decu demotivišemo. Osnovni smisao cele akcije je da se održi kontinuitet nastave i da nastavimo predavački deo do kraja maja…A onda ćemo raditi sve sistematizacije, štedimo na vremenu”, kazao je ministar.

Kaže da pre svega, postoji mnogo empatije svih uključenih strana.

“Svi smo u istom uslovima, neće biti nikakvog terora, neće decu niko rešetati pismenim zadacima, biće mnogo empatije, koja je porasla između dece i nastavnika u ovom periodu”, izjavio je Šarčević.

On je negirao tvrdnje da nastavnici sada mnogo više rade.

“Mi imamo 100.000 nastavnika, i kada radimo ankete, gledamo da uzorak bude što bolji. Sada je nešto što je jako važno da se uradi – da ako ‘našteluju’ svoje zahteve na osnovne stvari – Viber i TV nastavu, to je dovoljno. Oni koji dižu nastavu na više platformi, to je zahtevnije, ali ja im govorim – sada to nije neophodno…Sve možemo posle 15. maja…Sada se radi ono što se može i radimo onaj glavni deo, ima vremena za nadoknadu”, naglasio je Šarčević.

O tome da je bilo primedbi da ne mogu sva deca, pogotovo ona u seoskim sredinama, da prate nastavu dovoljno, Šarčević kaže da je “ispod pet odsto đaka” u takvoj situaciji i da se njima lekcije šalju u PDF formatu.

“Mi radimo, zajedno s Ministarstvom za telekomunikacije, da sva deca imaju neki vid internet mreže, neke nisu kvalitetne, ali mobilna telefonija pokriva 99 posto Srbije, gledanost televizije je 98 posto. Ono sto znamo, nemamo informacije za ispod pet odsto đaka, gde roditelji nisu pismeni. Tamo se šalju u pdf formatu, imamo savetnike koji umnože materijal, a roditelji dolaze po njega. Tako da nismo isključili iz priče nikoga”, kazao je ministar.

Zaraženi koronavirusom u dobrom stanju

Na pitanje kakva je situacija među prosvetnim radnicima i u ministarstvu što se tiče zaraze koronavirusom, ministar Šarčević je rekao da je oko 150 njih testirano i da je “samo troje kolega imalo zarazu”.

“Oni od 26. marta nisu dolazili na posao…Drugo dvoje je bilo na Sajmu, od juče su kod kuće, jer su imali dva negativna testa. Direktor škole se zarazio, ali ne znamo pod kojim okolnostima, mi smo razmatrali šta će biti ako bude neka takva situacija, imali smo rezervne škole. Unicef nam je preporučio ovaj model, došli smo do licence i instalirali smo program, te smo imali dosta materijala snimljenog ranije, tako da problema u nastavi nije bilo”, kazao je Šarčević.

O troje prvih njegovih saradnika koji su bili zaraženi koronavirusom, ministar je rekao: “Kolega iz Šapca je bolje on je bio kritično, međutim, bolje je i za par dana biće premešten u Banju Koviljaču. Kolega iz Pančeva je bolje. Ostali su juče pušteni, oni su bili na Sajmu, mnogo su bolje”.

Na početku vanrednog stanja, predsednik Vučić je rekao da će i škole i fakulteti, najverovatnije, biti zatvoreni do kraja školske godine. Ministar je, međutim, nedavno najavio mogući povratak u škole početkom juna.

“Ne samo Vučić, nego i stručnjaci, a ja sam bio u svim timovima grupa Kriznog štaba u početku, a onda sam zbog mojih terapija, morao da se izolujem, ali smo shvatili da smo imali drugačije vizije, i da su se one menjale…Ja imam i sad neki plan, ali je još rano da o tome godorim, tek je 15. april…Analiziramo šta se radi, pravimo grube procene, a odluku će doneti epidemiolozi, raduićemo kako rade i druge evropske zemlje.Moramo najpre da stvorimo ambijent bezbedan”, kazao je.

Škole u Danskoj, koje su bile zatvorene mesec dana zbog epidemije korona virusa, jutros su delimično otvorene, javila je agencija Frans pres. Danska je prva evropska zemlja koja je ponovo otvorila svoje predškolske ustanove i osnovne škole nakon uvođenja restrikcija 12. marta.

Šarčević je rekao da, i ako se budu otvorile škole, da će biti mera predostrožnosti, poput nošenja maski i obavezne dezinfekcije.

Za povratak u školu, kaže, postoji i “plan B”.

“Ja plan B držim fiktivno kao neku opciju, ali mislim da je on samo teoretski za sad…Ajde da računamo da je ovo što sam prognozirao prvo nešto pametnije. Imamo mogućnost da sprovedemo regularno načine upisa i kasnije. Nama jun ne trpi nastavu…Povratak u škole nemamo u junu, imao završenu nastavu, viđamo se s malom grupom dece, rešavamo to pitanje…I svaka škola će dobiti uputstvo, neće biti problema”, kazao je Šarčević.

Pre juna, biće organizovana i proba male mature, 22, 23. i 24. aprila.

“Ako smo pominjali šta radi Danska i Finska i neke druge zemlje koje su obrazovni sistem uredile pre više decenija, mi to moramo da gradimo, mi smo stalno u policijskom načinu čuvanja, pregledanja, svaka matura je bila rizična. Ovog puta se đaci ne ocenjuju, materijali su pripremljeni, nema stresa, deca će imati za svaki predmet, 12 sati, nije cilj da prepisuje, niti da mu neko pomaže, već da pokaže što realnije znanje, da bi kasnije te lekcije naučio…Molim roditelje da zabeleže sve, imaćemo analizu tog projekta”, kazao je ministar.

Kaže da je dobijao više pozitivnih nego negativnih komentara na ovakvo učenje.

“Neki su utisci i da deca sada manje uče a više znaju. Imam više pozitivnih komentara nego negativnih, deca vole ove tehnologije, a neko nije voleo da uči ni pre ovoga, tako da neće ni sad. Ali, hajde da govorimo o onoj većini”, naglasio je Šarčević.

Prijave za vrtiće i predškolske ustanove se vrše onlajn.

“Mi se trudimo da sve bude u nekim koliko-toliko regularnim uslovima. Ali, da prođemo 15 dana, pa da ponovo vidimo da li ćemo nešto menjati, pravimo presek na 15 dana”, kazao je Šarčević.

Izvor: N1