Informaciju da njihova deca 1. septembra neće krenuti u školu u Jovinu gimnaziju, roditelji su, tvrde, dobili iz medija. Naime, zbog toga što je još pre šest meseci građevinska inspekcija naložila zatvaranje dela škole, a o čemu tada ni roditelji ni nastavnici nisu bili obavešteni, direktor, inače dobitnik odlikovanja predsednika države, odlučio je da učenike rasporedi u tri druge škole, a da o tome ne obavesti roditelje.
Tim povodom, Savet roditelja ove škole je na adrese nekoliko relevantnih institucija uputio dopis koji u celini prenosimo u nastavku.
„Poštovani,
Obraćamo Vam se povodom informacije ‘da će se nastava u školskoj 2025/26. godini odvijati na tri lokacije: Mašinska škola, Saobraćajna škola i Hemijska škola’ i da će ovo ‘važiti dok se u potpunosti ne utvrdi sigurnost statike zgrade naše škole’.
Prvo, želimo da izrazimo naše ogorčenje zbog načina na koji smo informisani o gore navedenom. Naime, informaciju smo saznali obzirom da je ista objavljena na pojedinim internet portalima, da bi nam ista bila potvrđena od strane pojedinih profesora koji su nam prosledili imejl obaveštenje koje su dobili od pomoćnika direktora.
Suvišno je i pominjati da nismo imali bilo kakvo prethodno saznanje da se priprema jedna ovakva odluka, a kamoli da smo bili konsultovani u procesu njenog donošenja.
Imajući to u vidu – moramo da iskažemo naš jasan stav da – ovakav način (ne)komunikacije ne ispunjava Zakonom (o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja) definisane Opšte principe obrazovanja i vaspitanja. Jedan od njih kaže da sistem obrazovanja i vaspitanja mora da obezbedi poštovanje ljudskih prava i prava svakog deteta, učenika i odraslog i uvažavanje ljudskog dostojanstva; obrazovanje i vaspitanje u demokratski uređenoj i socijalno odgovornoj ustanovi u kojoj se neguju otvorenost, saradnja, tolerancija, svest o kulturnoj i civilizacijskoj povezanosti u svetu, posvećenost osnovnim moralnim vrednostima, vrednostima pravde, istine, solidarnosti, slobode, poštenja i odgovornosti i u kojoj je osigurano puno poštovanje prava deteta, učenika i odraslog’.
S druge strane, istim Zakonom (član 126) definisana je jedna od osnovnih dužnosti direktora:
‘Obavezan je da blagovremeno informiše zaposlene, decu, učenike i roditelje, odnosno druge zakonske zastupnike, stručne organe i organe upravljanja o svim pitanjima od interesa za rad ustanove u celini’.
Kada sve ovo znamo – postavlja se osnovno pitanje: ‘Zašto direktor nije ispunio svoju, gore navedenu, zakonsku obavezu – da blagovremeno informiše zaposlene, učenike i roditelje – i da blagovremeno i odgovorno preduzima sve potrebne radnje, a posebno one koje su mu bile, pre šest meseci, naložene od strane Građevinske inspekcije. Da je sve to radio savesno, odgovorno i blagovremeno – problem kupole bi bio odavno rešen i mi bismo opušteno čekali početak školske godine.
Zašto direktor i dalje nastavlja sa svojom, sada već standardnom praksom, protivzakonitog, neetičkog i nepedagoškog ponašanja i ignorantskog odnosa prema zaposlenima, učenicima i roditeljima?
Ovakvim svojim ponašanjem, direktor je juče, još jednom, ukaljao reputaciju, čast i dostojanstvo Gimnazije i svih svojih prethodnika. Izazvao je ogromne količine stresa i ogorčenosti roditelja i suze u dečjim očima kada su na društvenim mrežama pročitali da 1. septembra ne kreću u Jovinu gimnaziju, već, kako ko, neko u Mašinsku, neko u Saobraćajnu, a neko u Hemijsku školu. Da nema druženja i zajedničkih odmora sa drugarima u dvorištu Gimnazije, u poznatom i voljenom okruženju koje su svi sa nestrpljenjem čekali ovih osam meseci. Njihovu ogorčenost, emotivnu bol i razočarenje verovatno najbolje ilustruju dve, kroz suze i uz jecaje, izrečena rečenice: ‘Ja sam učila da bih upisala Jovinu gimnaziju i želim da idem u Jovinu. Da sam htela da idem u Hemijsku školu – ja bih upisala Hemijsku’.
U ovim okolnostima – morate da znate i da je nemali broj učenika i roditelja najavio vrlo verovatnu mogućnost prebacivanja u druge gimnazije.
Ovom prilikom želimo da podsetimo da direktora smatramo odgovornim za celokupnu situaciju u vezi rekonstrukcije krovne konstrukcije i izgradnje kupole. Osnov njegove odgovornosti sadržan je u obrazloženju oba rešenja Građevinske inspekcije. Mesecima unazad od Školskog odbora, direktora i institucija tražimo odgovore u vezi bezbednosti kupole. Niko ne odgovara – svi ćute.
U poslednjih mesec dana uputili smo Školskom odboru, direktoru i brojnim institucijama tri dopisa u kojima podsećamo da školska godina uskoro počinje i tražimo odgovore u vezi bezbednosti zgrade Gimnazije i početka školske godine“, piše u dopisu Saveta roditelja Jovine gimnazije.











Niste nadležni.
Ne samo da nisu nadležni već nisu ni legalni. Nov školska godina nov savet roditelja posle roditeljskih Hrabro držanje direktora Jovine gimnazije koji se svom snagom suprostavio blokadama i nezakonitostima je trn u oku blokaderima. .Ovakvi ponašanje je blago rečeno …. prvo neće uopšte da idu u školu, posle se žale da nije bezbedno i da ne valja kupola a kad počne da se radi onda se bune što ipak ne mogu u jovinu već u hemijsku da idu. Nisu blagovremeno obavešteni da se spreme. Ta izvinte kolko vam treba priprema da bi dete umesto da ide do jedne otišla u drugu školu? Sporo nameštanje navigaciju! Bravo za direktora Jovine gimnazije. Samo hrabro i uspravno. Veliko poštovanje.
Ništa me od radikala ne iznenađuje, pa ni rasturanje Jovine Gimnazije na ovako spektakularan način. Sledeće godine će Mašinska da upisuje spec. odeljenja iz matematike, fizike i IT, Hemijska spec. odeljenje za biologiju i hemiju, kao i sport, a Saobraćajna prirodnomatematička odeljenja.
Cirkus.