Sindikati prosvete: Čekamo odgovor Vlade na naš najnoviji predlog, od štrajka ne odustajemo

Foto: Canva

Pomaka u pregovorima sa Vladom Srbije oko izjednačavanja plata zaposlenih u prosveti sa republičkim prosekom nije bilo, zbog čega će se cirkularni štrajk školskih uprava širom zemlje nastaviti i u decembru, navode za NIN iz reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika i podvlače da ne odustaju od borbe za bolji položaj radnika u prosveti. Za sedam do deset dana, očekuju odgovor Vlade Srbije na predlog izmena kolektivnog ugovora u cilju ispunjenja tog zahteva, od koga će, između ostalog, zavisiti eventualni prekid štrajka.

Ranije su za NIN iz reprezentativnih sindikata podvukli da je takva ponuda neprihvatljiva i da ostaju pri svojim zahtevima, nakon čega su održali protest 1. novembra, a seriju štrajkova započeli nekoliko dana kasnije.

Štrajk se do sada odvijao u školskim upravama Niš, Kruševac i Leskovac, Zaječar i Jagodina. A po ranijim najavama zajedničkog štrajkačkog odbora reprezentativnih prosvetnih sindikata, od 9. do 13. decembra nastava će biti skraćena u školama na teritorijama Novog Sada, Zrenjanina, Sombora i Valjeva, a od 16. do 20. decembra na područjima Kragujevca, Kraljeva, Čačka i Užica. Poslednje sedmice decembra, kako je najavljeno, časovi će biti skraćeni u školama na teritoriji Beograda i Požarevca.

Predsednik UGS Nezavisnost Srđan Slović objašnjava za NIN da su razgovori vezani za kolektivni ugovor trenutno alternativa pregovorima oko materijalnog položaja prosvetnih radnika, s obzirom na to da je budžet usvojen, a da pritom nije bilo pomeranja kroz cenu rada.

„Alternativa je da se kroz kolektivni ugovor Vlada Srbije obaveže da dobijemo određeno vanredno povećanje u toku sledeće budžetske godine. Mi smo angažovali Agenciju za mirno rešavanje radnih sporova da bismo malo ubrzali proces i sada više ne zavisi sve samo od poziva resornog ministarstva i Vlade, već i agencije koja poziva obe strane“, navodi Slović.

Slović, naime, očekuje da će se tim putem naći rešenje za izlazak iz trenutne situacije.

„Pokušamo da u kolektivnom ugovoru napravimo jedan obavezujući član, koga do sada nije bilo. S obzirom na to da im na poslednjim pregovorima naša forma predloga nije bila prihvatljiva tako obavezujuća, rekli smo im da sada naprave svoj, nakon čega ćemo probati da se usaglasimo. Sada čekamo da oni izađu sa svojim predlogom, za nekih desetak dana“, ističe Slović.

I članica Predsedništva USPRS Snežana Romandić Petrović kaže za NIN da je štrajk produžen po školskim upravama širom Srbije zbog toga što nije bilo pomaka u pregovorima o visini zarade, navodeći da prosvetni sindikati „neće odustati od svojih zahteva, pa dokle god trajao štrajk“. Upitana o tome da li će doći do radikalizacije ukoliko ne dođe do dogovora sa Vladom, kao što je ranije najavljivano, Romandić Petrović odgovara:

„Procenjivaćemo šta je najpametnije po naše članstvo i šta dalje raditi, s obzirom na to da ovakvu vrstu brutalizma od strane vlasti i Vlade Srbije nismo imali do sada u svim pregovorima koji su vođeni. Ovo je ponuda uzmi ili ostavi, bez razgovora. Predsedništvo reprezentativnih sindikata će razgovarati sa članstvom da bismo videli šta nam je činiti dalje, tek smo na pola školske godine tako da mi imamo vremena, iako oni izgleda novca nemaju“, ističe Romandić Petrović.

Detaljnije: NIN