Školski pedagozi i psiholozi dobiće manje povećanje od nastavnika: „To je pokušaj diskriminacije zaposlenih u školama“

Foto: Canva

Udruženje „Psiholozi i pedagozi u školama Srbije“ izdalo je saopštenje u kom se izražava oštar protest povodom, kako kažu, najnovijih pokušaja Vlade Republike Srbije i Ministarstva prosvete da degradira i ponizi prosvetne radnike ponudom upućenom reprezentativnim sindikatima za povećanje zarada od januara 2025. godine, nastavnom osoblju 12% i nenastavnom osoblju 8%.

– Ne ulazeći u ponuđene procente povećanja zarade koji se kose sa svim ranijim
dogovorima, pokušaj diskriminacije zaposlenih u školama i podelu na nastavno i
nenastavno osoblje doživljavamo kao sraman potez koji nikako ne priliči Ministarstvu prosvete i državnim organima Republike Srbije. Pitamo se, da li smo kao stručni saradnici ponovo zaboravljeni, ispušteni iz vida ili namerno skrajnuti kao manje vredni, čak i pomena i objašnjenja. – navodi se u saopštenju Udruženja psihologa i pedagoga u školama Srbije.

Dodatno ističu činjenicu da su se od novembra 2023. do marta 2024. godine odvijali pregovori Psihologa i pedagoga zaposlenih u školama Srbije sa predstavnicima Ministarstva prosvete, kako bi se rešio status stručnih saradnika po mnogim pitanjima.

– Uprkos dogovoru i obećanju predstavnika Ministarstva prosvete na sastanku održanom 25. marta 2024. godine da će se razgovori nastaviti nakon formiranja nove Vlade, do toga nije došlo. Ministarstvo prosvete i Vlada Republike Srbije zauzeli su stav da ignorišu naše zahteve za nastavkom razgovora koje smo im upućivali u više navrata od juna meseca. – tvrde iz Udruženja.

Sami zahtevi se, kako je objašnjeno, odnose na povećanje broja stručnih saradnika u školama, rešavanje brojnih administrativnih pitanja, rešavanje tehničkih grešaka u sistemu za obračun plata, gde su stručni saradnici diskriminisani u odnosu na nastavnike i odeljenjske starešine nemogućnošću da im se plati rad preko norme, zamena odsutnog kolege i sl., kao i rešavanja materijalnog statusa.

– Ne treba biti ni psiholog, ni pedagog, da bi se shvatilo da ignorisanje problema dovodi samo do njegove eskalacije, zato pozivamo Ministarstvo prosvete da ozbiljno razmisli o posledicama ignorisanja nagomilanih problema u našem obrazovnom sistemu i ukaže dužno poštovanje podjednako svima koji brinu o vaspitanju i obrazovanju naše dece. – zaključuje se u saopštenju Udruženja psihologa i pedagoga u školama Srbije.