Udruženje „Psiholozi i pedagozi u školama Srbije“ izdalo je saopštenje u kom se izražava oštar protest povodom, kako kažu, najnovijih pokušaja Vlade Republike Srbije i Ministarstva prosvete da degradira i ponizi prosvetne radnike ponudom upućenom reprezentativnim sindikatima za povećanje zarada od januara 2025. godine, nastavnom osoblju 12% i nenastavnom osoblju 8%.
– Ne ulazeći u ponuđene procente povećanja zarade koji se kose sa svim ranijim
dogovorima, pokušaj diskriminacije zaposlenih u školama i podelu na nastavno i
nenastavno osoblje doživljavamo kao sraman potez koji nikako ne priliči Ministarstvu prosvete i državnim organima Republike Srbije. Pitamo se, da li smo kao stručni saradnici ponovo zaboravljeni, ispušteni iz vida ili namerno skrajnuti kao manje vredni, čak i pomena i objašnjenja. – navodi se u saopštenju Udruženja psihologa i pedagoga u školama Srbije.
Dodatno ističu činjenicu da su se od novembra 2023. do marta 2024. godine odvijali pregovori Psihologa i pedagoga zaposlenih u školama Srbije sa predstavnicima Ministarstva prosvete, kako bi se rešio status stručnih saradnika po mnogim pitanjima.
– Uprkos dogovoru i obećanju predstavnika Ministarstva prosvete na sastanku održanom 25. marta 2024. godine da će se razgovori nastaviti nakon formiranja nove Vlade, do toga nije došlo. Ministarstvo prosvete i Vlada Republike Srbije zauzeli su stav da ignorišu naše zahteve za nastavkom razgovora koje smo im upućivali u više navrata od juna meseca. – tvrde iz Udruženja.
Sami zahtevi se, kako je objašnjeno, odnose na povećanje broja stručnih saradnika u školama, rešavanje brojnih administrativnih pitanja, rešavanje tehničkih grešaka u sistemu za obračun plata, gde su stručni saradnici diskriminisani u odnosu na nastavnike i odeljenjske starešine nemogućnošću da im se plati rad preko norme, zamena odsutnog kolege i sl., kao i rešavanja materijalnog statusa.
– Ne treba biti ni psiholog, ni pedagog, da bi se shvatilo da ignorisanje problema dovodi samo do njegove eskalacije, zato pozivamo Ministarstvo prosvete da ozbiljno razmisli o posledicama ignorisanja nagomilanih problema u našem obrazovnom sistemu i ukaže dužno poštovanje podjednako svima koji brinu o vaspitanju i obrazovanju naše dece. – zaključuje se u saopštenju Udruženja psihologa i pedagoga u školama Srbije.
i ovako nista ne rade!
duhovito i baš originalno zapažanje
Pokazali su se u Ribnikaru.
Sram vas bilo!
Nists ne rade. To su nedradnici koji samo zauzimaju kancelarije. Bar u skoli za .koju ja znam. Sluze kao podrska “ sefu“ skole.
Komentari Dejana i Mirona jesu primer da su u njihovom slučaju učitelji, nastavnici i psiholozi propustili da odrade svoj posao.
Ali, nikako nije u redu uopštavati na osnovu toga. Stručna služba u školama zaista ima mnogo obaveza i pojačanje u ljudstvu bi im svakako pomoglo.
Baš ste me nasmejali. Ja bila svedok protiv direktora braneći nastavnicu a ostali, mislim na nastavnike, nisu smeli da svedoče. Zato, oprez sa komentarima jer i mi, stručni saradnici, imamo šta napisati ali to ne pripisujemo radnom mestu nastavnika već ličnosti. Pozdrav
Mene zanima da li direktori škola dobijaju povećanje kao nastavno ili kao nenastavno osoblje. Primetno je da se profesori bore da svi u školi dobiju isto povećanje, ali na protestima skoro da nema direktora i stručnih saradnika (čast izuzecima).
i oni su nenastavno osoblje.
Što vam smetaju oni? Aha, znam… od svoje dece čujem da malo nagaze neradnike u školi. Učite decu kako da se ponašaju na času i koje odgovore da daju, da svi podignu ruku, iako ne znaju… Mogla bih još nabrajati, nego me sramota. Ti si valjda jedan od tih. Trebali bi samo češće da su na časovima.
U školi moje dece rade. Čekam da zakažem razgovor. Kad god sam otišla kid njih je gužva. Ti lupiš i ostaneš živ. Al dobro, to nam je trend. Ajde, zdravo!
I ovako sede u kancelarijama decu ni da pogledaju 😪😪😪
A ko će spomenuti već jednom i druge zaposlene npr. sekretare koji na svojim leđima nose najveći deo posla ili administrativne radnike? Oni još uvek ne postoje.
Pa dobili ste i jedni i drugi sto posto norme, a pedagoga i psihologa još uvek ima mnogo koji su „na pola“.