Na početku ove školske godine sve škole dobile su smernice na temu razvoja pozitivnih vrednosti i vrlina kod đaka, a predviđeno se i da se na ovu temu organizuju različite aktivnosti. Iako se škole i u svom uobičajenom radu s decom svakodnevno bave vaspitnom ulogom, i na tom polju, oni koji žele da napreduju, uvek traže nova i kreativna rešenja.
Zbog toga nije neobično to što je vebinaru Kreativnog centra na temu „Životne vrednosti i škola“ koji je vodila psiholog Biljana Mihailović, prisustvovalo više od 1000 nastavnika.
Za one koji nisu, postoji i snimak ovog vrlo korisnog predavanja, ovde:
A sa Biljanom, koja u OŠ „Jovan Ristić“ u Beogradu kao školski psiholog radi već dugi niz godina, razgovaramo upravo o ovom setu nastavnih aktivnosti i o materijalima i priručnicima koji nastavnicima mogu pomoći u obavljanju svog vaspitnog zadatka.
O kakvim preporukama ministarstva je reč i koji je njihov cilj?
Glavni cilj smernica je razvoj pozitivnih ljudskih vrednosti kod učenika, unapređivanje odnosa zasnovanih na međusobnom poštovanju, saradnji i solidarnosti uz uvažavanje različitosti. S tim ciljem se u školama organizuju različite aktivnosti. Jedna od novina je osmišljavanje novih slobodnih nastavnih aktivnosti za učenike starijih razreda – „Vrednosti i vrline kao životni kompas“. Ovo nije obavezan predmet za sve učenike, već aktivnost koju biraju kao jednu od ponuđenih. Radi se o programu koji potencira značaj životnih vrednosti, ljudskih vrlina, socijalnih veština i činjenje dobrih dela. Deca će tako, na aktivan način, imati priliku da unaprede emocionalni i socijalni razvoj. Razviće veštine i vrednosti potrebne za život bez konflikata i nasilja.
U svom radu, odgovorni nastavnici se trude da vrline i životne vrednosti usade svojim đacima. Sa smernicama ili bez njih. Šta je, najčešće, kamen spoticanja na tom putu?
Za razvoj dece je neophodna saradnja roditelja i škole. Gledano iz ugla vrednosti, najveći problem nastaje onda kada se vrednosti, tačnije prioritet vrednosti roditelja i nastavnika, razlikuje u velikoj meri. Tada nema kvalitetne saradnje, zajednički postavljenih ciljeva i aktivnosti i može izostati dragocena mogućnost obostrane podrške deci.
Kako će im priručnik Životne vrednosti pomoći u radu s decom i kako je priručnik koncipiran?
Priručnik „Životne vrednosti“ u izdanju Kreativnog centra namenjen je vaspitačima, učiteljima i svima onima koji rade s decom, a koji su zabrinuti zbog porasta nasilja u svetu, opšte krize vrednosti i odsustva poštovanja među ljudima. On nudi aktivnosti koje podstiču razvoj samopouzdanja, kritičkog mišljenja, emocionalne inteligencije i kreativnog izražavanja – što je neophodni skup veština koje će osposobiti dete da pozitivno odgovori na stalne promene u društvu i njegove različitosti.
U priručniku je obrađeno jedanaest ključnih vrednosti: mir, poštovanje, ljubav, odgovornost, sreća, tolerancija, saradnja, poštenje, skromnost, jednostavnost i jedinstvo. Date su detaljno razrađene radionice koje su tako osmišljene da svojim aktivnostima podstiču višestruki razvoj dece, koristeći njihova znanja i veštine. Posebna vrednost je veliki broj primera koji se mogu koristiti kao podsticaj za određenu temu, kao i pesme i priče o kojima se može razgovarati. Iako je namenjen mlađem uzrastu, uz manja prilagođavanja može se koristiti i za decu starijeg uzrasta.
U priručniku se nalaze konkretni primeri i rešenja za konkretne situacije. Ali, najveći izazov nastavnicima predstavljaju ona deca koja imaju jak karakter, kao i ona koja nemaju zdravu porodičnu sredinu. Kako njima usaditi zdrave vrednosti?
U razvoju deteta, gledano spolja, uvek imamo one faktore koji otežavaju i one faktore koji olakšavaju rešavanje nekih situacija. Ako situaciju sagledavamo iznutra, iz pozicije ličnosti deteta, imamo jače i slabije strane. Međutim, nema beznadežnih situacija kada su u pitanju deca, jer njihov rast i razvoj još teče. Nekada je teško, ali je moguće. Ako se potrudimo da pronađemo i oslonimo se na zaštitne faktore i na jake strane ličnosti, uvek možemo podstaći razvoj u pravcu dobrobiti deteta. Recimo, ako dete nema podršku u porodici i sa životnim situacijama se nosi na agresivan način, možemo mu ponuditi podršku vršnjaka uključivanjem u aktivnosti koje njega samog interesuju i gde su vršnjaci sa poželjnim obrascima ponašanja – naravno, uz stalno praćenje i podsticanje od strane odraslih kojima dete veruje.
Koji još priručnici i izdanja koja mogu pomoći nastavnicima u stvaranju kvalitetnog odnosa sa učenicima i dobre atmosfere u razredu?
„Kreativni centar“ ima veliki broj izdanja koja mogu osnažiti nastavnike novim idejama koji se tiču i samih sadržaja i načina kako raditi sa učenicima. Svakako su tu „Životne vrednosti“ Dajane Tilman i Dajane Hsu, „Škola i životne veštine adolescenata“ Slavice Čarapić, „Kako stvarati prijatnu atmosferu za učenje“ Nece Jović i Dragana Kuveljića, „Dobra misao za svaki dan“ Pamele Espeland i Elizabet Verdok, „Knjiga pitanja za decu“ gregorija Stoka, „Klanovi, lažnjaci i ostali bezveznjaci“ Trevora Romena, „Druženje, izlasci i zabavljanje“ Aleks DŽ. Parker, nezaobilazni „Konflikti i šta sa njima“ Dijane Plut i Ljiljane Marinković, dela Nevene Lovrinčević, posebno „Efikasni pristupi problemskim situacijama u školi“ i dr.
Napišite odgovor