Школски психолог: Шта треба радити с децом преосталих десетак дана до поласка у школу

Школски психолог Бранка Тишма каже за РТС да деца, да би била спремна за полазак у први разред, већ у вртићу и породици треба да стекну неке навике, а да је, уколико нису, сада време да то учине.

“Ових преосталих десетак дана до поласка у школу с децом треба причати о томе како је то изгледало кад смо ми кретали у школу. Пренети им какав ће дан бити, кад дете иде у школу, колико остаје и да ће то бити сваки дан, дуги временски период”, истиче Тишма.

Додаје да је посебно важно дете упознати с путем до школе, прошетати више пута и играти се с њим у школском дворишту.  Без обзира што ће прваке родитељи водити у школу, важно је да упознају простор кроз који пролазе.

Важно је и одвајање собе, кутка у коме ће будући првак радити, и заједно с њим распоредити ствари које ће користити.

“Важно је и не наметати детету распоред, где шта треба да му стоји. Деца се разликују од нас и много је боље да су они то изабрали и о томе одлучивали”, сматра Тишма.

Организација живота и рада

Каже и да су деца већ требала и у вртићу и породици да стекну неке навике, а уколико нису, да је сада време да то учине. Такође, деца воле да чују да су велики и одрасли.

Они нису навикли да седе дуго на једном месту, али ту су, истиче и учитељи који треба да их анимирају.

Првих дана их учитељи не држе да седе 45 минута, прошетају их кроз школу и двориште и тај део је, указује психолог, веома важан да деца упознају и људе с којима ће се сусретати и којима ће се обраћати кад им нешто затреба.

“То време и простор које смо одредили за децу потребно је да најмање двадесетак до двадесетак минута седимо с њима и имамо неке активности, као што је цртање, прелиставање сликовница, читање или неке друге активности”, саветује Тишма.

Родитељи не треба да децу одмах, чим дођу из школе, питају како је било у школи, јер ће велики број њих рећи ништа није било, шта те брига, или било је досадно, лепо…

Такође, указује Тишма, не треба их ни критиковати што нису запамтили шта има за домаћи, јер ће се они касније и сетити углавном кроз неку игру и активност. Зато треба имати поверења у дете да ће то и запамтити.

Да ли родитељи треба да уче са децом слова, бројеве

“Учитељи највише воле кад деца не знају да читају и пишу и да с њима крену од почетка да раде, што је ретка прилика, јер родитељи мисле да је најбоља припрема за школу, научити дете да пише и чита. То је једини посао који искључиво може учитељ да уради, јер он једини зна ту везу између слова и гласа и прављење тих записа”, објашњава Тишма.

Због тога, сматра да родитељи и сви остали не би требало тиме да се баве.

Извор: РТС