Слагалице и тротинети и зашто су потребни сваком детету

Поклањамо слагалице! Читајте текст пажљиво!

А да вам деца због карантина нису мало немирна код куће? Наравно. Али проћи ће и ово чудо.

А шта ћете онда кад пукне лето?

Што би рекао један дечко на Фејсу: “Јој, кад нас пусте…”

Мојој деци не недостаје толико парк колико им недостају тротинети. Обожавају их. Купили смо их врло рано. Имали су нешто више од 2 године кад су их провозали. Тротинет је одлична ствар. Са њим се развија крупна моторика. Стиче се боља координација и осећај за простор.

Према аустралијском Министарству здравља деца од 1 до 5 година треба да буду физички активна бар 3 сата дневно. Да, 3. И то сваки дан. И да не проведу у неактивности више од сат времена у континуитету. Ето зашто нам тренутно одскачу о плафон.

Веровали или не, тротинет утиче и на дечје емоционално стање – задовољнија су, имају више самопоуздања, боље сарађују, вежбају тимски дух и развијају пријатељства.

Такође, јачају мишиће, одржавање равнотеже, боље спавају и имају здраву телесну тежину. Уз све то, добар тротинет не мора да буде превише скуп. На овом линку потражите неке врло згодне, међу њима има и склопивих, са носивошћу и до 65 килограма и ценом испод 4.000 динара: https://www.aksa.rs/proizvodi?search=troty.

Али шта док не прође још ових неколико недеља?

Мало креативности унутра. Табле за цртање са папирима. Ми смо се толико нацртали до сад, да смо чак и од ролне тоалет папира направили глобус са континентима. Ову таблу могу да користе и бебе од 18 месеци. Уз њу добијате блок, боје и држач за папир. Па дајте том свом Пикасу прилику да се оствари у изолацији.

А можете да склапате и слагалице. Оне побољшавају меморију, јер јачају постојеће и стварају нове везе између нервних ћелија.

Поспешују и вештине решавања проблема. Способност за креативно решавање задатака и критичко мишљење се веома цене у здравим фирмама. У здравим. Слагалице терају дете да приступи проблему са више различитих страна, јер мора да покушава много пута и направи исто толико грешака како би нашло решење. Дете мора стално да изналази боља решења.

Пузле такође поспешују и визуелно-просторно размишљање. Дете треба да сагледа различите делове и закључи који тачно део недостаје у целини. Занимања где се ова вештина нарочито тражи су архитекте, инжењери, хемичари, уметници и хирурзи.

Слагалице побошљавају расположење и смањују стрес, јер детету дају посебан фокус на сам процес састављања. А сваки пут када дете успешно састави слагалицу, његов мозак лучи допамин, хормон доброг расположења.

Пузле јачају пажњу на детаље, јер да би дете пронашло адекватни део, његове очи треба да разазнају разлике у боји и облику између делова. А само је један прави.

Ако се састављају у пару, слагалице такође јачају и сарадњу. Деца размењују делове и заједнички попуњавају слику. Дакле, слагалице су много више од шареног картона.

А могу да буду забавне чак и деци школског узраста. Ако сте расположени за један поклон, Акса поклања по једну ову слагалицу за првих седам особа које оставе коментар на овај текст, баш на овој страници где сте сада (не на Фејзбук објави). У тексту коментара треба да стоји тачан одговор на питање – колика је носивост Troty склопивог тротинета? У форми за попуњавање коментара обавезно напишите своју тачну имејл адресу, име и презиме. Слагалице ће вам послати Аксин тим чим се врате у канцеларије, јер и они тренутно раде и слажу слагалице од куће.

Напомена: Наградна игра је завршена, имена добитника потражите на нашој ФБ страни.

Мариа Милојковић

(ПР)