Snežana Marković: Da konačno razjasnimo sve dileme oko uvođenja novog predmeta

Na brojne komentare na našem sajtu, a u vezi sa predlogom novog nastavnog plana za predmet Informatika i računarstvo, oglasila se i Snežana Marković koja je želela da konačno razjasni sve nedoumice. Odgovorila je na nekoliko pitanja nastavnika koji su nam se javili i razjasnila sve dileme oko toga šta je to što radna grupa predlaže.
Njen komentar je sledeći:

„Predlog programa predmeta TO napravio je tim od 10 nastavnika sadašnjeg TIO. Onih koji nisu izašli iz radne grupe u udobnost kritizerstva umesto da učestvuju u kreiranju svog predmeta nakon što je iz njega izvučeno ono što mu ne pripada i što je 2007. godine silom, preko noći stavljeno u taj predmet.
Iz TIO su sklonjeni sadržaji koji se preklapaju sa programom predmeta informatika i računarstvo. To je inače samo delić onoga što učenici treba da nauče iz informatike u OŠ. Novi predmet nije onaj stari, samo promenjenog statusa, tu je učinjena korenita, paradigmatska promena. Ko se zaista udubio u predlog novog predmeta informatika i računarstvo, razume o čemu govorim. I to nije iskopiran predmet iz drugih zemalja. Napravljen je autentično, na osnovu iskustava odličnih, kreativnih nastavnika Srbije. Sadržaj koji su nastavnici TIO predložili i dodali programu dodat je iz dva razloga – jer su to ključne međupredmetne kompetecije koje nisu imale potrebno mesto, ali i da se ne bi “oduzeli časovi” nastavnicima TO. Ili možda treba da ostanu stari sadržaji pa da deca uče isto gradivo na dva načina?”
Nakon ovog razjašnjenja, gospođa Marković dala je i odgovore na kritike iznete na našem sajtu:
Predloženi model realizacije nastave – blokova otežava kontinuitet realizacije nastave u školi

  • Program informatike, star devet godina otežava školovanje i budućnost sadašnjih učenika. Predloženi (pogrešno nazvan „blokovski“) model je smislila velika međupredmetna komisija ZUOV-a da se primeni na TIO u 7. i 8. razredu. To je preuzet model koji funkcioniše u gimnazijama već 20 godina. Mi smo ga samo pirmenili i na Informatiku.

Nije definisano kako će se realizovati poslednja nastavna nedelja kao tematski blokovi

  • Nigde nije ni rečeno da će to biti jedna, „poslednja nedelja”. Tematska nastava se realizuje čitave godine, onda kada nastavnici isplaniraju, u temama gde ima korelacije. Naravno, ne svi predmeti iste nedelje. Stručno uputstvo je u pripremi i ako se ovaj plan usvoji, MPNTR će ga objaviti.

Nije dovoljno istaći da se takav koncept primenjuje u gimnazijama, pa da je zato primenjivo u osnovnim školama. 

  • Nije. Škole će dobiti predloge modela implementacije, ali će imati slobodu i da je prilagode svojim prostornim i ljudskim resursima i drugim uslovima.

Zbog čega nema istraživanja o uspešnosti predmeta Informatika i računarstvo i Od igračke do računara u podizanju digitalnih kompetencija učenika.

  • Zbog toga što su to izborni predmeti i ništa ne govore o stanju digitalnih kompetencija čitave generacije koje se razvijaju u okviru obaveznog obrazovanja – dakle onoga što smo DUŽNI da pružimo svim učenicima. Mada, i u ovomistraživanju ima par kontrolnih pitanja koja i to „dotiču“.

Ovim modelom se smanjuje broj časova svim predmetima jer se njima smanjuje broj nastavnih nedelja, što za posledicu ima smanjenje norme nastavnicima. 

  • Ne, ne smanjuje se. To je u tesnoj vezi sa drugim komentarom na koji sam odgovorila. Tematsku, integrativnu i projektnu nastavu realizuju nastavnici sarađujući međusobno. Čas informatike na kojem učenici uče o obradi teksta realizuje se baš tako, tematski – na času učenici imaju prisutna dva nastavnika – jezika i informatike, njima se to računa kao jedan čas, a nastavnicima – svakom po jedan. Čas na kojem se uči rad sa digitalnim mapama realizuje se sa nastavnikom geografije, prezentacije sa nastavnikom likovnog i sl. Naranvo, ne nužno uvek sa nastavnikom informatike, tematska nastava udružuje nastavnike više predmeta oko zajedničke teme. Informatika je ipak, najčešće „vezivni element“ za sve. Ovo sada rade samo retki entuzijasti, preko svoje norme. Sada će taj model koji je u praksi dao dobre rezultate biti implementiran kao obaveza za međupredmetnu saradnju.

Nedelja za tematski rad sa učenicima je samo želja predlagača reforme bez stručne analize uslova i resursa za njegovu implementaciju u školski sistem. 

  • Ovo sam već objasnila.

Ni zemlje sa izrazito razvijenim obrazovnim sistemom ne uspevaju da ostvare tematski rad, a mi ćemo, prema predlogu, to uraditi u „nakalemljenoj” nastavnoj nedelji. 

  • Kao što rekoh, zamisao uopšte nije u „jednoj nakalemljenoj nedelji” već u kontinuiranom radu. Ne znam odakle vam podatak da se u drugim zemljama to ne realizuje uspešno.

Da bi se ostvario ovaj model reforme predlaže se i produženje nastave, a time i pomeranje završetka nastave i upisa u srednju školu. Sve samo da bi se uveo novi obavezan predmet. 

  • Upis će se svakako od sledeće godine pomeriti jer imamo velike probleme kod dežurstava i pregledanja. Naime, prema postojećem rasporedu, nastavnici srednjih škola moraju u toku poslednje nastavne nedelje da idu na dežurstva i pregledanje. Da, mnogo toga smo morali da promenimo da bi se uvela obaveza predmeta koji je to odavno morao da bude.

Problem su „informatičari reformatori” koji nemaju nikakvog stručnog znanja za predmet TIO, a pokušavaju da informatiku prebace iz izbornog u obavezni.

  • Tako je. Kao i što je svojevremeno, 2007. informatika nestručno i netransparentno ugrađena u tehničko. Za razliku od današnjeg, veoma transparentnog procesa to je tada urađeno preko noći, bez konsultacija sa predstavnicima fakulteta i visokih škola koji obrazuju IT stručnjake. Zato sad informatičari nisu ni dirali TIO. To je i uradila grupa TIO nastavnika u radnoj grupi – „popunila rupe” nastale izvlačenjem iz TIO onoga što pripada informatici. Ovo što se sada dešava ne samo da je transparentno, već je rezultat petogodišnjeg nastojanja stručne javnosti da vrati stvari na svoje mesto. Ukoliko nastavnici TIO nisu zadovoljni ovim „Što je ostalo“ mogu da naprave predlog kako da predmet bude bolji (prilika im je data u startu, i još uvek je poziv otvoren), ali ne mogu da se protive nečemu što primarno treba da „skroje“ stručnjaci iz oblasti IT kojima, kada je trebalo, ta mogućnost nije ni ponuđena, a godinama unazad se apeli tih fakulteta i IT industrije ignorišu. Još jednom ponavljam, niko ne dira u integraciju tehnike i IKT-a, to je odlično urađeno. Govorimo o sadržajima koji tu ne pripadaju i ne rade se na dobar način. To moraju da kreiraju stručnjaci kojima je to primarna oblast.

Profesor Lapčević, kao dugogodišnji profesor sa velikim iskustvom, sve što je izneo je potpuno tačno.

  • Nije, mnogo toga nije. Počev od netačnog podatka o nepostojanju i neumreženosti računara na Voždovcu. Možda u njegovoj školi. Tamo gde se škole odnose domaćinski prema doniranoj ili kupljenoj opremi uslovi su drugačiji. Uostalom, novi program ne zahteva ništa više opreme nego što se i sada koristi u nastavi TIO.

Gospođa Marković je matematičar. Zašto nije matematičarima ponudila da se nastava matematike u osnovnoj školi realizuje u kliznom bloku?

  • Zato što matematika nije u problemu u kakvom je nastava informatike. (Ne smatram korektnim što priču selite na ličnu ravan – dokle god svako posmatra samo svoj predmet kao omeđenu teritoriju umesto međupredmetne isprepletanosti, problem neće biti rešen). Informatika nije obavezan predmet, ono malo obaveznog u TIO je nedovoljno, a kako istraživanja i praksa ukazuju neadekvatno. Bez kompletne reforme čitavog douniverzitetskog obrazovanja nije moguće uvesti još obaveznih časova u radnu nedelju. S druge strane, učenici imaju pravo na kvalitetno digitalno opismenjavanje i ovo je rešenje koje je radna grupa ocenila kao “najmanje bolno”. Ovim rešenjem dobijaju ne samo đaci i nastava informatike, već i nastava svih predmeta kroz međupredmetnu saradnju koje će sada dobiti i svoju regulativu i priznavanje.

I još jedan komentar gospođe Marković, zbirno, na više primedbi:

  • Generalno, najpre je bila pobuna što će se prepoloviti – to smo rešili, neće se prepoloviti, zatim pobuna protiv toga što će biti “tehnoloških viškova” – neće ih biti. Nije mi sasvim jasno šta konkretno smeta nastavnicima koji se bune (ne svim, jer sam dobila pregršt poruka podrške, onih koji razumeju suštinu promene, uz molbu da im se ne objavljuju imena jer strahuju od problema i pritisaka u stručnom društvu). Iz TIO se ne odstranjuje upotreba IKT u tehnici, neće biti ni viškova ni novih zapošljavanja, 10% ukupne norme TIO nastavnika na nivou Republike će preći iz TIO u informatiku. Tih 10% ne mora da obuhvati one sa šestim stepenom koji ne mogu da predaju informatiku. Volela bih da mi neko objasni kako oni i sada uopšte mogu da predaju deo Informatika u predmetu TIO. Ako se ne razdvoji TIO na TO i IR onda oni nikako ne bi smeli da predaju ni danas predmet TIO. Ovo je između ostalog i u njihovom interesu. A interes učenika je na prvom mestu!