Србија прихватила препоруке о законској забрани физичког кажњавања деце

Законска забрана физичког кажњавања деце, јачање механизама који обезбеђују заштиту деце од насиља у свим окружењима, јачање инклузивности у образовању и побољшање целокупног нормативног оквира који се тиче права детета су неке од препорука које је Србија прихватила у недавно завршеном процесу Универзалног периодичног прегледа, једног од важних међународних механизама за процену стања људских права, саопштила је организација Save the Children.

Организације за права деце – Мрежа организација за децу Србије, Центар за права детета и Save the Children, поздрављају прихватање препорука које су кључне за унапређење положаја деце у Србији и њихов раст и развој.

– Посвећеност деци на свим нивоима друштва кључна је у овом тренутку када се Србија суочава са последицама екстремног насиља у школи, великом трагедијом која је изазвала и низ пратећих потреса, али и довела до сагласности у вези са тим да се мора учинити све како би се деца заштитила. Препоруке из Универзалног периодичног предлога су једна од важних смерница за унапређење система. – наводи се у саопштењу.

У овом циклусу, Србија је прихватањем препоруке потврдила и своју посвећеност томе да ратификује Трећи Факултативни протокол о комуникацијским процедурама уз Конвенцију о правима детета. Овај протокол омогућава подношење жалбе против државе Комитету УН-а о правима детета, односно деци је на располагању механизам помоћу којег могу тражити правду на међународном нивоу у ситуацијама када сматрају да државни механизми нису адекватно одговорили на њихове жалбе. Србија је била једна од првих држава која је потписала овај протокол, али га, на жалост, још није ратификовала, иако је препоруку о ратификацији прихватила још у претходном циклусу Универзалног периодичног прегледа.

Међу осталим усвојеним препорукама које су важне за добробит деце су рад на унапређењу закона и борба против насиља у породици, насиља над женама и девојчицама, као и унапређење система како би се искоренио дечији брак.

Најкасније до наредне седнице Савета УН за људска права, што је у септембру ове године, Србија има времена да се изјасни о препорукама које није прихватила током ревизије у мају.

Организације које се баве заштитом и промоцијом правима детета позивају надлежне да, након разматрања, усвоје и спроведу у дело и друге препоруке које су кључне за децу у Србији. Међу тим препорукама су усвајање Закона о правима детета и увођење институције Заштитника права детета. Иако Нацрт закона о правима детета и Заштитнику права детета постоји и прошао је фазу јавне расправе у јуну 2019. године, још увек се одлаже процес његовог усвајања. Овим законом би се утврдили основни принципи и каталог права детета и успоставили општеобавезујући стандарди у области права детета, а што би допринело хармонизацији целокупног правног система који се односи на децу, координацији свих укључених сектора и усаглашавању постојећих законских решења у свим секторским законима са решењима садржаним у овом закону.

Такође, неопходно је усвојити и спровести препоруке о унапређењу социјалних програма за децу погођену сиромаштвом и о унапређењу законског оквира који се тиче здраве животне средине. Загађење, климатске промене и пропадање здравог природног окружења највише погађају децу, често су у директној вези са сиромаштвом, и угрожавају како здрав раст и развој деце, тако и њихову ближу и даљу будућност.