Šta je danas namučilo male maturante

 

Polaganje male mature počelo je danas u 9 sati testom iz srpskog/maternjeg jezika. Osmaci su u škole stigli oko 8.15 sati, a test je trajao do 11 časova. Kako đaci navode za „Blic“, najteže su im pali zadaci sa prepoznavanjem tekstova i analizom pesama.

„Gračanica“ namučila Beograđane

Osmakinje iz Beograda Janja i Jelena smatraju da su test iz srpskog jezika uradile dobro, a najteže im je pala analiza pesme „Gračanica“ Desanke Maksimović. Kako se prisećaju bilo je najviše zadataka na zaokruživanje. Pored toga, od đaka se tražilo da odrede značenje teksta, a bilo je i nekoliko gramatičkih zadataka.

„Mislim da će biti dobro, ja se nadam da ću imati više od 15 poena, ali neću da se baksuziram, tako da neću ništa da kažem. Dvadeseti zadatak mi je bio najteži, to sam išla kako Bog da, biće kako bude. U pitanju je u tom zadatku bilo prepoznavanje pesme Gračanica od Desanke Maksimović. – kaže Jelena, učenica OŠ “Kneginja Milica” koje želi da upiše Sportsku gimnaziju.“Bilo je u redu, možda sam očekivala malo više, ali mislim da sam dobro uradila. Zadaci sa prepoznavanjem tekstova su bili zahtevni. Poslednji zadatak u kom smo imali pesmu Gračanica, Desanke Maksimović, to se analizirao. Tu su bili odgovori koji su mogli da se razumeju na više načina, pa je bilo možda malo teže da se razumeju, jer smo imali i šest ponuđenih odgovora. Pravopis mislim da sam dobro radila, gramatiku sam pogrešila u jednom zadatku i zbog toga mi je krivo, to je osmi zadatak. Trebalo je da se uradi vrsta zadate rečenice. Mislim da ću imati možda nekih sedamnaest bodova, nadam se. Možda bude bod više, bod manje, videćemo. Planiram da upišem Devetu Beogradsku gimnaziju – kaže za „Blic“ Janja iz OŠ „Kneginja Milica“.

Novosađanima bio najteži 20. zadatak i tumačenje reči

U novosadskoj Osnovnoj školi „Kosta Trifković“ jutros rano je sve bilo spremno za polaganje testa iz srpskog jezika. Kako je za „Blic“ rekao direktor škole Srđan Prisić, ukupno 155 đaka već u 8.30 časova je selo u učionice da polaže srpski jezik. Testove je preuzeo lično, uz pratnju školskog policajca i doneo ih u školu, gde ih je uz supervizora podelio po učionicama.

Prema njegovim rečima, novina od ove godine je i da će testovi biti pregledani tek sutra.

Takođe, jedna od mera predostrožnosti bila je i ostavljanje telefona ispred učionice koje je za đake bilo obavezno, dok su dežurni nastavnici svoje uređaje ostavljali u zbornici pre početka testiranja. Jedna od najuspešnijih novosadskih osnovnih škola koja je i na eksternom ocenjivanju dobila najvišu ocenu može da se pohvali sa velikim brojem odlikaša, te sa visokim prosekom uspeha upravo na završnom ispitu.

Kako kaže direktor, isto očekuju i ove godine.

Najteže bilo razumevanje pročitanog i tumačenje reči

Kako svedoče đaci koji su zadovoljno izlazili već posle nekih 50 minuta od početka testa, dobro su ga uradili, a najteže im je palo tumačenje teksta.

Aleksandar za „Blic“ kaže da jedan glagolski oblik nije znao da odredi, dok njegov drugar Andrej kaže da su mu najteži bili 19. i 20. zadatak.

– Treba prepoznati nijanse između odgovora u tumačenju teksta, to je malo teže. Konkretno u tekstu „Pohod na mesec“, trebalo je da pročitamo tekst, pa da protumačimo te nijanse, da li je ovaj bio nesrećan, koja je poenta priče – objašnjava Andrej koji planira da upiše Elektrotehničku školu, računarski smer.

Sofija kaže da joj srpski nije bio težak, ali je i nju namučio 20. zadatak gde je trebalo da protumači „Gračanicu“ Desanke Maksimović, ali i tumačenje reči, konkretno primer šta znači reč revnosno.

– Mislim da sam se snašla i da sam dobro uradila, a definitivno mi je srpski bio najteži. Očekujem da će mi matematika biti najlakša, kao i biologija koju sam odabrala za izborni. Ako bude kako želim, upisaću Karlovačku gimnaziju – kaže ona.

Kriterijumi niži

Razredni starešina i nastavnica matematike Tijane Tadin očekuje značajan uspeh svojih osmaka s obzirom na to da u odeljenju koje vodi ima preko 20 odličnih učenika dok su ostali vrlo dobri.

– Imamo 21 Dositejevu diplomu, sedam Vukovih, išli su na takmičenja iz svih predmeta. Moram da primetim da su čak i kao takvi malo lošije uradili probne testove jer su se opustili i nisu pridavali značaja, ali očekujem veoma visoke rezultate na ovom zvaničnom polaganju – kaže ona za „Blic“.

Ipak, primećuje da se kriterijumi spuštaju kada je reč o novijim generacijama, te da je to neminovnost usled novih tehnologija i načina života koji je vezan za iste.

Subotičane boli glava zbog zavisnih rečenica

U Osnovnoj školi “Matko Vuković” u Subotici test iz maternjeg jezika počeo je u 9 sati, a učenicima se prethodno na ulazu u salu za fizičko vaspitanje obratila direktorka škole Mirjana Stevanović.

„Svi smo tu, to nam je najbitnije. Živi, zdravi, veseli, spremni. Sve što ste trebali da naučite vi ste naučili. Spremni izlazite danas na ovaj završni ispit“, poručila je.

Među prvim učenicima koji su napustili salu za fizičko s osmehom na licu bila su tri dečaka

Najteži su bili zadaci koji nisu bili na zaokruživanje, već smo morali sami da pišemo odgovore. Jako puno čitanja ima, mislim dve strane i onda treba odgovoriti. Uradio sam sve, ali očekujem da mi bude tačno 12 ili 13 zadataka. Najteži je bio deveti. Radilo se o zavisnim rečenicama, ali ne mogu da se setim kako glasi. Nisam to učio, i ne sećam se toga uopšte – kaže mali maturant.

Njegova vršnjakinja kaže da je uradila sve osim devetog zadatka.

– Očekivala sam da poslednja tri zadatka budu najteža, ali deveti zadatak je bio baš težakZavisne rečenice su u pitanju. Sećam se i zadatka sa jako dugačkim tekstom, dve strane teksta su nam dali. Nadam se da sam tačno uradila. Išla sam na pripreme, ali mnogi su to neozbiljno shvatili, nisu pratili već su se samo šalili i zato mi nije puno pomoglo – kaže maturantkinja iz Subotice.

Za deveti zadatak još jedna maturantkinja kaže da je težak.

-U jednom od zadatak dobili smo tekst i trebalo je izdvojiti ko je pomogao nekom u vladavini, ali to je bilo lako, jer na početku teksta piše odgovor. Lakši zadaci su mi bili oni koji su imali više teksta. Meni je samo deveti zadatak bio težak. Uradila sam sve. Upisaću Srednju hemijsku školu, za farmaceuta – kaže devojčica iz Subotice.

I osmaci u Valjevu se žale na tumačenje književnog dela

Malim maturantima u Valjevu na završnom ispitu iz maternjeg jezika, sudeći po njihovim izjavama, najteži deo tog testa ticao se književnosti, odnosno, razumevanja zadatog teksta književnog dela.

– Ta tri teksta su bila prilično duga, po celu stranicu, tako da su oduzela najviše vremena da bi se napisalo šta koji predstavlja. Ostali deo testa nije bio toliko zahtevan, čak ni pitanja da se navede ko je autor kog književnog dela ili koje je bilo prvo slovensko pismo – kaže Milica, učenica završnog razreda, očekujući da će iz srpskog ipak imati veliki broj bodova na završnom ispitu.

Njen vršnjak Jakov se slaže da je deo testa iz književnosti bio teži od pitanja iz gramatike srpskog jezika.

– U celom testu, inače, gramatike je bilo više, ali sva pitanja vezana za glagolske oblike, lica i broj zaista nisu bila teška, tako da očekujem maksimalan broj bodova – kaže Jakov, koji je učenik specijalizovanog matematičkog odeljenja 8. razreda u Valjevskoj gimnaziji i želi da školovanje nastavi u toj srednjoj školi na tom ili na prirodno-matematičkom smeru.

Ceo tekst pročitajte na Blic