Test iz srpskog bio je težak i većina nije zadovoljna kako ga je uradila. Namučio nas je „Gorski vijenac“ i epske pesme, zbunjivali su nas dugački tekstovi istrgnuti iz nekih dela, na osnovu kojih je trebalo prepoznati o kom delu i piscu je reč. Gramatika je bila laka: glasovne promene, akcenti, zavisne rečenice…
Ove utiske učenika četvrtog razreda gimnazija prenose Novosti.
Test je juče polagalo oko 5.000 đaka u više od 500 gimnazija i srednjih stručnih škola. U sredu ih čeka matematika, u četvrtak je testiranje iz jednog opšteobrazovnog predmeta sa liste, a u petak se polaže stručno-teorijski ispit.
Za učenike Treće beogradske gimnazije teži deo testa bio je onaj u kome se proveravalo znanje iz književnosti i razumevanja teksta, a gramatika je bila lakša.
– Uradila sam sve iz gramatike – kaže A. M., učenica ove gimnazije. – Teža su bila pitanja u kojima su tekstovi bili dugački, tražilo se da prepoznamo stilske figure, književni rod i vrstu… Nismo se spremali, ovaj test se ne ocenjuje i nismo se previše ni trudili, a da je to prava matura, sigurno bi bilo drugačije.
U nekim gimnazijama đaci ističu da im je srpski bio toliko težak da su izlazili posle pola sata i da ne očekuju više od nekoliko bodova.
S druge strane, za neke učenike srpski nije bio težak. Tako D. S. iz Šeste beogradske gimnazije naglašava da je dobro uradio sve zadatke, naročito gramatiku, a i on je imao problem sa „Gorskim vijencem“ i epskim pesmama.
On očekuje da će osvojiti 27 od maksimalnih 30 poena, a za izborni predmet koji se polaže u četvrtak i on je izabrao engleski jezik.
Miloš Blagojević, koji je pred početak ispita posetio maturante u Petoj beogradskoj gimnaziji, naveo je da je imao sastanak sa predstavnicima akademske zajednice i da su stavovi oko uvođenja državne mature oprečni.
– To pokazuje da mora dosta da se radi na razumevanju srednjoškolskog i visokoškolskog sistema. Treba da im objasnimo šta radimo i šta želimo da postignemo, a oni nama da predoče probleme.
Izvor: Novosti
Napišite odgovor