Шта ремети бебин сан (или зашто ваша беба лоше спава)

Када гледате бебу док спокојно спава, помислићете да ништа на овом свету не може пореметити такав спокојан сан. Ипак, како објашњава педијатар и мама две девојчице Светлана Пилар, постоје две ситуације које и те како утичу на бебин сан и то су ноћи када имате утисак да сте спавали 3 пута по 5 минута. Добра вест је да обе можете да спречите.

Foto: Canva
1. Превише стимулације током дана

Било да сте били у неком већем друштву, на неком бучнијем месту, или се беба први пут сусреће са неком ситуацијом, све су то спољашње стимулације које могу бити “превише” за малу бебу. Касније пред спавање беба је раздражљива и плачљива, тешко се успава и често буди.

Зашто?

Малом мозгу који је у развоју и константно учи потребно је време да испроцесуира мноштво надражаја којем изложен. Када је ових надражаја превише долази до такорећи “преоптерећења система”. На вама је да бирате како и где ћете провести време с бебом, али имајте на уму да нису баш све ситуације и прилике погодне за малу бебу.

2. Превише активности током дана

Бебу не треба превише форсирати активностима. Вежбице, боравак на стомаку уз играчке и анимацију јесте забавно и подстицајно за бебу у сваком смислу, али је неопходно да буде у границама нормале. Уколико бебу доведете до границе исцрпљености имаћете исти сценарио као и код претеране стимулације. Из тог разлога научите да препознате прве знаке умора код ваше бебе и ставите је на време на спавање.

Везано за исцрпљеност, морам поменути још грчеве код беба и ницање зуба који и те како могу да ремете сан ваше бебе. Период грчева обично пролази до трећег месеца, али се може десити да се ницање зуба надовеже на њега па имате утисак да сте у зачараном кругу који траје читаву вечност. Све у свему, најбитније је да се добро наоружате стрпљењем.

Није на одмет да знате и за ову појаву, у случају да ваш мали савршени спавач реши да у потпуности измени свој досадашњи ритам спавања!

Регресија сна код беба

Регресија сна код беба је у ствари поремећај спавања који карактеришу промене навика у спавању и промене у квалитету сна.

Јавља се између навршеног 4. и 12. месеца живота, а узроци ове појаве су развојног карактера. Срећом, овај поремећај спавања код беба је пролазан и траје од неколико дана до неколико недеља.

Регресија спавања код беба је доста чест поремећај, а уколико задеси вашу бебу релативно лако ћете га препознати. Типични знаци регресије спавања су:

  • ноћна буђења
  • тешкоће са успављивањем
  • мањи број или одбијање дневног спавања
  • раздражљивост, узнемиреност, плачљивост

И за крај, сумираћу вам укратко неколико савета који ће вам можда бити спасоносни кад је успављивање бебе у питању.

Како успавати бебу?

Једна од најважнијих ставки за родитеље после храњења и купања бебе јесте и успављивање бебе. Начин успављивања ће се сасвим сигурно мењати зависно од тога како беба расте, али доле побројано можете применити у свакој фази одрастања:

  • Држите се дневног распореда
  • Избегавајте превише стимулације и активности током дана
  • Направите ритуал пред спавање
  • Пуштајте беби мелодије и звуке који делују умирујуће
  • Покушајте са неком од техника за успављивање беба

Родитељи нису увек у потпуности спремни на све што родитељство носи са собом, поготово на периоде неспавања. Није реткост да исцрпљени и на ивици снага траже помоћ лекара мислећи да нешто није у реду. Али, тајна је само једна – ви сте сада родитељ, цео ваш живот, навике, све се мења из корена. Што пре прихватите промену, лакше ћете се прилагодити и уживати у свему што родитељство носи са собом. Можда чак и у неспавању?!

Неспавање јесте незаобилазна фаза родитељства, али је засигурно пролазна. Као и свака мука, и ова је лакша кад се подели. Колико год да је важан бебин сан, важан је и родитељски одмор.