Након што су школе су у протеклих годину дана биле суочене са насиљем, крајем прошле године и вртићи су добијали претећа писма о наводно постављеним бомбама у њиховим објектима. Иако су громогласно најављени протоколи о томе како поступати у тим и осталим кризним ситуацијама – на којима заједно раде Министарство просвете и МУП – од званичних протокола, до данас, нема ништа.
“Дефинитивни протокол ћемо имати до краја данашњег дана, који ће бити израз усаглашених предлога ова два министарства”, изјавила је за Инсајдер министарка просвете Славица Ђукић Дејановић и то 12.12.2023.
Од те изјаве и краја тог дана прошло је више од месец дана, а Инсајдер већ две недеље чека одговоре Министарства просвете и МУП-а о томе докле се стигло са израдом протокола о поступању у кризним ситуацијама. О протоколима смо разговарали са Валентином Илић из Синдиката образовања Србије.
“Те кризне ситуације не морају да значе само дојаве бомби, могу да буду поплаве, пожари, не дај Боже нека убиства, и тако даље. Требало је да буде тај правилник завршен до краја децембра месеца, међутим пошто сами смо свесни шта се дешава у систему, увек смо везани за нека политичко-друштвена дешавања, избори су били и ми смо као синдикати просто поставили питање шта се дешава јер им је хитно потребан један подзаконски акт. Којим ће школе јасно бити, у свим школама ће се јасно знати начин поступања у таквим ситуацијама“, рекла је Илић.
Оно што је МУП раније саопштио јесте да ће њихови службеници обучавати запослене у школским установама; обука ће, како је наведено, обухватати и превентивни преглед простора и дефинисање безбедног места. О свим обавезама просветних радника за Инсајдер говори Весна Јовановић Унија просветних радника Србије.
„И сад имате и то да, осим тога што смо када имали оне несретне дојаве о бомбама, били ти први који смо морали да обезбедимо простор, да утврдимо безбедност ученика у школи, да то гарантујемо, сада треба да правимо и психолошки профил ученика, да би се неко тиме бавио, а зна се ко треба тиме да се бави, тиме треба да се баве специјални педагози и стручни сарадници, и ми смо у нову школску годину за сада ушли са постојећим бројем стручних сарадника. А број специјалних педагога који је увелико најављиван уопште се није повећао“, рекла је Јовановић.
Повећава се само страх родитеља, наставника и ђака. Ефикасног решења које ће системски решити проблем и вратити безбрижност и, пре свега, безбедност у одрастању и школовању, међутим, већ предуго нема.
Извор: Инсајдер
Напишите одговор