Šta se desilo s protokolom za postupanje u kriznim situacijama?

Nakon što su škole su u proteklih godinu dana bile suočene sa nasiljem, krajem prošle godine i vrtići su dobijali preteća pisma o navodno postavljenim bombama u njihovim objektima. Iako su gromoglasno najavljeni protokoli o tome kako postupati u tim i ostalim kriznim situacijama – na kojima zajedno rade Ministarstvo prosvete i MUP – od zvaničnih protokola, do danas, nema ništa.

Foto: Canva

“Definitivni protokol ćemo imati do kraja današnjeg dana, koji će biti izraz usaglašenih predloga ova dva ministarstva”, izjavila je za Insajder ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i to 12.12.2023.

Od te izjave i kraja tog dana prošlo je više od mesec dana, a Insajder već dve nedelje čeka odgovore Ministarstva prosvete i MUP-a o tome dokle se stiglo sa izradom protokola o postupanju u kriznim situacijama. O protokolima smo razgovarali sa Valentinom Ilić iz Sindikata obrazovanja Srbije.

“Te krizne situacije ne moraju da znače samo dojave bombi, mogu da budu poplave, požari, ne daj Bože neka ubistva, i tako dalje. Trebalo je da bude taj pravilnik završen do kraja decembra meseca, međutim pošto sami smo svesni šta se dešava u sistemu, uvek smo vezani za neka političko-društvena dešavanja, izbori su bili i mi smo kao sindikati prosto postavili pitanje šta se dešava jer im je hitno potreban jedan podzakonski akt. Kojim će škole jasno biti, u svim školama će se jasno znati način postupanja u takvim situacijama“, rekla je Ilić.

Ono što je MUP ranije saopštio jeste da će njihovi službenici obučavati zaposlene u školskim ustanovama; obuka će, kako je navedeno, obuhvatati i preventivni pregled prostora i definisanje bezbednog mesta. O svim obavezama prosvetnih radnika za Insajder govori Vesna Jovanović Unija prosvetnih radnika Srbije.

„I sad imate i to da, osim toga što smo kada imali one nesretne dojave o bombama, bili ti prvi koji smo morali da obezbedimo prostor, da utvrdimo bezbednost učenika u školi, da to garantujemo, sada treba da pravimo i psihološki profil učenika, da bi se neko time bavio, a zna se ko treba time da se bavi, time treba da se bave specijalni pedagozi i stručni saradnici, i mi smo u novu školsku godinu za sada ušli sa postojećim brojem stručnih saradnika. A broj specijalnih pedagoga koji je uveliko najavljivan uopšte se nije povećao“, rekla je Jovanović.

Povećava se samo strah roditelja, nastavnika i đaka. Efikasnog rešenja koje će sistemski rešiti problem i vratiti bezbrižnost i, pre svega, bezbednost u odrastanju i školovanju, međutim, već predugo nema.

Izvor: Insajder