Predmet Digitalni svet uveden je kao obavezan za decu od prvog razreda pre tri godine. To znači da prva generacija đaka koja je počela da uči po ovom modelu sada upisuje četvrti razred, te će im biti potreban i udžbenik za ovaj predmet – Digitalni svet 4.
U izdanju Kreativnog centra nedavno je objavljen udžbenik Digitalni svet 4 (pored onih za prva tri razreda), a autorke su učiteljice sa skoro tri decenije iskustva – Nataša Nikolić Gajić i Nevena Perić. S obzirom na to da je reč o predmetu koji je i dalje na neki način nov, autorke kažu da su se potrudile da, vođene sopstvenim iskustvima, svojim kolegama učiteljima ponude mnoštvo pomoćnih materijala koji bi im olakšali rad.
Pored toga, kako bi se nastavnicima bolje predstavila izdanja ali i sam predmet Digitalni svet, Kreativni centar organizovaće vebinar DIGITALNI SVET za 1, 2, 3. i 4. razred, koji će biti održan 30. avgusta, sa početkom u 19 časova, putem aplikacije Zum.
O koncepciji radnih svezaka i udžbenika i svim izazovima koje predmet Digitalni svet donosi, govoriće autorke Nevena Perić i Nataša Nikolić Gajić, praktičarke s dugogodišnjim iskustvom.
Ukoliko želite da učestvujete na vebinaru, možete se prijaviti OVDE.
Pre samog vebinara želeli smo da sa autorkama porazgovaramo o tome kako će predmet Digitalni svet izgledati u četvrtom razredu, ali i da čujemo nešto na temu upotrebe digitalnih tehnologija u nastavi.
Digitalni svet je još uvek relativno nov predmet, uveden kako bi učenici već od prvog razreda počeli da se upoznaju s prednostima digitalne tehnologije. Kakva su iskustva u nastavi ovog predmeta tokom prethodne tri godine?
Prema našim saznanjima, većina učitelja kaže da se učenici raduju časovima predmeta Digitalni svet i uživaju na njima. Učitelji su prošli onlajn-obuku za realizaciju ovog nastavnog predmeta, ali većina njih smatra da bi mnogo značilo kada bi im bile dostupne i druge obuke, kao i dodatni nastavni materijali, na primer prezentacije za časove i video-zapisi. Zato smo se mi potrudile da za svaki razred ponudimo učiteljima upravo ovakvu vrstu podrške – pripreme za časove, prezentacije i video-zapise koje mogu koristiti na svojim časovima. Tu su i linkovi ka sadržajima dostupnim na internetu, koji dodatno mogu obogatiti čas.
Kada kažemo da decu danas prerano upoznajemo s tehnologijom, na šta se zapravo misli? Telefon u rukama dvogodišnjaka – ne nikako! Ali da li isto važi i za sedmogodišnjake?
Činjenica je da deca danas prerano dolaze u kontakt s digitalnim tehnologijama. To je odlika vremena u kome živimo i teško da se može promeniti. Ali ono što možemo uraditi jeste da naučimo decu kako da koriste digitalnu tehnologiju. Potrebno je da im pokažemo kako da maksimalno iskoriste sve dobrobiti koje digitalna tehnologija donosi ljudskom društvu, ali i kako da minimalizuju sve njene negativne strane. Kada tako pristupimo problemu, jasno je da je neophodno da od samog početka obrazovnog procesa veliku pažnju posvetimo ostvarivanju ovog cilja. Treba istaći da su učitelji kao najbitniju temu u okviru predmeta Digitalni svet izdvojili upravo Bezbedno korišćenje digitalnih uređaja.
Vaš udžbenik Digitalni svet 4 nedavno je objavljen u izdanju Kreativnog centra. Kako je udžbenik koncipiran?
Program nastave i učenja za sva četiri razreda propisuje tri nastavne teme: Digitalno društvo, Bezbedno korišćenje digitalnih uređaja i Algoritamski način razmišljanja. Naš udžbenik prati programske zahteve i koncipiran je na isti način, ali s jednom značajnom novinom: u četvrtom razredu je veliki broj časova posvećen projektnoj nastavi, odnosno osmišljavanju i realizaciji projekata. Na primer, određeni broj časova je predviđen za ovladavanje programom za obradu teksta i digitalne slike. Usvojena znanja učenici potom primenjuju kroz istraživanje informacija i kreiranje produkata projekta (plakat koji sadrži sliku, tekstualni dokument i slično).
Gotovo cela nastavna tema Bezbedno korišćenje digitalnih uređaja predstavlja projekat kroz koji učenici treba da primene sva znanja koja su stekli o bezbednosti u digitalnom okruženju. Kroz preporučene aktivnosti podstiče se i saradnja među učenicima, što je prilika da prenesu znanja jedni drugima, a poznato je da se podučavanjem drugih znanje najbolje utemeljuje. Ovakvim pristupom je omogućena i velika korelacija među predmetima, jer teme projekata mogu biti u vezi sa gradivom drugih predmeta (ekologija, zdravlje, domovina i slično).
Treći deo udžbenika je posvećen nastavnoj temi Algoritamski način razmišljanja. Na ovim stranicama se nalaze novi problemi za programiranje i putokazi koji vode ka njihovom rešavanju.
Kako biste odgovorili na primedbe koje se mogu čuti da deca već provode dovoljno vremena pred ekranima i da im nisu potrebne digitalne tehnologije i u školi?
Neka deca zaista previše vremena provode pred ekranima, ali ima i one dece za koju to ne možemo reći. Bez obzira na to koliko je iskustvo učenika u korišćenju digitalne tehnologije, svima je neophodno da nauče kako da je kvalitetno koriste. Od posebnog značaja je, naravno, i vreme koje učenici provode pred ekranima, čemu je posvećena posebna pažnja u okviru programa predmeta Digitalni svet. Neophodno je da deca nauče kada, koliko i na koji način da koriste digitalne tehnologije u svrhu pronalaženja određenih informacija, učenja, kreiranja sadržaja (teksta, slike), ali i zabave primerene njihovom uzrastu. Pored toga, od izuzetnog je značaja da ih naučimo kako da budu bezbedni u digitalnom okruženju. Konstantno upućivanje dece na oprez i davanje smernica kako reagovati u situacijama kada se pojave neprimereni sadržaji je neophodno i obezbeđuje veću sigurnost kako u onlajn tako i u svakom drugom okruženju.
Deca uče po modelu, pa je osim onoga što govorimo učenicima neophodno da i mi to isto primenjujemo. Model ponašanja nastavnika i roditelja pri korišćenju digitalnih tehnologija imaće mnogo veći uticaj na decu od onoga što piše u udžbeniku.
Da li je udžbenik za četvrti razred povezan sa udžbenicima za prethodne razrede?
Udžbenik za četvrti razred je uređen na isti način kao i udžbenici za prvi, drugi i treći razred. Tu su Di-di i En-en, robotići koji vode učenike kroz udžbenik. Udžbenik sadrži zadatke za individualni, grupni i rad u paru, stranice za proveru znanja i različite instrumente za samoprocenjivanje i procenjivanje uspešnosti urađenih zadataka i stečenih znanja. Kao i do sada, trudile smo se da udžbenik bude funkcionalan za korišćenje u različitim uslovima, te da smo obezbedile dovoljno zadataka i za rad u učionicama u kojima nema dovoljno računara.
Sajber-nasilje je nova tema, koja pred današnju decu stavlja izazove koje mi nismo imali. Lako je sakriti se iza lažnog imena i onda nekog javno vređati. Kako roditelji i učitelji mogu pomoći deci da postanu otporna na pokušaje zlonamernih vršnjaka ili ljudi da im naude?
Kao i svako drugo, i digitalno okruženje ima i prednosti i mane. Važno je da deca umeju da prepoznaju opasnosti i pravilno reaguju. Ključnu ulogu u suočavanju sa opasnostima i neprimerenim sadržajima u digitalnom okruženju (kao i u svakom drugom okruženju) ima poverenje u roditelje, nastavnike i druge odrasle osobe. Važno je da naučimo decu da treba da zatraže pomoć kada god naiđu na problem i da otvoreno o njemu razgovaraju.
Naravno, učenici moraju biti upoznati i sa zvaničnim kanalima za suzbijanje digitalnog nasilja, tako da je i u ovom udžbeniku istaknut broj telefona Centra za bezbednost na internetu – 19833. Takođe, udžbenik upućuje učenike na korišćenje sajta Pametno i bezbedno, kao i na određene sadržaje sa sajta Bezbedan internet za celu porodicu – digitalni vodič.
Napišite odgovor