Predlozi za rešavanje situacije u kojoj se srpski obrazovni sistem našao stižu od učenika, nastavnika, stručnjaka. I to je dobro, jer se konačno bude baš oni koji su deo sistema koji treba da se menja.
Takav jedan spisak predloga dobili smo i od OŠ „Skaradlija“ iz Beograda. Oni su svoje ideje prosledili i Ministarstvu prosvete, a pozivaju i druge škole da učine isto.
Jer, dugo već nastavnici i zaposleni u prosvetnom sistemu govore kako se najmanje pitaju oni koji rade u nastavi. Pa, možda više ne treba čekati da neko pita, već treba reći prvi.
Evo predloga Osnovne škole „Skadarlija“.
1. Rasterećenje školskog programa
U poslednjih 20 godina nijedna reforma obrazovanja nije počela od suštine – sadržaja i programa. Nikada nije došlo do rasterećenja. Svaka nova reforma je preuzimala staro i dodavala novo. Tako smo danas u situaciji preopterećenosti, stresa i nezadovoljstva kako učenika tako i nastavnika koji nemaju dovoljno prostora da se bave vaspitanjem i kreiranjem kritičke misli kod dece. Zbog toga Škola, koja treba da bude vaspitno-obrazovna ustanova, formalno više nema vaspitnu ulogu. Nerazvijanjem kritičkog mišljenja kod dece stvara se pogodno tlo za totalitarizam u društvu.
Dok se galopira kroz gradivo, pod pritiskom da se nastavni plan i program sprovede kako je propisano i da se učenici ocene određenim brojem ocena u toku polugodišta, nastavnik nema vremena da organizuje čas u kojem će deca aktivno učestvovati. Aktivno učestvovanje daje priliku svoj deci, bez obzira na uspeh da polemišu, razgovaraju, razmenjuju misli, da čuju jedni druge, da se osete uvaženim i priznatim. Na taj način se bolje upoznaju i razvijaju empatiju koja je od ključnog značaja u vremenu u kojem smo. To takođe otvara mogućnost nastavka komunikacije posle časova među decom, budi radoznalost i potencijalno smanjuje izolovanost.
2. Svaka škola MORA da ima PSIHOLOGA, PEDAGOGA I DEFEKTOLOGA
3. Povezana mreža saradnika i obaveznost mera koje škola izrekne
Oformiti timove na nivou opštine (opštinski stručni tim – psiholog, psihijatar, pedagog defektolog, socijalni radnik, pedijatar i policajac) za procenu vrste pomoći koja je potrebna detetu ukoliko škola nema jasnu sliku. Kada nastavnik, razredni starešina i PP služba ukažu na problem roditelju i preporuče meru, roditelj je obavezan da preporuku prihvati i radi u skladu sa njom.
Ukoliko se roditelji ne jave preporučenom opštinskom timu na opštini ili nekoj drugoj po preporuci škole, slede mere novčanog kažnjavanja roditelja i upućivanja socijalnoj službi. Ove mere se sprovode van obrazovne ustanove – reguliše ih zakon.
Opštinski stručni tim ili stručna služba u koju je dete upućeno su dužni da dostave školi izveštaj o preduzetim merama i preporukama za dalji rad sa detetom i porodicom kako bi se formirala evidencija o problemima učenika koji bi se pratili do razrešenja (ko je pružao pomoć, vrste mera, preporuke…)
Na predlog škole, opštinski stručni tim propisuje i upućuje porodicu u škole roditeljstva ili neke primerene programe koji bi osnažili roditelje i pomogli im da se izbore sa roditeljskim izazovima. Ova mera mora biti obavezujuća.
Sličan oblik organizacije zaštite i obaveznost mera obezbediti i za predškolske ustanove.
4. Zaštita pozicije nastavnika od svakog oblika nasilja
Kroz propisane adekvatne mere i kazne za čije pokretanje bi bila zadužena škola, a odgovorne relevantne institucije van školskog sistema. Svaki zaposlen mora da bude zaštićen na radnom mestu.
5. Radionice na temu prevencije nasilja
Dostaviti svim školama i Srbiji konkretne radionice i materijale za rad na temu prevencije vršnjačkog nasilja i razvoja empatije, po uzrasnim kategorijama.
Obaveza nastavnika je da sprovede ovakve radionice i materijale, a ne da ih osmišljava i bira samostalno. Nastavnici nemaju iste kapacitete, stepen kreativnosti i znanja, iste afinitete. To nije odricanje odgovornosti već shvatanje ozbiljnosti. Izborom i sadržajem treba da se bave posebni uskostručni timovi.
Obrazovanje nije proizvoljna stvar i neozbiljno je da učitelji i nastavnici to određuju po svom nahođenju.
6. Ugled profesije
Ugled profesije nastavnika je od ključne važnosti za društvo. Ukoliko se ugled profesije narušava u medijima – društvo, pa samim tim dalje u lancu roditelji i na kraju deca, ne mogu da prihvate autoritet nastavnika na adekvatan način. Gubitak poverenja posledično umanjuje pravu saradnju porodice, učenika i škole, a sve je to na štetu dece.
Ako autoriteti u društvu konstantno urušavaju ugled prosvete, isti odnos prihvataju i svi slojevi društva.
7. Materijalni status zaposlenih u obrazovanju
Povišica plata u obrazovanju nije dokaz pohlepe nastavnika već je jedan prevashodno simboličan gest. Društvo u kojem prosveta ima manja primanja od državnog proseka jasno pokazuje koliko ceni i vrednuje obrazovanje. Svima je poznato da samo ako ulažemo u obrazovanje naše društvo može napredovati – zar nam to nije zajednički cilj?
8. Preispitivanje strategije obrazovanja nastavnog kadra
Utvrditi razloge velikog pada zainterasovanosti mladih za rad u prosveti i hitno osmisliti i predložiti jasnu strategiju rešenja ovog veoma važnog pitanja. Vraćanje ugleda profesiji i bolji materijalni status prvi su koraci u rešavanju problema.
Kroz studije nastavnika (ovo se ne odnosi na učiteljske fakultete) pojačati broj predmeta i kurseva koji će budućim profesorima dati neophodna znanja i alate za rad sa decom (metodike), ali i razumevanjem njihovih uzrasnih karakteristika i potreba (razvojna psihologija i sl) , upoznati ih sa savremenim obrazovnim i vaspitnim strategijama koje su prihvatljive, poželjne i obavezne u sistemu obrazovanja 21. veka.
9. Pomoć u primeni IOP-a
Oformiti timove profesionalaca za rad sa decom sa posebnim potrebama kojima se škola obraća ukoliko ne uspeva na adekvatan način da se snađe u radu sa decom sa posebnim potrebama. Tada tim stručnjaka, koji je specijalizovan za ovaj rad, treba savetodavno da prisustvuje nastavi minimum dve nedelje kako bi pratili dete u grupi, a zatim pruži konkretnu pomoć u vidu predloga mera, metoda rada i materijala, kao i saveta kako nastavniku, školi, tako i porodici. Zatim tim donosi i odluku o tome da li ima smisla i da li je svrsishodno da dete ostane u redovnom školovanju ili su potrebe za premeštanjem u druge grupe korisnije za dete i grupu. Obavezujuća odluka ove službe je i za roditelje i za školu.
SPROVESTI ZAKONOM VEĆ PROPISANO UVEĆANJE PLATE ZA SVE NASTAVNIKE KOJI RADE SA UČENICIMA UKLJUČENIM U INKLUZIVNO OBRAZOVANJE.
10. Saradnja sa spoljnom mrežom zaštite
Spoljna mreža i timovi iz tačaka 3 i 9 da budu u obavezi da se u određenom vremenskom periodu, nezavisno od toga da li im se škola obraća ili ne, jednom ili dva puta godišnje, informišu i izvrše procenu stanja u školama. Na osnovog izveštaja i preporuka škola je u obavezi da dalje postupa.
11. Gornju granicu broja učenika u odeljenju smanjiti na 25
12. ZUOV da traga za dobrim primerima u svetu
Važno je da Zavod za unapređenje obrazovanja prati i traga za dobrim primerima obrazovnih sistema u svetu, prikupljanjem iskustava, posebno u oblasti vršnjačkog nasilja. O tome treba da obaveštava prosvetne radnike i da bira i nudi primenu delotvornih rešenja.
PRIPREMITI I DOSTAVITI PROGRAM ZA BORBU PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA I RAZVOJA EMPATIJE U ŠKOLAMA ZA SLEDEĆU ŠKOLSKU GODINU NAJKASNIJE DVE NEDELJE PRE POČETKA NOVE ŠKOLSKE GODINE.
Ovo nisu samo zahtevi već elementarne mere koje bi pomerile stanje u prosveti sa mrtve tačke, jer status quo je već doneo užasne posledice za koje smo svi kao društvo odgovorni.
Pozivamo ostale škole u zemlji da pošalju Ministarstvu prosvete predloge za poboljšanje situacije u obrazovanju. Neka ovo bude i otvoren poziv svim stručnim udruženjima koja su odgovorna za brigu o našoj deci. Ponudimo im rešenja.
Kolektiv OŠ „Skadarlija“, Beograd
Svaki navedeni predlog je odmeren i tretira drustvene probleme racionalno i sa merom…..podrzavam..
Delimično se slaze sa predlogom. Jer prvo sto je potrebno jeste udaljiti iz skole sve bez diploma i sa kupljenim diplomama. Da se skoluju kadrovi prema potrebama drzave. Da se sa klasicne predje na savremenu nastavu sa pasivnih na aktivne metode. Da se odmah plata prosvetara poveca iznad proseka. I. T. D. Bez ovoga izmedju ostalog nema napretka u obrazovnom sistemu
U potpunosti podržavam!
Bravo!
Autori su mogli da konsultuju Ustav pre pisanja ovog spiska lepih želja. Ovo što žele u 3 je protivustavno jer samo sud može da donese takve mere, a ne škola.
Tačke posle 5 su sve razumne. Ovo pre toga je nekakvo ideološko naklapanje koje verovatno dolazi od pp službe. To da svi zaposleni treba da budu zaštićeni na radnom mestu je samo lepa želja (tačka 4). Valjda se podrazumeva za sve zaposlene bilo gde. Ali šta to tačno znači? Kako se realizuje, šta se očekuje? Tačka 3 je posebno nebulozna jer podrazumeva nametanje obrazaca vaspitanja što nije po zakonu, a i vodi u zloupotrebe. Razvoj kritičkog mišljenja i totalitarizam u tački 1!?!! Opet se predlaže „kreativnost“ u zamenu za učenje, a na žalost proces učenja podrazumeva upoznavanje sa činjenicama. Ne može se zaključivati i kritički misliti ako ne poznaješ činjenice. Drugo, u nekim predmetima nema kritičkog razmatranja. Ne može se raspravljati o rešavanju kvadratne jednačine. Zna se kako se rešava.
Na kraju – ne mogu mere u školi da reše bolest celog društva – samoživost, takmičenje, želju za instant uspehom, pogrešno postavljene ciljeve u životu, raspad porodice, život u virtuelnom svetu, agresiju koja se emituje od vlasti, nefunkcionalnost institucija, nepoštovanje zakona itd itd. Škola je posledica, ogledalo društva. Mora i škola sebe da menja. Ne možeš da budeš deci uzor, a da šibicarski kraduckaš na ekskurzijama, da sprovodiš nepravdu, da imaš protekcije… Mnogi bi da popravljaju, a treba da pođu prvo od sebe.
Bilo bi dobro da se uče empatiji
I opisno ocenivanje kako bi se izbegao pritisak na decu i skola svodila samo na ocene i samo ocene.
Da znate sta je bilo pre 40 godina sada bih svi da nose uniforme zivela SFRJ mi
Svaka čast. Radujem se kada pročitam ovakav tekst. Sve škole da se ujedine i „izguraju“ navedeno.
Dodala bih ovome, da bi takodje bilo potrebno da učenici nose uniforme ili kao nekada kecelje. U školi svi treba da budu jednaki i nije bitno da li je garderoba formirana ili ne. Van škole nek se odeva ko kako hoće, dok god je u granicama pristojnosti(sto smo davno zaboravili)