Студенти у блокади оценили су да је Уредба Владе о промени структуре рада на факултетима промењена мимо закона Србије. У објави на друштвеним мрежама у недељу 13. априла, позвали су на повлачење тих измена.
Измењеном Уредбом о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета промењена је структура радног времена наставника и сарадника.
То је наишло на критике већег дела академске заједнице, који сматрају да се тиме недовољно времена оставља за научни или уметнички рад.
Студенти у блокади су оценили да су измене прописа у директној супротности са принципима о квалитету и приступачности, те да сама Уредба „руши темеље високог образовања“.
„Закон о високом образовању (прописује да нормативе и стандарде) утврђује Влада, на предлог Националног савета и по прибављању мишљења Конференције универзитета и Конференције академија и високих школа“, навели су студенти.
„Сматрамо да није испоштована законска процедура, те је неопходно да се ова Уредба стави ван снаге. Подсећамо да Влада у техничком мандату, ни према Уставу, ни према Закону, нема право да доноси уредбе, већ само да извршава текуће послове“, наводи се у Инстаграм објави.
Према претходним прописима, било је предвиђено да се наставно-научно особље 20 сати недељно бави наставом и повезаним активностима, а других 20 сати је било посвећено научноистраживачком, односно уметничком раду.
Изменама, које је 24. марта усвојила Влада Србије у техничком мандату, тај однос се мења, па се за наставу одваја 35 сати недељно, а за научноистраживачки или уметнички рад пет сати.
„Доступност приступачност и квалитет високог образовања су стандард прогресивног друштва и његово финансирање не сме бити упитно“, поручили су студенти у блокади.
Истичу да је држава „дужна да обезбеди услове у којима је високо образовање избор који је доступан свима, уз квалитет који је конкурентан на светским ранг-листама универзитета“.
„Напомињемо и да ограничени капацитети факултета за бављење научно-истраживачким радом спутавају друштво у погледу технолошких и економских потенцијала, док недовољно финансирање истраживања последично доводи до девалуације стручног кадра и подстиче његово исељавање из земље“, додају студенти.
Измене Уредбе за последицу имају и мање плате за професоре и сараднике, јер они последњих месеци не држе наставу на факултетима који су у блокади.
Запослени на Универзитету у Београду поднели су 26. марта Уставном суду иницијативу за оцену уставности и законитости нове Уредбе Владе, са предлогом за одређивање привремене мере.
Извор: Слободна Европа
Напишите одговор