Studenti u blokadi pozvali na povlačenje Uredbe Vlade Srbije o strukturi rada na fakultetima

Foto: protesti.pics

Studenti u blokadi ocenili su da je Uredba Vlade o promeni strukture rada na fakultetima promenjena mimo zakona Srbije. U objavi na društvenim mrežama u nedelju 13. aprila, pozvali su na povlačenje tih izmena.

Izmenjenom Uredbom o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta promenjena je struktura radnog vremena nastavnika i saradnika.

To je naišlo na kritike većeg dela akademske zajednice, koji smatraju da se time nedovoljno vremena ostavlja za naučni ili umetnički rad.

Studenti u blokadi su ocenili da su izmene propisa u direktnoj suprotnosti sa principima o kvalitetu i pristupačnosti, te da sama Uredba „ruši temelje visokog obrazovanja“.

„Zakon o visokom obrazovanju (propisuje da normative i standarde) utvrđuje Vlada, na predlog Nacionalnog saveta i po pribavljanju mišljenja Konferencije univerziteta i Konferencije akademija i visokih škola“, naveli su studenti.

„Smatramo da nije ispoštovana zakonska procedura, te je neophodno da se ova Uredba stavi van snage. Podsećamo da Vlada u tehničkom mandatu, ni prema Ustavu, ni prema Zakonu, nema pravo da donosi uredbe, već samo da izvršava tekuće poslove“, navodi se u Instagram objavi.

Prema prethodnim propisima, bilo je predviđeno da se nastavno-naučno osoblje 20 sati nedeljno bavi nastavom i povezanim aktivnostima, a drugih 20 sati je bilo posvećeno naučnoistraživačkom, odnosno umetničkom radu.

Izmenama, koje je 24. marta usvojila Vlada Srbije u tehničkom mandatu, taj odnos se menja, pa se za nastavu odvaja 35 sati nedeljno, a za naučnoistraživački ili umetnički rad pet sati.

„Dostupnost pristupačnost i kvalitet visokog obrazovanja su standard progresivnog društva i njegovo finansiranje ne sme biti upitno“, poručili su studenti u blokadi.

Ističu da je država „dužna da obezbedi uslove u kojima je visoko obrazovanje izbor koji je dostupan svima, uz kvalitet koji je konkurentan na svetskim rang-listama univerziteta“.

„Napominjemo i da ograničeni kapaciteti fakulteta za bavljenje naučno-istraživačkim radom sputavaju društvo u pogledu tehnoloških i ekonomskih potencijala, dok nedovoljno finansiranje istraživanja posledično dovodi do devaluacije stručnog kadra i podstiče njegovo iseljavanje iz zemlje“, dodaju studenti.

Izmene Uredbe za posledicu imaju i manje plate za profesore i saradnike, jer oni poslednjih meseci ne drže nastavu na fakultetima koji su u blokadi.

Zaposleni na Univerzitetu u Beogradu podneli su 26. marta Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti nove Uredbe Vlade, sa predlogom za određivanje privremene mere.

Izvor: Slobodna Evropa