Ствари које се не уче у школи, а требало би

Данашње школство, и код нас и у иностранству, је често оријентисано на меморисање и бубање лекција напамет, а не на нека практична знања која нам требају у животу. За то не треба кривити наставнике, јер се ипак они труде да то измене, већ инертност целог система, нестручност и немање жеље да се мало изађе из устаљених образаца. Не можемо све ставити ни родитељима на плећа, јер су и они у мањку времена, а и питање је колико и они сами знају.
skola
Набројаћемо једанаест ствари за које мислимо да би требало да се уче у школи, а ако ви мислите да још нешто треба да се дода на списак, биће нам драго да то поделите са свима нама у коментарима.
1) Управљање временом
Један од највећих проблема са којим се суочавају ученици, студенти, али и одрасли људи је недостатак времена за све оно што желимо да урадимо. Неуспех није увек резултат нечије лењости или недовољне интелигенције, већ незнање како да се добро организујемо. А то је заиста права вештина, која се изучава као права наука. Најчешће грешке које људи праве када се сами организују је да или почну превише ствари у исто време, или се преоптерете, или све оставе за последњи час. Када би деца, у доба када се навике стварају, научила како да се боље организују, ми би имали много успешније људе. Чак би и самим наставницима користило да овладају овом вештином.
2) Кување и домаћинство
Данашњи људи све мање кувају. Разлог је углавном недостатак времена, али се касније запада у зачарани круг. Родитељи који немају времена, не науче ни своју децу кувању, па касније она и када би желела да сама кувају, то не умеју. Знамо да је кување веома здраво и економски исплативо, па стога никоме не би шкодило да овлада основним вештинама кувања.
3) Борба са законима и бирократијом
Нема особе које није изгубила живце подносећи разноразне поднеске, тужбе, молбе и сличне захтеве бироктраским службама. Бирократија има своја правила, а обичан грађанин у њих није упућен. Стога, када одете у општину да поднесете захтев за социјалну помоћ, легализацију куће, или слично, почиње права ноћна мора. Стално вам се траже нови папири, а ви не знате шта и како да урадите.
То се односи и на познавање закона. Нема свако новца да ангажује адвоката за сваку ситницу, али не зна како да се носи са неким ситним правним загонеткама у које западне. На пример, шта радити ако вам послодавац понуди уговор о споразумном раскиду, или како поднети захтев за социјалну помоћ, итд. Не само да нисте свесни која су ваша права, већ не умете ни да се изборите за њих.
4) Вештина учења
За успех у животу је увек добро имате вештине које се траже на тржишту (осим ако не планирате да се бавите политиком). Стицање тих вештина некоме иде лакше, а некоме теже. На америчким универзитетима већ постоје часови који уче студенте техникама учења. Све те технике су засноване на резултатима психолошких истраживања, и од највећег лењивца могу да направе стручњака. Тога нажалост код нас нема и то је права штета.
5) Штедња и управљање новцем
Зашто и када узети кредит, шта је то инфлација, и како избегавати замке претераног трошења су вештине које су неопходне, а многи их, нажалост, стекну, тек када постане касно.
6) Очување душевног здравља
Велика већина становништва данас пати од стреса и депресије, што због претераног рада, што због немаштине и проблема. Припремање деце унапред за такве ситуације може да умногоме олакша њихов каснији живот.
7) Критичко размишљање и трагање за информацијама
Децу треба учити да не треба да верују свему што прочитају, и да није увек оно што експерти говоре тачно. Данас се говори једно, а сутра ће се испоставити нешто сасвим друго. Зато треба децу учити да сами развијају своје мишљење, и да сами трагају за кредибилним информацијама независно од експерата и телевизије.
8) Програмирање
Ускоро неће бити довољно баратати основним функцијама на рачучнару и програмима за обраду текста и табела. Штавише, у неким основним школама на Западу сва деца почињу да уче програмирање. Са развојем информационих технологија захтеви радних места ће порасти. Једноставне операције ће обављати роботи, а људи ће морати да раде знатно захтевније послове. Зато би децу требало припремити на време.
9) Основе прве помоћи и лична заштита
Замислите да сте сведок саобраћајне несреће. Шта бисте прво урадили да помогнете жртвама? Умете ли да неком зауставите крварење или помогнете на било који начин? Ако је одговор да, то вероватно нисте научили у школи. Деци су потребна знања, не само како да другима помогну у несрећи, већ како и да себе спасу од опасних ситуација, на пример, како да се понашају када у згради избије пожар.
10) Здрав живот
Све је више отрова око нас, и појединац не зна како да их избегне. Све компаније за себе тврде да производе здраву храну, али како да препознамо да ли је то тачно? Џаба што нам на свакој храни пишу састојци и начин припреме, када ми не знамо да то протумачимо. Зато би било веома корисно да се у школи учи разликовање здравих од нездравих активности, све у складу са најновијим научним открићима.
11) Бег од реклама
Свима нама би користио један кратак курс здравог разума. Сви често подлежемо рекламама, где нас убеђују да ћемо бити срећнији, здравији и лепши, ако купимо неки производ. То наравно није тачно, већ је циљ да нас навуку да нешто купимо. Рекламе су свуда око нас и тешко је изборити се са њима. Децу би требало учити да им не верујемо, већ да размишљамо рационално.
Извор: www.daliznate.com