“Сваки пут када изађе нови школски програм сви постају читаоци, методичари, књижевни критичари”

Збирка песама Десанке Максимовић “Тражим помиловање” ће вероватно, због притиска јавности и мишљења струке, бити враћена у школски програм четврти разред гимназије.

Ово је изјавила координаторка у Заводу за унапређење образовања и васпитања Дејана Милијић Субић, гостујући на ТВ Прва.

Дејана Милијић Субић, која је и у комисији Завода за израду школских програма. коментарише и да ово није први пут да се подиже јавност.

“Сваки пут када изађе нови школски програм сви постају читаоци, методичари, књижевни критичари” – каже Субићева.

Иначе, као што је већ неколико пута објашњено, а Милијић Субић је у данашњој емисији поновила – Десанка Максимовић није избачена из школског програма јер су њена дела присутна у свим разредима основне школе. Tу је Грачаница, ту је Крвава бајка, Стрепња и опомена, Сребрна плесачица, ту је читав низ њених дела. Док наставници обрађују ова дела, наравно да упознају ученике и са осталим њеним делима, каже Дејана Милијић Субић.

Ипак, делује да је многима тешко да разумеју да је велики број оних писаца и песника који завређују да се њихова дела нађу у школском програму, а опет, с друге стране, увек је присутна осуда јавности због преоптерећеног школског програма.

“Комисија Завода имала пред собом ограничен број часова и одређене тематске захтеве. Иван Лалић је песник који није уопште био у програму, као ни други песници који су то заслужили. Са њима се ђаци нису сусрели у основној школи. Комисија није чаробњак – има одређен број часова и теме које мора да обухвати. Дакле, да бисте нешто унели у програм, нешто морате и да избаците. И не без гриже савести, ви морате да бирате, па ћете рећи – па добро, Десанка Максимовић обрађује се много у основној школи и наставници ће говорити о збирци Тражим Помиловање.”

“Кад бих се ја питала српски језик би имао десет часова и онда би било времена да се ученици заиста посвете обради књижевних дела” – додаје Милијић Субић.

Како каже, процедура промене школског програма иде тако што комисија даје предлог програма, овог пута за јако кратко време, који иде пред Национални просветни савет на разматрање. Тамо се он разматра и даје се мишљење.

“У фебруару је Национални просветни савет је дао позитивно мишљење о програму. Онда је, са позитивним мишљењем Националног просветног савета програм отишао ка министарству које је такође одобрило програм, по процедурама. Када министар одобри, програм излази у Службеном гласнику”, рекла је Милијић Субић.

“Након свега, национални просветни савет је поново по хитном поступку заседао и донео одлуку која ће бити представљена јавности”, рекла је она.

Извор: Зелена учионица / ТВ Прва