Увођење јединственог образовног броја у просвети започето у марту, а све установе у обавези су да до краја ове школске године доделе ЈОБ сваком ученику и да исти доставе родитељу или другом законском заступнику у складу са Правилником о јединственом образовном броју, пише „Курир“.
– ЈОБ добија свако дете, почев од оних која похађају вртић до студената на факултетима, а ту се убрајају и мали матуранти који су сада завршили осми разред. Очекује се да се на овај начин прати развој сваког ђака, од предшколаца до дипломаца – рекли су из Министарства просвете за Курир.
Објашњавају да је то број који „штити дете, ученика, одраслог и студента, односно његове податке о личности“, а истовремено омогућава израду статистичких извештаја о систему образовања и васпитања.
– Највећа корист деце, ученика, одраслих и студената је индиректна и долази кроз очекивано подизање квалитета система образовања и васпитања засновано на подацима и извештајима из Јединственог информационог система просвете (ЈИСП) – наводе из министарства.
Напомињу да модул Јединственог информационог система за приступ родитеља или другог законског заступника ЈИСП још није у функцији, али да се ради на његовој имплементацији, те ће корисници бити обавештени када наведена функција буде доступна.
Оно што такође мучи родитеље је шта радити ако неко изгуби број. Из министарства поручују да се у том случају треба обратити образовној установи где се особа школује, те да се тај број, у случају да се изгуби, не поништава и не добија се нови.
– Број издаје лице које је за то задужено у складу са Правилником о јединственом образовном броју. Ако се деси да неко пронађе тај образац, нико не може приступити подацима и мењати их – истичу. Такође, из министарства наглашавају да тренутно ЈОБ није услов за упис у основне и средње школе, као ни за факултете.
Школовање у складу с потребама тржишта
Из Министарства просвете поручују да ће овај свеобухватни систем први пут омогућити да се сагледају сви аспекти образовног система. Доступност таквих информација ће помоћи будућим ученицима и студентима да упишу школе и факултете чије дипломе су валидне и признате.
Неке чињенице о ЈОБ
Додељивањем овог броја од 16 цифара држава ће бити у могућности да испрати своје ученике и студенте кроз читаво школовање, од предшколског образовања, па до завршетка факултета.
Информациони систем ће ученика препознавати искључиво по овом броју, те неће више бити потребно да јавно буду истакнути подаци о личности, а ово би такође требало да омогући лакшу процедуру преласка из основне у средњу школу, односно из средње школе на факултет.
Поред тога, држава ће моћи да анализом података има прецизну статистику о смеровима и школама, успеху појединачних школа, као и о томе колико се студената успешно запосли по завршетку одређеног факултета. За родитеље и ученике ће ЈОБ бити значајан, јер ће целокупан информациони систем преко њега нудити приступ подацима који могу бити веома значајни када је у питању одабир будуће школе и занимања, односно сагледавање потреба на тржишту рада.
Извор: Блиц/Курир/ Зелена учионица
Sve ovo nije moglo da se uradi na osnovu JMBGa. Ali je neko morao da uzme pare da bi umesto 13 cifara, učenici dobili 16.
А шта ако неком настраном монструму из врхова власти буду доступни бројеви наше деце и сви могући подаци? Зар није то најлакши наџин да предатори из назови елите и то и домаће и стране дођу до најслабијих карика ? То може и тако да се посматра .Министарству би било боље да се потруди да оконча ову 20 година дугу трговачку тугу коју они зову реформа , а која се оваплотила у разарању основног образовања и у зарађивању милиона . Ко зарађује , знамо .