Епидемиолог Бранислав Тиодоровић рекао је да ће, у зависности од епидемијске ситуације, можда бити одложен почетак школске године за седам дана. Одлука ће, каже, бити донета за десетак дана.
Тиодоровић је рекао и да деца школског узраста тренутно не спадају у категорију оних са највећим бројем заражавања, па остаје и могућност да се у клупе врате 1. септембра, али и опција да се одељења са 30 ученика поделе на два дела.
„Одлуку о томе како ће школе функционисати морамо да донесемо заједно са просветним радницима. За десетак дана ћемо видети каква је епидемијска ситуација, па дати предлог да се почетак школске године помери за 7 дана, јер и тих недељу дана много значи ако може да се избегне ударни талас ковида“, рекао је Тиодоровић за Политику.
Он је рекао и да овај сој вируса, иако ређе напада млађу популацију, може бити опасан за оне са хроничним болестима, попут дијабетеса или срчаних обољења.
„Треба размишљати о томе да није добро да у једном одељењу седи 30 ученика. Ако треба да се поделе у две групе по 15, тако треба урадити. Битно је контролисати и то да деца која имају симптоме попут повишене температуре, кијања, кашљања, не долазе у школу. Ту родитељи морају да буду одговорни и да такво дете не шаљу у школу неколико дана“, наводи др Тиодоровић за Политику и подсећа да је образовни систем претходних година доживео озбиљан ударац јер због короне није могао нормално да функционише.
Он каже да, чак ни они који су имали корону, нису отпорни на неки нови сој који ће се појавити.
„Решење је у пооштравању мера, и у овом тренутку је препоручено ношење маски у затвореном простору, за које мислим да би требало да постане и обавезна мера, затим држање физичке дистанце и прање руку“, рекао је Тиодоровић и додао да очекује да ће у будућности постојати поливалентна вакцина против ковида која ће се давати једном годишње и штитити од више сојева вируса.
Напишите одговор