Образовни систем Финске сматра се једним од најбољих на свету. Али, власти ове земље не желе да уживају у том статусу и више ништа не предузимају, већ су одлучили да покрену праву револуцију у школском систему.
Реч је о укидању школских предмета из наставног плана! То значи да више неће бити часова физике, математике, историје, литературе или географије.
Марјо Килонен, главно и одговорно лице Одељења за образовање у Хелсинкију, објаснио је промене које ће уследити:
„Постоје школе које уче децу на стари начин, што је било одлично почетком двадесетог века. Али, потребе ђака више нису исте и потребно нам је нешто што ће се уклопити у 21. век“, рекао је Килонен.
Уместо посебних предмета, ученици ће проучавати догађаје и феномене кроз интердисциплинарни формат. На пример, Други светски рат ће се проучавати кроз перспективу историје, географије и математике, а кроз курс“Рад у кафићу“, ђаци ће моћи да науче све о матерњем, енглеском језику, економији и вештинама комуникације. Нови систем ће се прво применити на старијим ученицима, који имају најмање 16. година.
Главна идеја јесте то да ученици могу да изаберу теме или феномене које желе да изучавају и које одговарају њиховим способностима и амбицијама за будућност. На овај начин, више нећете имати ученике који морају да уче хемију и физику, а себи мисле „шта ће ми ово у животу“.
Традиционални метод комуникације између ученика и наставника ће такође бити измењен. Ученици више неће седети у клупама и чекати да буду прозвани да одговарају. Уместо тога, радиће заједно са другим ученицима у малим групама, под надзором професора.
Фински образовни систем подржава тимски рад, због чега се промене односе и на просветне раднике. Школска реформа захтева договор и сарадњу између наставника, а 70 одсто наставника у Хелсинкију већ су почели да се припремају и скупљају информације о новом методу рада. За то ће, наравно, добити и повишицу, а очекује се на нови систем потпуно пређе 2020. године, пише Brightside.
Извор: stil.kurir.rs (brightside.me)
Напишите одговор