U iščekivanju anketiranja za isplatu otpremnina

Izjava ministra Šarčevića da je za zaposlene u školama obezbeđeno oko 1200 otpremnina, poslužila je kao povod da se danas sa predstavnicima reprezentativnih sindikata održi sastanak.
Sastanku su pored predstavnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prisustvovali i predstavnice Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, koje su objasnile način ostvarivanja prava na otpremnine.
Prema podacima MPNTR (objavljenim u informacionom sistemu „Dositej“) trenutno je 354 zaposlenih koji imaju status tehnološkog viška. Oni bi na bazi dobrovoljnosti aplicirali za otpremninu na način definisan u Zakonu o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru i to:
„ 1) u visini 1/3 prosečne plate, odnosno zarade zaposlenog isplaćene u poslednja tri meseca koja prethode mesecu prestanka radnog odnosa, odnosno u visini 1/3 prosečne zarade u Republici Srbiji za mesec koji prethodi mesecu prestanka radnog odnosa prema podatku organa nadležnog za poslove statistike, u zavisnosti od toga šta je za zaposlenog povoljnije, uvećane za 30%, za svaku godinu rada u radnom odnosu u javnom sektoru, s tim da ukupna visina novčane naknade ne može biti veća od 8.000 evra u dinarskoj protivvrednosti – za zaposlene kojima na dan prestanka radnog odnosa nedostaje više od dve godine do ispunjenja uslova za penziju u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju;
2) u visini šest prosečnih zarada u Republici Srbiji za mesec koji prethodi mesecu prestanka radnog odnosa, prema podatku organa nadležnog za poslove statistike – za zaposlene kojima na dan prestanka radnog odnosa nedostaje do dve godine do ispunjenja uslova za penziju u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju;
3) u visini četiri prosečne zarade u Republici Srbiji za mesec koji prethodi mesecu prestanka radnog odnosa, prema podatku organa nadležnog za poslove statistike – za zaposlene koji na dan prestanka radnog odnosa ispunjavaju uslove za prevremenu starosnu penziju u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Lice iz stava 3. tač. 1) i 2) ovog člana ne ostvaruje pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti u skladu sa propisima o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti.
Naknada iz stava 3. tačka 3) ovog člana isključuje pravo zaposlenog na ostvarivanje otpremnine za odlazak u penziju u skladu sa propisima kojima se uređuje njegov radno-pravni status.“
Predstavnica GSPRS NEZAVISNOST je ukazala na mogućnost zloupotrebe (do broja od 1200 „bezecovanih“ otpremnina) ostvarivanja prava na otpremnine ukoliko radna mesta ne bi bila ugašena, a otpremnine bile isplaćene. To bi predstavljalo bespotrebno trošenje budžetskih sredstava i nemogućnost povećanja plata zaposlenima koji su u sistemu. S toga je neophodna kontrola prilikom procesa rangiranja i evidentiranja tehnoloških viškova na osnovu opravdanih akata o organizaciji i sistematizaciji poslova.
Dogovoreno je da se o ovome (kao i o korekciji koeficijenata) razgovara sa premijerkom Anom Brnabić.
Na predlog predstavnice GSPRS NEZAVISNOST od ministra Šarčevića je zatraženo da se nakon razgovora sa novim Ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja jasno odredi prema Sporazumu o rešenju kolektivnog radnog spora koji je još 16.03.2016. godine pripremljen, na osnovu Preporuke br. 116-02-1/2016-02/2 posredstvom Republičke agencije o mirnom rešavanju radnih sporova. Podsećamo, da se Sporazum odnosi na ostvarivanje prava na otpremninu prilikom odlaska u penziju, solidarnu pomoć, jubilarnu nagradu i zaštitu prava predstavnika zaposlenih.
Današnji sastanak nije doneo konkretna rešenja koja se odnose na obračun i isplatu naknada plata za vreme korićenja godišnjih odmora 2014. godine, jer je to moguće rešiti samo novim Zaključkom Vlade RS.
U Beogradu, 17.07.2017.g.
Ružica Todić Brdarić
Za GSPRS NEZAVISNOST