Više je ponuđenih opcija za spajanje časova u blok

Novi programi usvojeni samo za informatiku i računarstvo, tehniku i tehnologiju, fizičko i zdravstveno vaspitanje i muzičku kulturu

Informatika i računarstvo, tehnika i tehnologija, fizičko i zdravstveno vaspitanje – kao novi predmeti ulaze u raspored za peti razred osmoletke sledeće školske godine. Put im je trasiran, a „zeleni talas” zagarantovan, odlukom Nacionalnog prosvetnog saveta (NPS), koji je pre dva dana usvojio predložene programe za ove predmete, kao i za muzičku kulturu.
 
O programima za preostalih devet, od ukupno 13 predmeta u petom razredu (nacionalne manjine imaju predmet više – srpski kao nematernji jezik), NPS će se izjasniti na narednoj sednici 23. maja.
 
Dva dana kasnije ističe mandat 22 od ukupno 43 člana prosvetnog saveta, što znači da neće imati kvorum za donošenje odluka do zasedanja u novom sastavu. A nedovršenog i posla u najavi imaju na pretek.
 
Ministarstvo prosvete nauke i tehnološkog razvoja je tražilo, a Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja je pripremio osavremenjen plan nastave za drugi ciklus osnovnog obrazovanja. O tom planu NPS još nije dao konačnu reč, prihvatio je predlog za peti i šesti razred. Nastavni plan, za svaki razred, predviđa koliko će časova iz kojih predmeta učenici imati nedeljno i godišnje.
 
Taj plan za sedmi i osmi razred, naišao je na brojne primedbe, uglavnom zbog ideje da se nastava informatike i računarstva, kao i tehnike i tehnologije, izvodi u blok nastavi. Više je ponuđenih opcija za spajanje časova u blok, ali im je zajedničko da godišnje, po predmetu, broje 30 časova, ukupno 60. Oni bi se održavali umesto časova drugih predmeta iz rasporeda, koji bi, zbog bloka, izgubili dvonedeljni fond. Na primer, fizika, hemija, istorija, geografija, biologija – predmeti koji imaju dva časa nedeljno, na godišnjem nivou imali bi četiri časa manje. To nije najbolje i nije prihvatljivo rešenje za mnoge predmetne nastavnike, ali i članove NPS-a koji o tome još nije izneo konačan stav.
 
Nastavni programi nisu isto što i planovi. Programi prikazuju šta će đaci učiti na časovima iz svakog predmeta. I planovi i programi kroje se u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Ta kuća, uz predloge inoviranih planova za sve starije razrede osmoletke, uradila je i Predlog nastavnog programa koji bi mogao da se primeni od septembra, ali – samo za peti razred. Iz tog predloga NPS je odobrio programe za četiri predmeta: informatiku, tehniku, fizičko i muzičko.
 
– Na programe ostalih predmeta bilo je dosta primedbi. Ukoliko u zavodu koriguju barem one manje pre sledeće sednice NPS, te programe ćemo usvojiti. Tamo gde su primedbe veće, na primer u matematici, srpskom i biologiji, verovatno će programi ostati neizmenjeni za sledeću godinu. Predmeti za koje NPS ne usvoji inovirane programe, trebalo bi da se rade po starom. Na osnovu dosadašnje rasprave, mislim da će istorija i geografija biti usvojene. Ipak, to ne mogu da tvrdim – objašnjava Aleksandar Lipkovski, predsednik NPS.
 
Plan zavoda bio je da osavremenjene programe za šesti, sedmi i osmi razred uradi do kraja ove godine. Članovima NPS smeta što te programe već nemaju pred sobom, kako bi za svaki predmet mogli da sagledaju šta se očekuje da đaci savladavaju iz razreda u razred.
 
– Za peti razred, na primer, biologija je pretrpela velike izmene. Suštinski, izmenjen je način predavanja. Biologija je bila razložena na oblasti koje se uče jedna po jedna za četiri godine, od biljnog sveta u petom do čoveka u osmom razredu. Sada je program zamišljen ciklično, da se svake godine izučava pet oblasti, i svake godine još dublje, proširivanjem već stečenih znanja. To je prihvatljivo, ali zahtev biologa je da bar u nacrtu vide šta će predviđati program ovog predmeta iz razreda u razred. Ista primedba je bila u srpskom, oko lektire – predočava Lipkovski.
 

Trka sa vremenom

Sledeća sednica NPS-a održaće se 23. maja, što je samo dve nedelje od poslednjeg zasedanja (9. maja) – neobično hitro.
– Dva su razloga. Ako hoćemo nove nastavne programe da primenimo od jeseni, onda treba da budu gotovi bar u maju. Drugi razlog je što polovini članova NPS mandat ističe 25. maja, a ne znamo kada će izbor novih članova doći na dnevni red skupštine. Hajde da se nadamo da će u junu NPS održati sednicu u novom sastavu – poručuje predsednik Aleksandar Lipkovski.

 
Autor: Milenija Simić-Miladinović

 

Politika