У својим 90-им годинама дечји драмски педагог Зора Бокшан Танурџић написала је и режирала музичку представу за ЦЕЛУ породицу – Игра Сновиђења

Зора Бокшан Танурџић

„Где речи не вреде, проговара музика“
Ханс Кристијан Андерсен

На овом Андресеновом цитату базирана је музичка романтична комедија ИГРА СНОВИЂЕЊА у 11 слика, по бајци Ханса Кристијана Андерсена Постојани оловни војник, у драматизацији и режији Зоре Бокшан Танурџић, која на драматуршки оправдан начин повезује драму, игру и оперу и кроз одабрану класичну музику упућује децу у забаван театарски садржај, али посредно и у животне истине о љубави, пријатељству, братско/сестринском односу и искушењима кроз која треба да прође једно младо биће да би сазрело.

Управо постојаност, вера и заједништво су врлине које аутори ове представе желе да пренесу деци и младима у публици, али и њиховим родитељима, учитељима и пратиоцима. Верујемо да ће публика уживати у овој позоришној игри, премијерно 23. новембра са почетком у 17 часова и репризно 24. новембра и 1. децембра у 12 часова у Дому културе „Студентски град” на Новом Београду.

Андерсенова бајка о оловном војнику са разуђеним садржајем и не баш пријатним догодовштинама, поседује једну врло суптилну нит емотивног односа војника према папирној играчици на једној нози. Узимајући као главне актере приче оловног војника и балерину, који су у ствари сновиђење деце ова представа прича причу о честитости, уважавању различитости, духу заједништва, поштовању ауторитета и вере у себе. У нашој причи се преплићу сан и јава. Брат и сестра, близанци, добијају за рођендан играчке које најбоље одражавају њихове карактере, Милош оловне војнике, а Маја музичку кутију са балерином. Њихови родитељи одлазе на пут, да би довели баку на славље и поверавају децу комшиници Маринели, која је оперска дива, која се спрема за концерт. Деца, као и сва несташна деца, користе прилику што остају сами и праве журку. То доводи до низа непредвиђених околности, па и доласка полицајца. Музика спашава и децу и родитеље из непријатне ситуације и на крају приче оловни војник проналази чизму, балерина враћа веру у себе, а војници – браћа рођена се поново састају и под управом правичног капетана постају прави правцати вод.

„Бајка већ одавно представља лековито штиво дечјег одрастања, везано за његово сазревање и увођење у токове животних истина. У оригиналној Андерсеновој бајци Оловни војник и Балерина завршавају на суров начин, у пећи где се тело војника претвара у оловно срце, које остаје са пепелом насталим од горућег тела мале играчице од папира! Може ли се очекивати језивији, али и дирљивији крај од овога? Подстакнута овом метафором љубави настала је моја драматизација Постојаног оловног војника под називом Игра сновиђења у којој сам потражила могућност сусрета двоје посебних бића, која су из чиста мира искључена из својих редовних животних токова, јер су по личним квалитетима искочили изнад равни коју је утврдила њихова медиокритетска средина” речи су ауторке Зоре Бокшан Танурџић.

Игра је својствена свима, само што смо у данашњем тренутку убрзања заборавили да се играмо. Пројекат Игра сновиђења нас тера да сањамо, верујемо и да се надамо да ће свет једног дана опет бити место где ћемо се играти, без обзира на ограничења.

Драматург, редитељ и дугогодишњи дечији драмски педагог Зора Бокшан Танурџић, у својим 90-тим, дечије живости и жеље за креирањем је написала адаптацију бајке Постојани оловни војник. Не само да је написала текст, она га је и режирала и одабрала класичне музичке нумере композитора као што су Стравински, Бетовен. Чајковски, Росини, Пучини, Рахмањинов, Кортазар… да би направила забавну музичку представу, блиску деци. Уз помоћ свог ауторског тима, врхунских професионалаца, који су уједно и педагози, пре свега Александра Илића кореографа, његовог асистента Бобана Костића, сценографа Жоржа Драушника и костимографа Сташе Јамушаков после месеци напорних проба настао је прави мали позоришни спектакл. Представу је светлом „окупао” Срђан Јовановић, а звуком „ушушкао” Зоран Јерковић. Извођачи су, поред глумаца који су и сами дечији драмски педагози: Андрија Даничић, Стела Рачуница и Бојан Лојковић, млади балетски играчи: Милана Матејсер / Андријана Марин / Федора Грујић / Петра Обрадовић, Александр Полупанов, Филип Станић, Никола Кораћ, Стефан Николић и Милан Перишић, уз учешће сопрана Невене Ђоковић, а главни глумци су деца која се из љубави баве драмском игром Магдалена Ивановић и Теодор Стјепановић, који је уједно и нацртао наслов наше представе.

Партнер пројекта је Институт за уметничку игру и њихов Балет младих, на коме стасавају будуће звезде театарске сцене. Извршна продукција је у рукама уметничког удружења БАФЕ, продуцент пројекта је Татијана Рап. Улазнице се могу набавити на свим Ticket Vision продајним местима и у Делфи књижарама, као и путем сајта www.tickets.rs. Очекујемо вас на позоришној магији у Студентском граду!