Osam učenika osmog razreda povredilo se u jednom od izazova sa „tik -toka“-„krvavi novac“, kada se između prstiju šaka stavljaju kovanice da bi se videlo ko će duže da izdrži pritisak.
„Učenici su, u skladu sa postupcima, upućeni na savetodavni rad sa pedagogom, odnosno sa disciplinskom odgovornošću koji takav prekršaj nosi, ali cilj nije samo kazna za te učenike već da shvate šta je za njih ispravno, a šta pogrešno“, izjavio je danas u Tesliću direktor Osnovne škole „Desanka Maksimović“.
Kako je kazao Ristić za „Nezavisne“, prethodnih godina je multisektorski tim utvrdio da je 76 odsto učenika u predmetnoj nastavi koji imaju društvenu mrežu TikTok učestvovalo u jednom od izazova.
„Poenta je da se ukaže na to da se nasilje više ne završava time što se oni poguraju ispred škole, nego se preselilo na internet, a naš cilj je da naučimo decu kako da prepoznaju šta je dobro, a šta loše na društvenim mrežama“, istakao je Ristić.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović rekao je da je situacija u Srpskoj po pitanju vršnjačkog nasilja kao i u zemljama regiona, s tim što postoji problem u definisanju koji oblici nasilja se mogu podvesti pod vršnjačko, zbog čega su na ovom seminaru angažovani i predavači iz oblasti bezbednosti.
„Vršnjačko nasilje nije gledanje popreko, povlačenje za kosu, gurkanje, a najviše toga ima“, napomenuo je Damjanović.
On kaže da je u posljednje dve godine uočen trend blagog povećanja broja slučajeva ovog nasilja zbog čega je, sa Društvom psihologa Srpske, sprovedeno istraživanje kojim je utvrđen uticaj izolacije tokom epidemije virusa korona na ponašanje dece koja su izgubila naviku druženja i međusobnog pomaganja.
Napišite odgovor