У вртићима оболело 816 запослених

Све је већи проценат радника заражених вирусом корона у предшколском систему, док у основним и средњим школама број инфицираних ученика и радника опада

Foto: Canva

Прве недеље када су средње школе прешле на режим рада искључиво онлајн епидемијска слика показивала је пораст броја оболелих међу децом и ђацима, васпитачима и наставницима на свим нивоима предуниверзитетског образовања. За три седмице, колико је од тада прошло, та се слика прилично изменила и сведочи да предузете мере дају резултате. Смањује се проценат оболелих ђака и запослених у средњим и основним школама. Нема више осмолетки које у потпуности, укључујући и млађе разреде, функционишу једино на даљину, као што су до пре недељу дана наставу организовале све куће знања у Врању, Параћину и Ћуприји. Потврђују то званични подаци Министарства просвете, науке и технолошког развоја, достављени на захтев „Политике”.

Бројке показују епидемијски помак и у предшколству, само неповољан. Иницијатива свих репрезентативних просветних синдиката, а нарочито синдикалаца који представљају запослене у предшколском систему, да се привремено док траје актуелна епидемијска криза врати правило да у вртићима могу да бораве деца чији родитељи доставе потврду послодавца да морају да иду на посао у више наврата стигла је до надлежних, али није одмакла даље од нивоа „разматра се”. Одмакао је проценат оболелих од вируса корона у колективима предшколских установа, који од краја прошлог месеца из недеље у недељу константно расте. Према последњем доступном пресеку активних случајева оболевања међу запосленима у просвети, и даље је највише инфицираних радника вртића – 2,7 одсто. У бројкама то је 816 људи. Илустрације ради, то је као да су у овом тренутку оболели сви запослени у вртићима у више од два града величине Краљева, чија је Предшколска установа „Олга Јовичић Рита” радно место за око 360 васпитача, стручних сарадника, сервирки, спремачица…

– Вртићи морају да раде. Не можемо очекивати да доктор, медицинска сестра или продавачица иду на посао мирне главе ако им деца нису збринута. Исто тако, чињеница је да број оболелих међу запосленима у вртићима последњих недеља брзо расте, а посао се све теже организује – потврђује за наш лист Косана Димитров, васпитач и председница Синдиката ПУ „Олга Јовичић Рита” у Краљеву. Овај синдикат, који окупља око 70 одсто укупног броја запослених, као вид подршке дели ваучере за раднике инфициране ковидом или за оне у изолацији због короне, који се могу искористити у апотекарској установи у Краљеву. Тако и знају колико је оболелих. Од маја прошле до краја фебруара ове године, бележи синдикат, укупно је подељен 61 такав ваучер, а само овог месеца више од 40.

– Разболевају се по две колегинице из исте васпитне групе истовремено. Према последњим подацима, у нашој установи је 24 ковид позитивних и 19 у изолацији, то су 43 запослена која не долазе на посао. И да је у групама минималан број деце, до десеторо, а наравно да их има више, овај број људи ван система значи да с најмање 12 васпитних група нема ко да ради. Вртићи, међутим, и даље функционишу у пуном капацитету. Носимо маске, држимо дистанцу, али свакодневно се дешавају ситуације у којима смо приморани да пређемо границу, у смислу да по епидемиолошким мерама не смемо, али смо због повећања броја оболелих међу запосленима принуђени да спајамо васпитне групе, било да су деца истог или различитог узраста. Не смемо да дођемо у ситуацију да кад доведете дете у групу нема ко да га прихвати – појашњава наша саговорница.

Руководство ове предшколске установе упутило је допис градском штабу за ванредне ситуације, кабинету градоначелника и школској управи Краљева с молбом да размотре могућност преласка на модел рада у ограниченом капацитету, тако да у вртиће долази до 50 одсто укупног броја уписане деце.

– Овај облик рада иначе је предвиђен годишњим планом рада установе за изузетне ситуације као што је ова. У том случају установа би пружала услуге деци чија су оба родитеља запослена и имају потврду послодавца да посао обављају у седишту фирме и на терену, као и деци самохраних родитеља. За остале малишане препорука би била да остану код куће и да о њима воде бригу родитељи, а нарочито ако је реч о деци са хроничним болестима, као и деци чији родитељи имају неко од хроничних обољења. Уколико нам буде одобрено да радимо с капацитетом ограниченим на 50 одсто, замолили смо и да за децу која би остала код куће родитељи не плаћају услуге вртића док је ова мера на снази. То је у складу с Правилником о мерама за утврђивање економске цене програма васпитања и образовања у предшколским установама у случају више силе, у овом случају епидемијске, установа не може да обезбеди боравак за све уписане малишане – прецизира Косана Димитров.

Извор: Политика