U vrtićima obolelo 816 zaposlenih

Sve je veći procenat radnika zaraženih virusom korona u predškolskom sistemu, dok u osnovnim i srednjim školama broj inficiranih učenika i radnika opada

Foto: Canva

Prve nedelje kada su srednje škole prešle na režim rada isključivo onlajn epidemijska slika pokazivala je porast broja obolelih među decom i đacima, vaspitačima i nastavnicima na svim nivoima preduniverzitetskog obrazovanja. Za tri sedmice, koliko je od tada prošlo, ta se slika prilično izmenila i svedoči da preduzete mere daju rezultate. Smanjuje se procenat obolelih đaka i zaposlenih u srednjim i osnovnim školama. Nema više osmoletki koje u potpunosti, uključujući i mlađe razrede, funkcionišu jedino na daljinu, kao što su do pre nedelju dana nastavu organizovale sve kuće znanja u Vranju, Paraćinu i Ćupriji. Potvrđuju to zvanični podaci Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dostavljeni na zahtev „Politike”.

Brojke pokazuju epidemijski pomak i u predškolstvu, samo nepovoljan. Inicijativa svih reprezentativnih prosvetnih sindikata, a naročito sindikalaca koji predstavljaju zaposlene u predškolskom sistemu, da se privremeno dok traje aktuelna epidemijska kriza vrati pravilo da u vrtićima mogu da borave deca čiji roditelji dostave potvrdu poslodavca da moraju da idu na posao u više navrata stigla je do nadležnih, ali nije odmakla dalje od nivoa „razmatra se”. Odmakao je procenat obolelih od virusa korona u kolektivima predškolskih ustanova, koji od kraja prošlog meseca iz nedelje u nedelju konstantno raste. Prema poslednjem dostupnom preseku aktivnih slučajeva obolevanja među zaposlenima u prosveti, i dalje je najviše inficiranih radnika vrtića – 2,7 odsto. U brojkama to je 816 ljudi. Ilustracije radi, to je kao da su u ovom trenutku oboleli svi zaposleni u vrtićima u više od dva grada veličine Kraljeva, čija je Predškolska ustanova „Olga Jovičić Rita” radno mesto za oko 360 vaspitača, stručnih saradnika, servirki, spremačica…

– Vrtići moraju da rade. Ne možemo očekivati da doktor, medicinska sestra ili prodavačica idu na posao mirne glave ako im deca nisu zbrinuta. Isto tako, činjenica je da broj obolelih među zaposlenima u vrtićima poslednjih nedelja brzo raste, a posao se sve teže organizuje – potvrđuje za naš list Kosana Dimitrov, vaspitač i predsednica Sindikata PU „Olga Jovičić Rita” u Kraljevu. Ovaj sindikat, koji okuplja oko 70 odsto ukupnog broja zaposlenih, kao vid podrške deli vaučere za radnike inficirane kovidom ili za one u izolaciji zbog korone, koji se mogu iskoristiti u apotekarskoj ustanovi u Kraljevu. Tako i znaju koliko je obolelih. Od maja prošle do kraja februara ove godine, beleži sindikat, ukupno je podeljen 61 takav vaučer, a samo ovog meseca više od 40.

– Razbolevaju se po dve koleginice iz iste vaspitne grupe istovremeno. Prema poslednjim podacima, u našoj ustanovi je 24 kovid pozitivnih i 19 u izolaciji, to su 43 zaposlena koja ne dolaze na posao. I da je u grupama minimalan broj dece, do desetoro, a naravno da ih ima više, ovaj broj ljudi van sistema znači da s najmanje 12 vaspitnih grupa nema ko da radi. Vrtići, međutim, i dalje funkcionišu u punom kapacitetu. Nosimo maske, držimo distancu, ali svakodnevno se dešavaju situacije u kojima smo primorani da pređemo granicu, u smislu da po epidemiološkim merama ne smemo, ali smo zbog povećanja broja obolelih među zaposlenima prinuđeni da spajamo vaspitne grupe, bilo da su deca istog ili različitog uzrasta. Ne smemo da dođemo u situaciju da kad dovedete dete u grupu nema ko da ga prihvati – pojašnjava naša sagovornica.

Rukovodstvo ove predškolske ustanove uputilo je dopis gradskom štabu za vanredne situacije, kabinetu gradonačelnika i školskoj upravi Kraljeva s molbom da razmotre mogućnost prelaska na model rada u ograničenom kapacitetu, tako da u vrtiće dolazi do 50 odsto ukupnog broja upisane dece.

– Ovaj oblik rada inače je predviđen godišnjim planom rada ustanove za izuzetne situacije kao što je ova. U tom slučaju ustanova bi pružala usluge deci čija su oba roditelja zaposlena i imaju potvrdu poslodavca da posao obavljaju u sedištu firme i na terenu, kao i deci samohranih roditelja. Za ostale mališane preporuka bi bila da ostanu kod kuće i da o njima vode brigu roditelji, a naročito ako je reč o deci sa hroničnim bolestima, kao i deci čiji roditelji imaju neko od hroničnih oboljenja. Ukoliko nam bude odobreno da radimo s kapacitetom ograničenim na 50 odsto, zamolili smo i da za decu koja bi ostala kod kuće roditelji ne plaćaju usluge vrtića dok je ova mera na snazi. To je u skladu s Pravilnikom o merama za utvrđivanje ekonomske cene programa vaspitanja i obrazovanja u predškolskim ustanovama u slučaju više sile, u ovom slučaju epidemijske, ustanova ne može da obezbedi boravak za sve upisane mališane – precizira Kosana Dimitrov.

Izvor: Politika