Ученици добијају јединствени образовни број

Влада Републике Србије и Министраство просвете, науке и технолошког развоја планирају да до почетка наредне школске године уведу Јединствени информациони систем просвете и Јединствени образовни број за сваког ученика и студента. Цео систем је дизајниран тако да може да пружи увид у реалну слику целокупног образовног система Србије.

У оквиру Јединственог информационог система просвете наћи ће се сви подаци о свим образовним установама у Србији, њиховим дозволама за рад, акредитацијама, наставном кадру који је запослен у тим установама, као и о свим ђацима и студентима који се налазе у оквиру образовног система наше земље.

Држава ће, након додељивања Јединственог образовног броја ученицима и ђацима, бити у могућности да те особе прати кроз читаво школовање, од предшколског образовања, па до факултета. Он ће представљати индивидуалну и непоновљиву ознаку која се састоји од 16 карактера, без могућности злоупотребе било каквих података, јер ће се у информационом систему сваки ученик водити само са својим јединственим образовним бројем, а сви остали подаци остају доступни само на нивоу установе.

Увођењем Јединственог информационог система просвете и Јединственог образовног броја ђака и студената спречиће се велики број злоупотреба, као и до бољег усмеравања образовања ка потребама тржишта.

– ЈИСП и ЈОБ ће имати значајну улогу у унапређењу образовног система уопште. Један тако свеобухватан систем ће по први пут омогућити да се сагледају сви аспекти образовног система, те да се образовање младих прецизно усмери ка потребама тржишта и даљег развоја наше земље. Систем ће свакако обезбедити транспарентност информација о образовним установама и њиховим капацитетима, као потврду њиховог квалитета и пословања у складу са законом. Доступност таквих информација ће помоћи будућим ученицима и студентима да упишу школе и факултете чије дипломе су валидне и признате. Кроз ажурно и прецизно вођење евиденције о важним догађајима у току образовања и васпитања систем ће помоћи и у спречавању других евентуалних злоупотреба – објаснили су за портал СрбијаДанас из Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Како су саопштили из ресорног министарства све образовне установе ће унети податке у Јединствени информациони систем просвете, а након тога се може очекивати и промена Правилника о садржају јавних исправа које издаје високошколска установа, како би он обухватао и Јединствени образовни број сваког студента, који би се налазио на свакој дипломи у Србији по угледу на већину европских земаља. Средње и основне школе су прве почеле са уносом података, а до почетка школске године се очекује и да факултети унесу податке о својим установама и студентима.

– Високошколске установе уносе податке. Динамика уноса прати план и очекује се да ће подаци бити у базама до почетка нове школске године. Примарна идеја увођења ЈОБ-а је другачија, а свакако да ће по окончању иницијалног уноса података у ЈИСП на ред доћи и друге теме, попут исписа ЈОБ-а на сведочанствима и дипломама – рекли су за портал СрбијаДанас из Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Увођење оваквог система ће поједноставити процедуре уписа у школе и на факултете, па више неће бити потребно достављати силне документе приликом преласка са једног нивоа образовања на други, јер ће цео сет података пратити ученика.

Из ресорног министарства наводе да ће читав процес бити реализован кроз осам различитих регистара података. Ту ће настати регистар установа, регистар запослених у установама, регистар деце, ученика и одраслих, регистар домова ученика, регистар акредитованих високошколских установа, регистар акредитованих студијских програма, регистар студената и регистар запослених у високошколским установама.

Тако уређен систем ће омогућити свима онима који бирају коју ће школу уписати да боље сагледају потребе тржишта рада, као и да све информације пронађу на једном месту. Олакшано ће бити ученицима, али и њиховим родитељима. Корист ће имати и привреда, која ће имати тачне податке који образовни профили су актуелни, колико људи има на тржишту рада са одређеним профилима и шта могу да очекују.