Чини ми се да људи заправо не схватају шта се дешава у образовању тренутно, упозорила је америчка учитељица Ема Роадкил на свом ТикТок налогу, на ком има скоро 60.000 пратилаца.
”Наравно да не знате и то је у реду, како бисте знали ако не радите у школи. Али мислим да је важно да знате. Ево како тачно изгледа радити у државним школама. Пре свега, деца немају способност да се досађују. Нимало. Они ЖИВЕ на својим телефонима примајући непрестане дозе допамина од тренутка кад им се очи ујутру отворе, док увече не оду на спавање.” – тврди ова учитељица.
Додаје да због тога то што су непрестано на допамину, они се у школи понашају баш као зависници.
”Претерано су емоционални, најмања ситница их избаци из колосека. И док ви тако стојите испред њих, покушавајући да их нечему научите што сте тог дана планирали, видите празнину. Они немају могућност да се фокусирају осим ако је то што им комуницирате спаковано у врло кратке клипове и евентуално има светлеће ефекте.” – тврди Ема.
Она каже да јој од неких проблема у понашању које деца испољавају далеко теже пада кад види да стоји пред одељењем, пред групом деце чије су очи отворене, која је гледају, док она види да они заправо уопште нису ту.
”Једноставно, нису ту. Нису са мном. А ниво апатије који видим у њима нисам никада раније у својој каријери видела. Казне не делују зато што их је за казне дословно баш брига. Имам осећај као да комуницирам с њима у неким кратким паузама између клипова које гледају на друштвеним мрежама где се налази њихов стварни живот. У последње време сам била сведок великог броја негативних коментара намењених учитељима због тога што се не прилагођавају боље потребама данашње генерације. Што не траже начине, па макар то било да их кажњавају. Али оно што са апсолутном сигурношћу могу да вам кажем јесте да – учитељи НИСУ криви.” – уверена је ова учитељица,
Ако већ тражимо кривца за стање у ком се налази генерација данашњих основаца, Ема верује да су учитељи погрешна адреса.
”Можда су криви родитељи. Можда је капиталистичко друштво у ком живимо. Али знам да учитељи нису.” – казала је Ема Роадкил у видеу који су погледали милиони људи.
Zaista je tako. Telefoni psihološki i emocionalno urnišu decu, mislim sadržaji i formati koje prate.
Mi jednostavno treba da zabranimo upotrebu telefona deci i sve će biti u redu.
Unuka ima 2,5 godine, možda se jednom u mesec dana dokopa telefona na minut (inače joj ni tv ne uključujemo). Tada ona niti čuje niti vidi bilo šta oko sebe, čak ne čuje ni pitanje: hoćeš li čokoladu ? koju obožava. To nam je skrenulo pažnju kakva je to droga.