Учитељице у боравку: Вредне и посвећене, а ни изблиза довољно цењене

У наставку се налази прича професора разредне наставе Светлане Павловић која већ деценијама ради као учитељица, а од пре три године у продуженом боравку у ОШ „Војислав Вока Савић“ из Лазаревца. Иако су учитељи у боравку у највећем броју случајева веома посвећени, а њихове обавезе ништа мање од оних које имају учитељи у редовној настави, рад им, нажалост, није тако вреднован.

Ово је њена прича.

Продужени боравак се, нажалост, веома често спомиње у контексту чувања деце.

У стварности, продужени боравак је много више. 

Рад учитеља у боравку се састоји од прожимања рада васпитача (све активности – одласци у установе, рад ван учионице, припремање колажних програма за важне датуме/део пројектне наставе) и рада учитеља (решавање домаћих задатака за време два школска часа, тематски дани, амбијентална и интегративна настава, уз међупредметне компетенције). Обављају све послове ОДЕЉЕЊСКОГ СТАРЕШИНЕ, а НЕМАЈУ ДОДАТАК ЗА ТО.

Нажалост, многи их гледају као људе који обављају мање важан посао у васпитно-образовном процесу од других и то је велика срамота.

А обавезна је и стална сарадња са родитељима тако да не постоји нити један разлог ни разумно објашњење због ког учитељи у боравку немају додатак на разредно старешинство које ће, према најавама надлежних, износити чак 7%. Дакако да је ту и закључно оцењивање и то искључиво описно по свим ставкама и нема рубрика за чекирање, него пиши све. 

Рад је сличан раду у комбинованом одељењу, или у неподељеној школи. Групе су често хетерогене, самим тим им се и домаћи задаци разликују. Активности су им заједничке. Годинама, због забране запошљавања, школе нису могле да запосле учитеље. Зато се радило са веома великим групама малишана. Како је најчешће реч о комбинованим одељењима, нема разлога да буду ускраћени, посебно када се има у виду тај број ученика. 

Одељења редовне наставе са два разреда имају до 10 ученика, а са четири разреда до 15 и урачунат додатак на плату 3 до 5%, док у боравку раде и са 33 ученика.

Још већи проблем је тамо где су ангажовани учитељи преко Секретаријата образовања. Ангажовани су према уговору о привременим пословима и добијају плату у износу од око 50.000 динара. Са престанком наставе остају без посла, без права на боловање.

У многим школама губи се из вида да учитељи у боравку имају подједнаке обавезе попут осталог наставног кадра – планирање, дежурства, усавршавање и све остало, да често буду ангажовани преко норме

При  формирању група од велике важности је простор којим школа располаже, јер се формирају хомогене групе.

Запослени у овом виду наставе немају приручник за рад у боравку. Много тога пада на плећа учитеља, ослања се на њихову креативност, способност за организовање активности, праћење објава на мрежама о креативном раду, најчешће уз помоћ штапа и канапа.

Конкретно ја имам „ЗАВОДОВ“ приручник који ми је уз неке уопштене ствари показао да не грешим у месечном планирању наставних активности. 

Мој елаборат, без кога нема одобрења рада боравка, уз све техничке услове које школа мора да испуни, и који улази у школски план и програм има око 60 страна. За израду разрађених месечних планова (који имају око 20 стр. са садржајима за слободно време и активности) користим приручнике из суседне земље и преводим их и прилагођавам нашој земљи и локалној заједници.

Важно је напоменути и то да у продуженом боравку могу радити искључиво учитељи/це разредне наставе, а организован је кроз:

  • Слободно време – одмор, игре по избору ученика (на свежем ваздуху, у школском дворишту, парку, теренима у близини школе кадгод је то могуће – амбијентална настава);
  • Учење – писање домаћих задатака из српског језика и математике, понављање, увежбавање и примена наученог;
  • Организовано време – ликовно и литерарно изражавање, едукативне игре, истраживачки рад, пројекти, плес и певање, елементи домаћинства, народне традиције, увод у дигитални свет.
  • Обележавање појединих датума у години нам је веома важно, тада обележавамо важне датуме за локалну заједницу, као и на националном и међународном нивоу. Пратимо Еколошки и УНИЦЕФ-ов календар важних датума.

Подручја активности у продуженом боравку

  • Језичко-комуникацијско подручје
  • Математичко-логичко, научно-технолошко
  • Социјализација, однос према себи, здрављу, околини и радним обавезама
  • Културно-уметничко
  • Игре, спорт, рекреација
  • Друштвено – хуманистичко подручје (радионице и обележавање важних датума у складу с локалним и школским наставним планом и програмом).

Рад у продуженом боравку другачији је од рада у редовној настави, траје дуже, више је непосредног рада са ученицима. Усклађен је с наставним садржајима које учитељица, која ради у редовној настави, остварује у току преподнева. 

Учитељ/ица у продуженом боравку с ученицима осмишљава и начине креативног провођења преосталога времена учењем кроз игру

Да би БОРАВАК заиста радио како треба, остварио и ВАСПИТНЕ ИСХОДЕ,  треба да има следеће услове:

  • простор прикладан броју ученика и у њему опремљен простор за одмор и простор за учење, 
  • ТВ повезан са рачунаром и одличан интернет, друштвене игре, мисаоне, математичке и језичке, пузле, слагалице, лего… 
  • музичке инструменте, копир апарат и штампач 
  • увек доступну фискултурну салу са одговарајућим реквизитима за млађи шк. узраст, 
  • школску библиотеку 
  • Потрошни материјал који треба редовно да добијамо – свеске, блокове, бојице, оловке, фломастере, колаж папир, хамер, папир за копирање.

У шк. 2022/23. години наша школа има четири хомогене групе 1. разреда и три хетерогене групе 2. разреда, као и групу у ПОДРУЧНОМ ОДЕЉЕЊУ У Шопићу, где је организована целодневна настава (учитељица у боравку, учитељица која реализује слободне активности – ручни рад и наставница информатике – рад на рачунарима прилагођен узрасту).

Две године се налазимо на мапи МЕНСА СРБИЈА кроз реализацију активности у оквиру ДАНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ 

Ове године смо одрадили неколико ТЕМАТСКИХ ДАНА (обележили Међународни дан безбедног интернета када је предавање одржала учитељица Marija Pavlović Đokić, обележили Дан државности кроз презентациеа, бојанке, Васкрс кроз језичке и ликовне активности), као и целу тематску ВОКИНУ НЕДЕЉУ за Дан школе.

20. 3. 2023. У оквиру ВОКИНЕ НЕДЕЉЕ поводом Дана школе (134 год.) кроз ликовне активности смо обележили Дан ластавица (19. март), Међународни дан среће, и спремно дочекали пролеће (20. март). 

Обележен је ДАН ШУМА, 21. март. Прављене су 2D слике од пластелина на папирним и пластичним тањирима, украси за учионицу од гранчица, канапа, папирних цветова и птичица, као и цветови од штапића, сламчица и пластелина.

ВОКИНУ НЕДЕЉУ смо наставили да обележавамо и 22.3. кроз СПОРТСКЕ и ЛИКОВНЕ АКТИВНОСТИ.

Старији другари из 2. разреда су показали првацима како да одраде ПОЛИГОН ПРЕПРЕКА.

Физичка активност, дружење и спортско навијање уз ликовно стваралаштво – то су нам били циљеви/исходи. ОСТВАРЕНИ су.

ДАН ШКОЛЕ обележен је 23.3. кроз посету ПЛАНЕТАРИЈУМУ 

ШЕШИРИЈАДОМ смо завршили  активности у оквиру ВОКИНЕ НЕДЕЉЕ. Било је ведро, пролећно шарено лепо и напорно, али и плодоносно.

Тим који стоји иза осмишљавања и остваривања “ВОКИНЕ НЕДЕЉЕ” чине Marija Pavlović Đokić, Иван Јелена Пакић, Milica Dedovic, Ivana Babovic, Марија Живковић, Svetlana Pavlović. Зову нас Тим “Боравка републике”.

Ово све изгледа лако, лепршаво, весело, цветно. Са припремама смо започеле у ПЕТАК након одрађене радне недеље, за време касног ручка преко затворене групе.

Ту преписку треба видети!

Целонедељно обележавање Дана школе у оквиру рада БОРАВКА 1. и 2. разреда, сарадња са ВРТИЋИМА и нешто другачије је успешно остварено.

Тешко је побројати све активности које спроводимо с нашим ђацима. Али се трудимо да их брижљиво чувамо и са онима којима могу бити инспирација делимо на нашој Фејзбук страници.

Светлана Цеца Павловић, 

проф. разр. наставе (33 године рада)