Удружена просвета Србије захтева да се обустави продужење школске године: ”Наше министарство понаша се као маћеха”

Foto: Canva

Удружена просвета Србије која окупља више од 10 удружења просветних радника огласила се данас поводом недавних навода Министарства просвете о неопходности одржања „две трећине наставних дана“ да би школска година била важећа.

Како су истакли, у актуелној верзији Закона о основама система образовања и васпитања не помиње обавеза о броју наставних дана као услов за закључивање оцена или крај године.

Удружена просвета навела је у саопштењу да такво произвољно тумачење закона показује „неспремност министарства“ да примени законе које само доноси.

Истичу и да је информација о продужетку школске године школама прослеђена путем мејла, али без потписа и печата, што је чини правно необавезујућом.

„У питању је обична препорука, без законске снаге, а школе се доводе у позицију да спроводе мере за које немају институционално покриће“, навела је Удружена просвета.

Додају да произвољни термини и облици надокнаде часова само додатно осликавају хаос у којем је образовни систем.

”Исти ученици у различитим школама третирани су неједнако, без јасних критеријума, чиме се нарушава принцип равноправности у образовању.”

Кажу и да ово није први пут да се просвета урушава ћутањем и импровизацијама.

Министарство их је, кажу, ућуткивало током пандемије, а тишина надлежних одјекивала је после трагедије у Основној школи „Рибникар“. То ћутање траје и током шестомесечног „вапаја најважнијих носилаца и корисника система“.

”Наше Министарство просвете понаша се као маћеха стављајући ученике у неравноправан положај – пробни матурски испити изводе се без јединствених стандарда и регуларности, школска година произвољно траје у зависности од онога што је уписано у дневнике, без обзира да ли су ти часови постојали.”

Подвлаче да ова школска година није била једнака за све.

”Ни по обиму наставе, ни по приступу образовању, ни по психолошком и социјалном оптерећењу ученика. Не постоји реална могућност да се она „изједначи“ административним продужењем од неколико дана.”

Из Удружене просвете Србије подвлаче да држава, уместо да штити образовање, користи ученике као таоце својих политичких игара.

”Позивамо све просветне раднике, родитеље и грађане да се успротиве оваквом односу према деци, знању и школи. Ова школска година је нарушена, али не због наставника, ученика или родитеља — већ због нестручности и неодговорности оних који су надлежни за вођење образовне политике.” – кажу просветни радници.

Они су, на крају, истакли три захтева:

– да се обустави продужење школске године засновано на незаконитим и непотписаним документима,

– да се поштује закон и педагошки принципи уместо административних импровизација,

– да се коначно призна да образовање не може да се води без људи који га стварају.