Uskoro nove mere podsticanja rađanja

Ministarka bez portfelja zadužena za populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović kaže za RTS da je neophodno podeliti nadležnosti institucijama, ali i povećati svest pojedinca kako bi se doprinelo razvoju populacije. Najavila je osnivanje Demografskog saveta, koji će doneti nove stimulativne mere za povećanje broja dece.

Ministarka Đukić Dejanović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, istakla da je država već preduzela određene mere, kao i da bi bez tih mera situacija bila lošija.

Svrljig – pozitivan primer

Opština Svrljig je ekonomskim podsticajnim merama uticala na povećanje broja dece, tako da je morao da se dogradi deo vrtića kako bi primio svu decu, kaže predsednica Opštine Jelena Trifunović.
“Opština prilikom sklapanja brakova parovima koji ostanu da žive u Srljigu daje 100.000 dinara, a onima koji ostanu na selu 150.000 dinara”, navodi Trifunovićeva.
Pored toga, jednokratno za svaku bebu daje 30.000 dinara, a nezaposlenim porodiljama godinu dana mesečno pomaže sa 5.000 dinara onima u gradu i 7.500 dinara na selu.
Predsednica navodi da je za pet godina u toj opštini sklopljeno više od 250 brakova.

“Strategija iz 2008. godine nije zaživela, ali formiranjem Demografskog saveta želimo da podelimo nadležnosti institucijama, ali i da pored volje države idemo ka pojedincu koji treba da bude svestan da nas je sve manje”, naglašava ministarka Đukić Dejanović.
Navodi da stimulativne mere ne treba da budu samo ekonomske, već i da žene na rađanje stimuliše i olakšanje i rasterećenje od nekih obaveza.
“Partnerstvo je jako važno i mere stimulacije odnosiće se i na očeve”, kaže ministarka.
Govoreći o Demografskom savetu, ministarka je navela da je premijer Aleksandar Vučić prihvatio da bude na čelu tog saveta.
“To govori da se država ozbiljno bavi ovim pitanjem. Akademija nauka takođe želi da uključi svoje resurse, kao i razna ministarstva. Stručnjaci koji budu u Demografskom savetu će kroz svoje institucije realizovati neophodne mere”, tvrdi ministarka.
Smatra da se postignute mere moraju realizovati kroz lokalnu samoupravu, ali da je zaista važno i mišljenje nevladinog sektora, koje će uzeti u obzir.
Navela je da je procena da će pojedine opštine na jugu Srbije, ako se nastavi dosadašnji trend, do 2040. godine biti depopulacione.
“Tim opštinama je potreban ne samo finansijski podsticaj već i zapošljavanje mladih ljudi”, ističe ministarka Đukić Dejanović.
Objašnjava da je metodologija u većim sredinama drugačija i da je neophodna pomoć roditeljima da vrtići rade i posle podne i noću, kao i da je jedna od ideja vođenje dece u vrtiće organizovanim prevozom, jer bi se tako rasteretili roditelji.
“Teret je na majci, koja nije oslobođena nekih kućnih poslova. Ona jeste poštovana, ali je umorna i to utiče na njenu odluku”, napominje ministarka.
Zakon o finansijskoj podršci porodica sa decom kroz podsticajne mere kao što su ekonomska nezavisnost mladih bračnih parova, ali i analiza migracija, može da utiče na poboljšanje situacije.
“Populaciona strategija je jedan od naših ciljeva. Moraćemo unutrašnjim i spoljašnjim migracijama da se bavimo i u okviru populacionih pitanja”, zaključila je ministarka Đukić Dejanović.

Izvor: RTS