О уштедама енергије које нам ове зиме предстоје говори се много и на свим нивоима. Готово све јавне установе добиле су упутства и „правила понашања“ која би требало да следе како би се смањила потрошња струје. У појединим институцијама биће забрањено чак и кување кафе.
И док се постављају питања да ли ће, у циљу уштеде, ове године новогодишња расвета бити искључена, као и да ли ће тржни центри и кладионице штедети на расвети, школама стижу дописи да су у обавези да доставе план уштеде енергије за зиму. И не само то, већ ће до сваког 15. у месецу морати да шаљу извештаје – да ли су планови уштеде остварени, а ако нису, зашто нису.
Форум београдских гимназија позвао је Министарство да размотри опције скраћења часова у најхладнијим данима, као и продужење зимског распуста.
У међувремену наставници духовитим идејама и досеткама уносе дозу хумора у не баш пријатну ситуацију у којој смо се нашли. Ево неких предлога на тему уштеде енергије у школама које су дали управо просветни радници:
„Ја предлажем да ми информатичари држимо час на искљученим рачунарима. Ако може онај Африканац да црта Word на табли, могу и ја. Шта ми тешко… А и та светла, шта има да их палимо? Као да не можемо да радимо у мраку. Шта има да се гледамо. Важно је да се чујемо. Светла треба палити само за време одмора, чисто да се не поломе деца на степеништу. Евентуално палити у мушком WC-у.“ – каже један наставник информатике.
„Да се укине звоно на струју, тј. да се врате клепетуше.“ – предлаже друга наставница.
„Часови да трају 20 минута, нема малих и великих одмора, све мора бити готово до 15 часова, забранити употребу едневника, пројектора, пуњача за све шта се већ пуни, нема кувања кафе, чајева, искључити све фрижидере (ко их уопште има), руке прати хладном водом, уместо звона користити неко друго средство узнемиравања, искључити све рутере и све у том правцу.“ – додаје трећи наставник.
„Да се настава одвија ноћу од 23 до 6 часова ујутру, кад је јефтина струја.“ – један је од најзанимљивијих предлога.
„Промена распореда часова би такође помогла. Физичко, музичко, ликовно ставите пред мрак, а ови предмети где има више да се пише нек буду дању док се види.“ – предлаже један наставник.
„Толико је ово симпатично прочитати кад знаш да у појединим градовим светле уличне светиљке по цео дан.“ – подсећа наставница која није покушала да буде духовита, али јесте рекла нешто што нам је свима одавно познато.
„Ја бих терао школе и да донесу план за окончање руско-украјинског конфликта, глобалног загревања и решавање проблема у вези светских потреба за литијумом. Анкетирао теткице, ученике, родитеље – такође, јер народ све зна – само треба неко да га пита. Шта каже Бака Прасе, јел има неку корисну идеју?“ – пита се наставник у једној од група која окупља просветне раднике на Фејзбуку.
Шта ви кажете, како би школе могле да уштеде струју, па да нам више остане за новогодишњу расвету?
Ici u skolu leti kad je dan dug i kad ne treba grejanje.
Зашто средње школе не пребаците на online наставу, деца у томе имају искуства, а они могу да буду сами кући.
Наставници имају од раније материјал и знају како да предају.
А станови се свакако греју.
ONLINE NASTAVA!!!
Neću na leto u školu tada idem na more i u prirodu,a ne u zatvoren prostor.Predlog je da nam ugrade solarne baterije da se punimo na putu do škole i potom svetlimo u mraku,a sokoćala od raznih uređaja nam nisu potrebna samo zagađuju psihu,mašta je važnija od znanja.
Kad su časovi ispitivanja, gasiti svetlo.
Predavanja,odmori, upaljeno svetlo.
Obavezno skratiti časove 10 min.
Preflazem da se svi funkcioneri , kao i svi sa primanjima/plate, penzije/ odreknu svojih primanja samo jedan mesec , da se za taj novac uveze struje koliko nedostaje i niko ne mora da stedi. Da se svi kupamo toplom vodom…da se ipak svi kupamo.
.
Директор једне основне школе ,,заробио,, је даљински од климе која се налази у зборници,да се наставници случајно не огреју. Оригинално
Zaista duhovito,nista bolje nisam skoro procitala!