Usvojen Predškolski edikt, a vaspitači upitali nadležne: „Da li treba da nezakonito zatvorimo sve vrtiće u gradu da biste nas čuli?“

Protest predškolskih radnika održan je danas na Trgu republike u Beogradu, s početkom u 11.30, a u organizaciji zajednice zaposlenih u predškolstvu – Predškolski krug.

Učesnici protesta su šesnaestominutnom tišinom odali počast žrtvama pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, nakon čega je pročitan Predškolski edikt, u kojem je navedno da zaposleni u predškolskim ustanovama u Srbiji stoje uz studente i podržavaju njihovu borbu za pravednije, slobodnije i bolje društvo.

U tom dokumentu je navedeno da studentska borba nije samo njihova, već je to borba svih, borba za budućnost sve dece, za društvo u kojem će ona odrastati, učiti i živeti dostojanstveno.

„Svakog dana svojim radom učimo decu vrednostima slobode, pravde i zajedništva, jer verujemo da jedino tako možemo graditi društvo koje pripada svima. Osećamo odgovornost da podržimo one koji se bore za bolje i pravednije društvo“, naveli su predškolski radnici.

U ediktu se navodi da je predškolska ustanova zajedničko mesto za svu decu, roditelje i zaposlene, koja postoji da bi podržala celovit razvoj deteta i njegovo učenje, kao i da je u ustanovi važno negovati uzajamno poverenje i zajedničko dobro, a ne interese pojedinca.

Dodaje se da se solidarnost u predškolskim ustanovama svakodnevno neguje i da vrtići nisu skup pojedinačnih interesa već zajednica u kojoj se deli odgovornost za srećno i podsticajno detinjstvo svakog deteta.

Edikt govori i o dostojanstvu, znanju, detinjstvu i budućnosti, uz poruku da edikt bude obaveza i obećanje jedni drugima da će graditi predškolske ustanove koje pripadaju svima, gde će svako dete moći da sanja velike snove.

„To će biti mesta u kojima će pravda, poštovanje i sloboda biti temelji rada, gde će svi odrasli raditi u najboljem interesu dece, a ne obrnuto. Zajedno stvaramo vrtiće u kojima svako dete ima pravo da raste, istražuje i mašta o srećnoj budućnosti“, piše u ediktu.

Oni drže transparente na kojima piše „Ko se lača mati u vrtić da se vrati“, „Predškolstvo se ne predaje – studenti su rasli uz nas sada mi rastemo uz njih“, „Deca su ukras sveta-vaši vaspitači“.

Predškolskim radnicima pružaju podršku i studenti u blokadi.

Predstavnice predškolskih radnika su, ispred Ministarstva prosveteu Beogradu, pročitale pet zahteva zaposlenih u predškolskim ustanovama, a jedan od njih je pravo na štrajk.

Tražimo da se zaposlenima u predškolskim ustanovama u Srbiji omogući pravo na smislen i efektivan štrajk, poručile su one, navodeći da predškolski radnici zahtevaju da se hitno pristupi izmeni Zakona o štrajku.

„Da li treba da nezakonito zatvorimo sve vrtiće u gradu da biste nas čuli“, upitale su one nadležne institucije.

Oni su uzvikivali „Predškolstvo je uz studente, pumpaj, predškolstvo je ustalo, od deteta do studenta, ne damo vrtiće“ i pevali pesme za decu, kao što je „Vuče, vuče bubo lenja“.

„Predškolsko vaspitanje i obrazovanje je temelj obrazovanja i društva i ono mora ostati dostupno svima – pošteno, časno i kvalitetno. Vaspitna uloga ne sme biti potisnuta, a profesija vaspitača svedena na tihe izvršioce tuđih zahteva“, rekli su predstavnici organizacije Predškolski krug.

Obrazlažući jedan od zahteva, naveli su da Zakon o predškolskom obrazovanju i vaspitanju jasno propisuje normative o broju dece u grupama, broju zaposlenih i uslovima prostora, ali da su „ti zakoni su samo na papiru“.

„Zakon se krši kada imamo grupe od po 30, 40 i 50 dece. Neretko, na malom prostoru, za toliki broj dece. Zakon se krši i kada radimo bez dovoljno stolica za decu, kreveta, šolja za vodu, namirnica za obroke. Ne samo da se krši zakon, nego se u ovakvim uslovima ugrožava i zdravlje dece i zaposlenih“, poručili su na skupu.

Zatražili su da, između ostalog, vrtići budu „po meri zaposlenih, deteta i roditelja“, što podrazumeva poštovanje svih normativa, a zatražili su i otvaranje novih vrtića kako bi se obezbedili uslovi za normalno funkcionisanje svake predškolske ustanove.

Traže i obezbeđivanje uslova za implementaciju inkluzivnog vaspitanja i obrazovanja u praksi, zapošljavanje svih struktura zaposlenih u skladu sa zakonom i povećanje broja učesnika u radu sa decom kojoj je potrebna dodatna podrška, kao i ostvarivanje bezbednosti u svim objektima u kojima se obavlja vaspitno-obrazovni rad.

Organizatori su naveli da su zadaci skupa promocija Predškolskog edikta, simboličkog dokumenta, kojim zaposleni u predškolstvu izražavaju opredeljenost za vrednosti na kojima ta delatnost počiva i pružaju podršku studentskoj borbi za bolje i pravednije društvo i iznošenje zahteva, čije bi ispunjenje omogućilo poboljšanje kvaliteta rada u predškolskoj delatnosti i doprinelo zajedničkoj borbi za uređeno društvo.

Izvor: Insajder