Увођење ЂАЧКИХ УНИФОРМИ поделило родитеље

Увођење ђачких униформи све је извесније, али судећи према реакцијама родитеља, та новине од следеће школске године неће проћи глатко.

Како је “Блиц” писао, Министарству просвете почели су да стижу одговори из анкете коју су школске управе спровеле по школама широм Србије, и према тим првим резултатима, већина школа се изјаснила за увођење униформи. Одлука ће дефинитивно бити донета тек када Министарство пред собом буде имало све резултате.
Треба и пресвлака, и летња и зимска…
– Највећи терет трошкова поднеће родитељи. Не ради се о једном комплету или комаду одеће, него је неопходно више, за сваку годину. Осим за пресвлачење, ученик мора имати и сезонски различиту униформу. Школе немају новца да то финансирају, а видећемо шта ће следеће недеље рећи Савет родитеља – каже Ненад Мирков, директор ОШ “Иван Горан Ковачић” у Суботици.
Ђаци јасни: Униформе и наставницима
С друге стране, у селу Ђурђин код Суботице, ученички парламент је поручио “ако нама уведете униформе, онда и наставници треба да их носе”.
Директорка школе “Владимир Назор” Љиљана Дулић, каже да локалне самоуправе нису предвиделе у буџету овај трошак.
– Школа нема новца за униформе. Немамо ни салу за физичко васпитање или пословни простор који изнајмљујемо, па да можемо да прикупимо додатна средства. Не знамо колико би то све коштало, али за родитеље је то велики удар на буџет и сумњам да ће прихватити – рекла је Дулићева.
“Боље нам направите школске ормариће”
Родитељи ученика ОШ “Иштван Сечењи” из Суботице су такође против униформи, а оно што предлажу јесте – школски ормарићи.
Како су објаснили, деца би у ормариће могла да остављају књиге, те би смањили терет који носе у торбама и због чега ходају погрбљени.
– Закључак родитеља је био да код куће треба да учимо децу да су сва деца једнака и да им онда неће требати униформе да би се прикриле разлике. Ипак спроводимо упутство Министарства, имали смо конкурс за изглед униформе, ускоро ћемо деци поделити анкету и на основу тога ћемо видети какве су њихове жеље. Родитељима је проблем трошак, а ни школа нема новца – каже Весна Вајс, директорица ОШ “Иштван Сечењи”.
Директори у Нишу траже спонзоре
У нишким школама нису желели да говоре о овом питању јер, како кажу, још званично нису донели никакву одлуку и прецизирали да ли ће ђаци носити униформе.
Директор ОШ “Чегар” Горан Динић у разговору за “Блиц” објаснио је да је његов лични став да би ученици требало да носе униформе, али да ће бити онако како школски одбор и родитељи одлуче.
– Морамо најпре да се састанемо са родитељима, да чујемо њихово мишљење и да се договоримо, а ја ћу као директор покушати да нађем спонзоре. Кажем, још увек ништа није договорено, све ће бити у договору са школским одбором и родитељима – каже Динић.
Деца се прва питају
Поједине основне школе у Новом Саду већ су анкетирале родитеље и ученике.
– Покушао сам да уведем униформе пре седам, осам година и тада су родитељи били подељени. Увођење униформи би смањла разлике у облачењу, а деца би имала већи осећај припадности школи – сматра Петар Наранчић, директор ОШ “Светозар Тоза Марковић”.
Деца брзо расту, треба то исфинансирати
У новосадским основним школама “Жарко Зрењанин” и “Ђорђе Натошевић” ситуација је слична – родитељи су подељени у одлуци око униформи.
– Та идеја није од јуче, али пре него што се крене у ту причу треба направити припрему, па да видимо да ли ће се школама на неки начин олакшати набавка, да ли ће можда бити расписан тендер и нека већа конфецијска кућа ући у тај посао – каже Недељко Ђорђић, директор ОШ “Ђорђе Натошевић”.
Он додаје да су раније родитељи били изричито против идеје, али и напомиње да код основаца униформе треба куповати често, јер деца брзо расту.
– То није занемарљив проблем у данашњој економској ситуацији – каже Ђорђић.
Где су већ уведене униформе?
У београдској ОШ “Алекса Шантић” ни наставници ни родитељи немају проблем са питањем униформи, јер их тамошњи ђаци носе већ пет година.
– Када је 2010. године изграђена нова зграда и школа подељена, они који су отишли врло често су долазили и ометали наставу. Други разлог за увођење унифроме је управо тај што је осећај припадности школи био изгубљен, па смо хтели то да променимо. И трећа ствар је да у овој ери где се деца образују на одређеним ТВ каналима, покушамо да вратимо оно старо добро васпитање – каже директор Радивоје Миљић.
На питање да ли воле да носе униформе, ђаци одговарају громогласним – да! И саме учитељице потврђују одушевљење малишана, откривајући да се ипак деси да понекад неко од њих заборави своју “кецељицу”.
Међутим, казне за то нема. Нити су предвиђене. Још један плус – униформе обезбеђује школа, те су родитељи лишени трошка.
– Школа обезбеђује униформе. Разредне старешине узимају униформе на задужење, поделе их ђацима, а они их на крају године врате и по потреби узимају већи број – каже Миљић.

А. Јанковић , М. Станић , И. Анђелковић , Б. Вучковић ,

Извор: Блиц