Zajednički komitet za vakcinaciju i imunizaciju Velike Britanije (JCVI) odbio je da da zeleno svetlo za vakcinaciju zdrave dece uzrasta od 12 do 15 godina. Kako navode, deca su u tako niskom riziku od virusa, da bi njihovo cepljenje dalo zanemarljiv benefit.
Odluka o tome da li će ova preporuka biti prihvaćena se očekuje, a ministar zdravlja Velike Britanije Sajid Javid rekao je da će ona biti doneta ubrzo, prenosi BBC.
Ono što Zajednički komitet za vakcinaciju jeste preporučio je da se trenutni program preporučene vakcinacije proširi na još 200.000 tinejdžera koji spadaju u rizičnu grupu.
Tu se, pre svega, misli na decu sa hroničnim oboljenjima srca, pluća i jetre, koja su u znatno većem riziku od Kovida u odnosu na zdravu decu.
‘Nedovoljno dokaza’
Odluka da se vakcina ne preporuči zdravoj deci bazirana je na zabrinutosti zbog ekstremno retkog negativnog efekta vakcina Pfizer i Moderna, a to je zapaljenje srčanog mišića (miokarditis) i zapaljenje srčane maramice (perikarditis).
Podaci iz Sjedinjenih država gde su već vakcinisani milioni tinejdžera govore da se na svakih milion vakcinisanih dečaka u uzrastu od 12 do 17 godina, desi 60 slučajeva ovog srčanog problema, dok je kod devojčica taj broj svega osam.
Francuska, Italija, Izrael i Irska takođe su ponudili vakcinu deci u ovoj uzrasnoj grupi.
Ali pošto su deca u tako niskom riziku od koronavirusa, JCVI je procenio da bi vakcina donela zanemarljive benefite, te da nema dovoljno dokaza koji bi bili na strani odluke da se vakcina ponudi svim tinejdžerima.
Stručnjaci za vakcinaciju koji donose preporuke su bili pod velikim pritiskom Vlade, a ministri su jasno stavili do znanja da smatraju da je vrlo važno da se i deca vakcinišu, te su i javno i iza zatvorenih vrata vršili pritisak na savetnike. Ovo je izazvalo bes među članovima Komiteta, od kojih su se neki požalili da Vlada previše učestvuje u sastancima i donošenju medicinskih odluka.
Uprkos pritiscima, članovi JCVI ostali su pri svom stavu.
Jedan od argumenata kojim je vršen pritisak na komitet je i to da bi vakcinacijom dece bilo usporeno širenje virusa i među odraslima, premda bi vakcinisanje još 6 miliona odraslih koji još nisu imunizovani sigurno dalo bolji rezultat.
Ipak, jasno je da bi i vakcinacijom dece bio postignut nekakav rezultat u borbi protiv kovida na nivou cele države, iako je pojava delta soja dovela do toga da vakcine imaju smanjenu efikasnost u borbi protiv virusa. Pored toga, procene su da je u Velikoj Britaniji oko polovina dece ovog uzrasta već imala Kovid i stekla prirodni imunitet.
„Koristi od vakcinacije uzrasne grupe od 12 do 15 godina su suviše male da bi se podržala njihova opšta imunizacija.“ – izjavio je profesor Wei Shen Lim, vodeći stručnjak za imunizaciju protiv Kovida 19 u Zajedničkom komitetu za vakcinaciju Velike Britanije i dodao da će Komitet nastaviti da prati situaciju,
Pedijatri kažu da zdrava deca koja obole od Kovida završe na intenzivnoj nezi vrlo retko, svega dva slučaja u milion, ali kod dece sa pridruženim bolestima verovatnoća je 50 puta veća – čak 100 dece na milion.
Kao rezultat ovakve statistike JCVI savetuje da se vakcina ponudi deci uzrasta od 12 do 15 godina samo ako imaju pridružene bolesti i to:
- rak krvi
- bolest srpastih ćelija
- dijabetes tip 1
- bolesti srca
- respiratorni problemi
- astma
JCVI vakcinu preporučuje i deci sa Daunovim sindromom kao i onima sa slabim imunim sistemom.
Ministar zdravlja rekao je da je pisao stručnjacima koji donose preporuke i zamolio ih da vakcinaciju dece uzrasta od 12 do 15 godina posmatraju iz šire perspektive, te da će, pre donošenja konačne odluke o preporuci, biti uzeti u obzir i efekti Kovida na obrazovanje dece i njihovo odsustvo iz škole, o čemu JCVI nije kvalifikovan da odlučuje.
Priredila: A. Cvjetić
A. Cvejić, još kada bi mogao neki link (izvor informacija) ka ovoj informaciji.Svakako ću se potruditi da i sâm pronadjem, ali kad već imate, nije na odmet da se dopuni/postavi, kao što često i radite.
Pozz, Hvala.
Mislim da je izvor informacija ova: https://www.bbc.com/news/health-58438669