Ванредно повећање плата у просвети два пута у овој години за по пет одсто, прво у марту а онда и у октобру када би примања просветара коначно сустигла републички просек, затим и редовно увећање зарада у јавном сектору којем просвета припада у јануару 2026. за седам одсто, део су новог предлога владе за унапређење материјалног статуса запослених у образовању. С уверењем да је ова понуда повољна, да је изнедрена у конструктивном разговору а не по принципу „узми или остави”, али и без званично постигнутог договора да je оберучке прихватају практичари из учионица, са последњег састанка с представницима извршне власти изашли су гласноговорници просветног еснафа, делегати сва четири репрезентативна синдиката.
Да је ова понуда коректнија, а да начин на који се нуди да буде реализована носи и веће гаранције, јер овим приступом не би се потписивали споразуми и протоколи као они ранији који нису испуњени, већ би се оно што је предвиђено дефинисало уредбом о коефицијентима, прописом на основу кога се обрачунавају и исплаћују плате у складу са законом, потврђује у разговору за „Политику” Срђан Словић, председник Гранског синдиката просветних радника Србије „Независност”.
– Том уредбом је гарантован и коефицијент 17,32 који данас имамо, а који би био увећан за пет одсто за мартовску и октобарску плату. Када смо прошли пут разговарали у Председништву, а затим и о повећању плате за десет одсто од октобра које нам је на том састанку понуђено, на одлуку да та понуда буде одбијена утицало је то што на нову повишицу треба да се чека још десет месеци али је још више утицало то што није било ове врсте гаранције, а људи су изгубили поверење у споразуме и протоколе – разјашњава Словић.
Нова понуда државе, појашњава он, повољнија је од претходне из два разлога.
– У претходној понуди били су спорни тајминг и неповерење, новим приступом се анулирају оба ова разлога. Прва ванредна повишица стиже већ у марту, а корекције уредбе о коефицијентима, која се примењује у складу са законом, не остављају простор размишљању да ли ће се предвиђена повећања зараде реализовати или не – каже председник ГСПРС „Независност”.
Јануарске зараде које се исплаћују у фебруару, за актуелну 2025. годину, запосленима у просвети су повећане за 11 процената. Рачуница најодговорнијих за образовање каже да ће зараде наставника за 13 месеци порасти за 31 одсто, уколико запослени у просвети прихвате нови предлог извршне власти. До сада је у више наврата власт уверавала да је образовање приоритет, да има намеру да изађе у сусрет просветним захтевима ради побољшања материјалног положаја запослених, давала „коначне” понуде и тврдила да новца за више нема. Да ли сада има новца и постоји ли бојазан да и ова повољна понуда, ако се прихвати, убудуће не буде испуњена под истим изговором да су се надлежни прерачунали и да пара, ипак, нема довољно?
– Уредба о коефицијентима не може да се не испоштује, али влада може да је промени. Сигурно је да ће и са оваквим решењем бити незадовољних јер је предложено повећање зарада наставног особља и стручних сарадника, али не и свих запослених у просвети са седмим степеном стручне спреме. Сматрали смо да је основна плата наставника почетника референтна величина која важи за све са седмим степеном стручне спреме у предшколском, основном, средњем, високом образовању и ученичком и студентском стандарду. Огромно је незадовољство секретара и шефова рачуноводства у школама јер се на њих не односе предложена ванредна повећања зарада. Такође, у студентском стандарду где нема наставног особља и ти запослени нису обухваћени понуђеним корекцијама уредбе о коефицијентима и сигурно су незадовољни – указује Словић.
Он каже да је тренутно плата у просвети, децембарска која се исплаћује у јануару, око 86.600 динара, а да ће јануарска с повећањем које је предвиђено буџетом бити 96.216 динара. С ванредним повећањем у марту, наводи, зарада наставника ће износити 101.051 динар. Са додатних пет процената више у октобру досегнуће 106.100 динара, док је пројектована просечна зарада за ову годину 106.113 динара, тако да би се почетна примања наставника тада изједначила с републичким просеком.
Премијер Милош Вучевић је разјаснио да није постављен никакав рок да се синдикати изјасне о новом потенцијалном решењу, али да очекује да ће одговор на понуду владе из синдикалних редова просветара стићи наредне седмице.
– Ако ми одлучимо пре четвртка да ову понуду прихватамо, већ у четвртак би то ушло у нову уредбу о коефицијентима. Наша је обавеза да ово добро презентујемо просветним радницима и да добијемо јасну потврду већине да ли су за то или не. У овом тренутку не можемо са сигурношћу знати да ли се понуда прихвата, али сигурно можемо рећи да до четвртка има довољно времена да одлука буде донета – каже Словић.
Уколико просветни радници прихвате нови предлог владе то ће значити обуставу штрајка, али ако не прихвате актуелни законски штрајк, оцењује председник НСПРС „Независност”, могао би бити само радикализован. Законски штрајк, подсећа, и даље траје, а није искључена могућност раније најављиване вишедневне обуставе наставе, ако се чланство велике синдикалне четворке за то изјасни.
Другачија атмосфера на састанку
Неколико дана уочи састанка са синдикатима премијер Милош Вучевић је изјавио да ће друго полугодиште почети на време, и да је држава одлучна у томе да професори који неће да предају више неће радити у просвети, а да ће ђаци који буду бојкотовали наставу добити неоправдане изостанке.
– Атмосфера је на састанку била другачија, јер смо указали да се претњама само повећава незадовољство и отежава пут до решења. И премијер и министарка просвете неколико пута су поновили да неће бити репресивних мера, да ће се оставити довољан простор да се на почетку другог полугодишта закључе оцене из првог, да се ђацима да шанса да одговарају и поправе оцене у регуларним условима, а да се онда настави друго полугодиште.
Синдикални и студентски захтеви нису исто
На наше питање да ли је за постизање компромисног решења услов власти био да просветни синдикати не подржавају студентске протесте, Словић је одговорио: „Не, то није била тема”.
Цео текст прочитајте на Политика
brukaaaaaaa