Ван­ред­но по­ве­ћа­ње пла­та у про­све­ти уко­ли­ко ре­пре­зен­та­тив­ни син­ди­ка­ти при­хва­те пред­лог др­жа­ве

Foto: Canva
Уко­ли­ко ре­пре­зен­та­тив­ни син­ди­ка­ти при­хва­те пред­лог др­жа­ве уред­ба о ко­е­фи­ци­јен­ти­ма за об­ра­чун за­ра­да с пред­ви­ђе­ним по­ве­ћа­њи­ма за на­став­ни­ке би мо­гла да бу­де усво­је­на већ на сле­де­ћој сед­ни­ци вла­де

Ван­ред­но по­ве­ћа­ње пла­та у про­све­ти два пу­та у овој го­ди­ни за по пет од­сто, пр­во у мар­ту а он­да и у ок­то­бру ка­да би при­ма­ња про­све­та­ра ко­нач­но су­сти­гла ре­пу­блич­ки про­сек, за­тим и ре­дов­но уве­ћа­ње за­ра­да у јав­ном сек­то­ру ко­јем про­све­та при­па­да у ја­ну­а­ру 2026. за се­дам од­сто, део су но­вог пред­ло­га вла­де за уна­пре­ђе­ње ма­те­ри­јал­ног ста­ту­са за­по­сле­них у обра­зо­ва­њу. С уве­ре­њем да је ова по­ну­да по­вољ­на, да је из­не­дре­на у кон­струк­тив­ном раз­го­во­ру а не по прин­ци­пу „узми или оста­ви”, али и без зва­нич­но по­стиг­ну­тог до­го­во­ра да je обе­руч­ке при­хва­та­ју прак­ти­ча­ри из учи­о­ни­ца, са по­след­њег са­стан­ка с пред­став­ни­ци­ма из­вр­шне вла­сти иза­шли су гла­сно­го­вор­ни­ци про­свет­ног есна­фа, де­ле­га­ти сва че­ти­ри ре­пре­зен­та­тив­на син­ди­ка­та.

Да је ова по­ну­да ко­рект­ни­ја, а да на­чин на ко­ји се ну­ди да бу­де ре­а­ли­зо­ва­на но­си и ве­ће га­ран­ци­је, јер овим при­сту­пом не би се пот­пи­си­ва­ли спо­ра­зу­ми и про­то­ко­ли као они ра­ни­ји ко­ји ни­су ис­пу­ње­ни, већ би се оно што је пред­ви­ђе­но де­фи­ни­са­ло уред­бом о ко­е­фи­ци­јен­ти­ма, про­пи­сом на осно­ву ко­га се об­ра­чу­на­ва­ју и ис­пла­ћу­ју пла­те у скла­ду са за­ко­ном, по­твр­ђу­је у раз­го­во­ру за „По­ли­ти­ку” Ср­ђан Сло­вић, пред­сед­ник Гран­ског син­ди­ка­та про­свет­них рад­ни­ка Ср­би­је „Не­за­ви­сност”.

– Том уред­бом је га­ран­то­ван и ко­е­фи­ци­јент 17,32 ко­ји да­нас има­мо, а ко­ји би био уве­ћан за пет од­сто за мар­тов­ску и ок­то­бар­ску пла­ту. Ка­да смо про­шли пут раз­го­ва­ра­ли у Пред­сед­ни­штву, а за­тим и о по­ве­ћа­њу пла­те за де­сет од­сто од ок­то­бра ко­је нам је на том са­стан­ку по­ну­ђе­но, на од­лу­ку да та по­ну­да бу­де од­би­је­на ути­ца­ло је то што на но­ву по­ви­ши­цу тре­ба да се че­ка још де­сет ме­се­ци али је још ви­ше ути­ца­ло то што ни­је би­ло ове вр­сте га­ран­ци­је, а љу­ди су из­гу­би­ли по­ве­ре­ње у спо­ра­зу­ме и про­то­ко­ле – раз­ја­шња­ва Сло­вић.

Но­ва по­ну­да др­жа­ве, по­ја­шња­ва он, по­вољ­ни­ја је од прет­ход­не из два раз­ло­га.

– У прет­ход­ној по­ну­ди би­ли су спор­ни тај­минг и не­по­ве­ре­ње, но­вим при­сту­пом се ану­ли­ра­ју оба ова раз­ло­га. Пр­ва ван­ред­на по­ви­ши­ца сти­же већ у мар­ту, а ко­рек­ци­је уред­бе о ко­е­фи­ци­јен­ти­ма, ко­ја се при­ме­њу­је у скла­ду са за­ко­ном, не оста­вља­ју про­стор раз­ми­шља­њу да ли ће се пред­ви­ђе­на по­ве­ћа­ња за­ра­де ре­а­ли­зо­ва­ти или не – ка­же пред­сед­ник ГСПРС „Не­за­ви­сност”.

Ја­ну­ар­ске за­ра­де ко­је се ис­пла­ћу­ју у фе­бру­а­ру, за ак­ту­ел­ну 2025. го­ди­ну, за­по­сле­ни­ма у про­све­ти су по­ве­ћа­не за 11 про­це­на­та. Ра­чу­ни­ца нај­од­го­вор­ни­јих за обра­зо­ва­ње ка­же да ће за­ра­де на­став­ни­ка за 13 ме­се­ци по­ра­сти за 31 од­сто, уко­ли­ко за­по­сле­ни у про­све­ти при­хва­те но­ви пред­лог из­вр­шне вла­сти. До са­да је у ви­ше на­вра­та власт уве­ра­ва­ла да је обра­зо­ва­ње при­о­ри­тет, да има на­ме­ру да иза­ђе у су­срет про­свет­ним зах­те­ви­ма ра­ди по­бољ­ша­ња ма­те­ри­јал­ног по­ло­жа­ја за­по­сле­них, да­ва­ла „ко­нач­не” по­ну­де и твр­ди­ла да нов­ца за ви­ше не­ма. Да ли са­да има нов­ца и по­сто­ји ли бо­ја­зан да и ова по­вољ­на по­ну­да, ако се при­хва­ти, убу­ду­ће не бу­де ис­пу­ње­на под истим из­го­во­ром да су се над­ле­жни пре­ра­чу­на­ли и да па­ра, ипак, не­ма до­вољ­но?

– Уред­ба о ко­е­фи­ци­јен­ти­ма не мо­же да се не ис­по­шту­је, али вла­да мо­же да је про­ме­ни. Си­гур­но је да ће и са ова­квим ре­ше­њем би­ти не­за­до­вољ­них јер је пред­ло­же­но по­ве­ћа­ње за­ра­да на­став­ног осо­бља и струч­них са­рад­ни­ка, али не и свих за­по­сле­них у про­све­ти са сед­мим сте­пе­ном струч­не спре­ме. Сма­тра­ли смо да је основ­на пла­та на­став­ни­ка по­чет­ни­ка ре­фе­рент­на ве­ли­чи­на ко­ја ва­жи за све са сед­мим сте­пе­ном струч­не спре­ме у пред­школ­ском, основ­ном, сред­њем, ви­со­ком обра­зо­ва­њу и уче­нич­ком и сту­дент­ском стан­дар­ду. Огром­но је не­за­до­вољ­ство се­кре­та­ра и ше­фо­ва ра­чу­но­вод­ства у шко­ла­ма јер се на њих не од­но­се пред­ло­же­на ван­ред­на по­ве­ћа­ња за­ра­да. Та­ко­ђе, у сту­дент­ском стан­дар­ду где не­ма на­став­ног осо­бља и ти за­по­сле­ни ни­су об­у­хва­ће­ни по­ну­ђе­ним ко­рек­ци­ја­ма уред­бе о ко­е­фи­ци­јен­ти­ма и си­гур­но су не­за­до­вољ­ни – ука­зу­је Сло­вић.

Он ка­же да је тре­нут­но пла­та у про­све­ти, де­цем­бар­ска ко­ја се ис­пла­ћу­је у ја­ну­а­ру, око 86.600 ди­на­ра, а да ће ја­ну­ар­ска с по­ве­ћа­њем ко­је је пред­ви­ђе­но бу­џе­том би­ти 96.216 ди­на­ра. С ван­ред­ним по­ве­ћа­њем у мар­ту, на­во­ди, за­ра­да на­став­ни­ка ће из­но­си­ти 101.051 ди­нар. Са до­дат­них пет про­це­на­та ви­ше у ок­то­бру до­сег­ну­ће 106.100 ди­на­ра, док је про­јек­то­ва­на про­сеч­на за­ра­да за ову го­ди­ну 106.113 ди­на­ра, та­ко да би се по­чет­на при­ма­ња на­став­ни­ка та­да из­јед­на­чи­ла с ре­пу­блич­ким про­се­ком.

Пре­ми­јер Ми­лош Ву­че­вић је раз­ја­снио да ни­је по­ста­вљен ни­ка­кав рок да се син­ди­ка­ти из­ја­сне о но­вом по­тен­ци­јал­ном ре­ше­њу, али да оче­ку­је да ће од­го­вор на по­ну­ду вла­де из син­ди­кал­них ре­до­ва про­све­та­ра сти­ћи на­ред­не сед­ми­це.

– Ако ми од­лу­чи­мо пре че­тврт­ка да ову по­ну­ду при­хва­та­мо, већ у че­твр­так би то ушло у но­ву уред­бу о ко­е­фи­ци­јен­ти­ма. На­ша је оба­ве­за да ово до­бро пре­зен­ту­је­мо про­свет­ним рад­ни­ци­ма и да до­би­је­мо ја­сну по­твр­ду ве­ћи­не да ли су за то или не. У овом тре­нут­ку не мо­же­мо са си­гур­но­шћу зна­ти да ли се по­ну­да при­хва­та, али си­гур­но мо­же­мо ре­ћи да до че­тврт­ка има до­вољ­но вре­ме­на да од­лу­ка бу­де до­не­та – ка­же Сло­вић.

Уко­ли­ко про­свет­ни рад­ни­ци при­хва­те но­ви пред­лог вла­де то ће зна­чи­ти об­у­ста­ву штрај­ка, али ако не при­хва­те ак­ту­ел­ни за­кон­ски штрајк, оце­њу­је пред­сед­ник НСПРС „Не­за­ви­сност”, мо­гао би би­ти са­мо ра­ди­ка­ли­зо­ван. За­кон­ски штрајк, под­се­ћа, и да­ље тра­је, а ни­је ис­кљу­че­на мо­гућ­ност ра­ни­је на­ја­вљи­ва­не ви­ше­днев­не об­у­ста­ве на­ста­ве, ако се члан­ство ве­ли­ке син­ди­кал­не че­твор­ке за то из­ја­сни.

Другачија атмосфера на састанку

Не­ко­ли­ко да­на уочи са­стан­ка са син­ди­ка­ти­ма пре­ми­јер Ми­лош Ву­че­вић је из­ја­вио да ће дру­го по­лу­го­ди­ште по­че­ти на вре­ме, и да је др­жа­ва од­луч­на у то­ме да про­фе­со­ри ко­ји не­ће да пре­да­ју ви­ше не­ће ра­ди­ти у про­све­ти, а да ће ђа­ци ко­ји бу­ду бој­ко­то­ва­ли на­ста­ву до­би­ти нео­прав­да­не из­о­стан­ке.

– Ат­мос­фе­ра је на са­стан­ку би­ла дру­га­чи­ја, јер смо ука­за­ли да се прет­ња­ма са­мо по­ве­ћа­ва не­за­до­вољ­ство и оте­жа­ва пут до ре­ше­ња. И пре­ми­јер и ми­ни­стар­ка про­све­те не­ко­ли­ко пу­та су по­но­ви­ли да не­ће би­ти ре­пре­сив­них ме­ра, да ће се оста­ви­ти до­во­љан про­стор да се на по­чет­ку дру­гог по­лу­го­ди­шта за­кљу­че оце­не из пр­вог, да се ђа­ци­ма да шан­са да од­го­ва­ра­ју и по­пра­ве оце­не у ре­гу­лар­ним усло­ви­ма, а да се он­да на­ста­ви дру­го по­лу­го­ди­ште.

Син­ди­кал­ни и сту­дент­ски зах­те­ви ни­су исто

На на­ше пи­та­ње да ли је за по­сти­за­ње ком­про­ми­сног ре­ше­ња услов вла­сти био да про­свет­ни син­ди­ка­ти не по­др­жа­ва­ју сту­дент­ске про­те­сте, Сло­вић је од­го­во­рио: „Не, то ни­је би­ла те­ма”.

Цео текст прочитајте на Политика